15.04.2012 17:56


Organizace Toastmasters pomáhá lidem zlepšovat komunikační schopnosti

Autor: Klára Pospíšilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Komunikace je základem života. Mezinárodní organizace Toastmasters učí mladé lidi, jak v tomto velkém rybníku plavat. Na setkáních Toastmasters v Brně si zájemci každý týden procvičují a zlepšují důležité komunikační, přesvědčovací i vůdčí schopnosti. Členem může být opravdu každý, stačí neváhat, ozvat se a přijít.

Brno Dobré komunikační dovednosti jsou dnes pro studenty základem nejen na půdě jednotlivých fakult, ale především při hledání budoucího způsobu obživy. K zvládnutí tohoto nelehkého úkolu může výrazně napomoci i nezisková organizace Toastmasters. Mistři přípitku, jak zní doslovný překlad, mají celosvětové již téměr tři sta tisíc členů ve více než stech zemích. Svou pobočku mají Toastmasters i v Brně.

Svým členům přináší organizace mnoho pozitiv. „Naučil jsem se jednodušeji vysvětlit, co si myslím. Díky tréninku ze setkání už se tolik nebojím postavit se před ostatní a mluvit,“ uvedl Marek Odráška. Na každém workshopu vystoupí hned několik jedinců se svými prezentacemi, které posléze hodnotí ostatní členové týmu. Právě tato zpětná vazba poskytuje účastníkům cenné znalosti. Navíc má každý možnost vyzkoušet si své vůdcovské schopnosti v některé z vedoucích pozic skupiny.

Komunikace je dovednost, která může být ovládnuta. Tak zní jeden ze základních příslibů skupiny. Členové mají možnost na každotýdenních schůzkách v některé z brněnských restaurací zdokonalovat své komunikační, přesvědčovací či vyjednávací schopnosti. Toastmasters Brno pořádají svá středeční setkání v angličtině, pro méně zkušené mluvčí je zde navíc jednou za čtrnáct dní i česká verze. Nejbližší česká schůzka se koná zítra, anglická pak následně ve středu osmnáctého.

Schůzky však nejsou určeny pouze pro členy. Dorazit může po předchozí domluvě každý, buď jako divák, nebo rovnou jako mluvčí. „Na setkání jsem se dostal na popud svého kamaráda, který už měl s Toastmasters zkušenosti. Nějaké znalosti z podobných akcí jsem sice měl, ale přesto jsem byl překvapen hlavně formální stránkou. Každý zde měl svou předem danou roli a vše bylo velmi dobře zorganizované," popsal své dojmy z prvního setkání Aleš Pospíšil.

Na úhradu nákladů spojených s provozem organizace musí každý člen platit pravidelné členské poplatky, které činí tisíc korun na půl roku. Nový příchozí pak na začátku zaplatí navíc sedm set padesát korun. Za tyto peníze obdrží nejen neocenitelné zkušenosti, ale i manuály, které mají pomoci při teoretické přípravě na praktické prezentace.

Vzdělávací organizace Toastmasters International byla založena v roce 1924 v Kalifornii jako potřeba Ralpha Smedleyho pomoci mladým lidem zdokonalovat umění veřejného projevu. Brněnská pobočka funguje pro veřejnost od dubna 2009.

Více informací o organizaci lze nálezt na webových stránkách www.brnotoastmasters.com.

Klíčová slova: komunikace, vůdcovství, Toastmasters, nezisková organizace, vzdělávání

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.