16.05.2012 09:58


Organizátor turnaje O pohár FSS: letošní ročník provází problémy s pozdní organizací

Autor: Eva Nováčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Studenti Fakulty sociálních studií (FSS) mají dnes poslední šanci fandit svým spolužákům na Kraví hoře. Třídenní fotbalový turnaj O pohár FSS končí a na jeho pokračování se fotbalisté z řad studentů fakulty a jejich fanoušci mohou těšit zase příští jaro.

BRNO Organizátor, rozhodčí a hráč v jedné osobě Jan Tvrdoň přímo na Kraví hoře vysvětlil, jaké letos nastaly organizační problémy a co se stalo s putovním pohárem. Stíhal pískat zápas a zároveň popisovat, s čím se on a další dva organizátoři potýkali.

Můžete popsat letošní potíže s organizací turnaje?

Problémy byly s tím, že jsme turnaj chystali na poslední chvíli. Začali jsme deset dní před začátkem. Od loňského ročníku funguje facebooková stránka Fotbalový pohár FSS, na které se lidé hlásili už dva měsíce předem, že by soutěž uspořádali. Nikdo to ale nakonec neudělal. Tak jsem si vzal turnaj na starost já  s dvěma dalšími kluky a nakonec se nám povedlo turnaj připravit. Kvůli pozdní organizaci bylo samozřejmě  málo času na registraci týmů, což je také problematické.

Jak dlouhou tradici turnaj má?

Letos je dvanáctý ročník. Konal se na různých místech, ale poslední tři roky hrajeme na stejném místě na Kraví hoře, v areálu Draken Brno.  

Jan Tvrdoň v pondělí pískal utkání, v úterý si zahrál a celé tři dny se podílel na organizaci. Foto: Eva Nováčková

Kdo se může přihlásit do soutěže?

Přihlásit se může každý student FSS bez výjimky. Mohou hrát i dívky, letos máme dvě. Pokud by tým nedokázal sehnat například posledního hráče do mužstva, můžou hráči požádat pořadatele o výjimku, aby se členem týmu mohl stát někdo, kdo nechodí na FSS. Těchto výjimek je ale minimum. Ideální pro nás je, když se hráči předem domluví a zvolí si kapitána, který celý tým zaregistruje. Letos se ale lidé hlásili tak, že mi posílali e-maily a zjišťovali, jestli se mohou k někomu přidat. V minulých letech hrálo i pár vyučujících a doktorandů, doplnil je většinou někdo z dalších pracovníků školy. Čistě učitelský tým podle mě nebyl nikdy.

Kolik obvykle míváte družstev? 

Většinou bývá šestnáct týmů. Vychází to potom tak, že dva dny hrají základní skupiny po osmi týmech a třetí den se hraje vyřazovací pavouk. Letos hrajeme také ve třech dnech, ale jsou jen dvě skupiny po pěti týmech.

Koná se podobný turnaj i na jiných fakultách?

Tento turnaj je jenom náš. Postup do nějakého vyššího celouniverzitního kola neexistuje.

Co všechno musí organizátor zařídit?

Základem je zamluvit hřiště. V tom byl také trochu problém. Na hřišti hraje více lidí, a když jsem se  byl ptát poprvé, řekli mi, že místo na náš turnaj nemají. Pak jsem volal hlavnímu správci a ten mi sdělil, že hřiště nám bez problémů pronajmou. Nevěděli jsme ale, jestli bude turnaj na dva nebo tři dny vzhledem k počtu týmů. Nakonec to vyšlo na tři dny. Potom jsme se setkali s tajemníkem fakulty a s ním jsme se domluvili na financování, které spočívá v tom, že fakulta zpětně proplatí pronájem hrací plochy. Pak jsme sháněli ceny pro vítěze. A hlavní samozřejmě je být s hráči celé tři dny na turnaji.  

Ve spodních řadách tribun seděli hráči a prožívali se svými hrajícími kolegy dění na hřišti. Foto: Eva Nováčková

Na vašich facebookových stránkách fanoušci rozebírali problémy s pohárem pro vítěze. Co se s ním stalo?

Potíže jsme letos s pohárem opravdu měli. Loňští vítězové ho totiž rozbili, takže kolegové pořadatelé ho museli dát opravit. Tito hráči ale nejsou už letos na turnaji přihlášeni. Nevím, jestli nejsou absolventi. Postih jim však žádný nehrozí. Jsme domluveni s tajemníkem fakulty, že opravu nebo koupi nového poháru zaplatí škola. Putovní pohár je totiž tradicí.

Na jaké další ceny se mohou vítězové těšit?

Pro vítězné mužstvo koupíme symbolickou lahev šampaňského a máme pro něj fotbalový balon. Nejlepší hráč dostane rovněž balon. Jedná se spíš o drobnosti.

Kdo turnaj financuje?

Jenom škola. Na moc to nevyjde. Pronájem plochy a šaten na tři dny stojí asi tři a půl tisíce. Ceny kupujeme spíš levnější, takže celkově se vejdeme do čtyř a půl tisíc. My žádnou odměnu za pořádání nemáme, ale vím, že v loňských letech někdo z pořadatelů získal speciální stipendium asi tisíc korun.

I přes letošní nízký počet zúčastněných týmů je na Drakenu hraje celé tři dny. Turnaj končí dnes. Foto: Eva Nováčková

Plánujete do budoucna nějaké změny?

Turnaj hrajeme jenom ve fotbale. Vzhledem k tomu, jak vypadala letošní organizace, tak další sporty neplánujeme.  O žádných novinkách nevím. Turnaj bude příští rok zase, akorát snad včas a pořádně. 

Klíčová slova: O pohár FSS, fotbal, turnaj, organizátor

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.