05.05.2020 19:26


On-line výuka může spustit revoluci ve vyučování. Ne všichni žáci a učitelé ji ale preferují

Autor: Marie Červenková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Už skoro dva měsíce je na školách zavedena on-line výuka. Většina učitelů zasílá žákům práci prostřednictvím internetových aplikací, mailem nebo jinými cestami. Ačkoliv zájem o on-line výukové nástroje v posledních měsících vzrostl, učitelé a žáci preferují po pandemii navrácení do normálního režimu výuky. Otázkou tedy je, do jaké míry budou školy nástroje on-line výuky využívat i po návratu do běžného režimu.

Ilustrační foto: On-line výuka probíhá na školách už dva měsíce. Zdroj: Pexels

Česko – Dosud byla on-line výuka na školách jen okrajovou záležitostí. Předměty na téměř všech základních a středních školách vyžadovaly osobní účast žáků a studentů. Nyní ale téměř dva měsíce nemají školy jinou možnost než vyučovat přes internet. Žáci by měli i nadále zůstat v kontaktu s učivem a věnovat se mu ve stejné intenzitě jako při prezenční školní docházce. Mnoho z nich však nenachází v domácím prostředí motivaci k učení, chybí jim spolužáci a preferovali by návrat do normálního režimu výuky.

„On-line výuka pro mě není dostatečně motivující. Úkoly zadané přes e-mail nebo internetovou aplikaci sice pravidelně plním, nenahradí však školní režim, kdy musím dojít do školy a celý den se věnovat pouze výuce,“ popsal student hotelové školy Kryštof Kubelka. „Navíc si myslím, že je rozdíl ve vysvětlení učiva ve třídě a on-line. V běžném režimu mají studenti více prostoru k dotazům,“ dodává Kubelka.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) již dříve uvedl, že by se školy nyní měly zaměřit především na učivo češtiny, matematiky, cizích jazyků a případně některých odborných středoškolských předmětů. Vyučující by se měli společně dohodnout na tom, co ze vzdělávacího plánu je nejdůležitější a co se dá učit na dálku. "Nezahlcujte žáky nepřiměřeným množstvím úkolů," vyzval Plaga ve svém doporučení pedagogy.

„Oproti každodennímu učení a psaní testů na gymnáziu teď máme o něco méně práce. Vždy v pondělí dostáváme úkoly na celý týden, které je potřeba odeslat do pátku. Někteří z učitelů vytvářejí pravidelně testy v aplikaci Microsoft Teams. Výuka tímto způsobem mi nevadí, kvůli kamarádům bych se ale chtěla do školy brzy vrátit," zmínila žákyně gymnázia Zuzana Zapletalová.

Ministerstvo školství na svém webu od začátku pandemie koronaviru zveřejňuje přehled vzdělávacích nástrojů, aktuální informace, zkušenosti a inspiraci z oblasti vzdělávání na dálku. Dle výzkumu společnosti PAQ Research ale většina učitelů zadává úkoly e-mailem nebo přes standardní prostředí využívané i během roku, jako je například Bakalář. V menší míře učitelé s žáky také telefonují a chatují přes sociální média nebo zadávají úlohy přes speciální prostředí, které vzniklo kvůli nouzovému stavu.

„S výukou anglického jazyka od března pokračuji především pomocí e-mailové komunikace nebo přes aplikaci Edookit, kterou používáme normálně i během roku. Ačkoliv žákům ke každému úkolu nabízím konzultaci na telefonu, Whatsappu či Facebooku, je o tento způsob výuky malý zájem," uvedla učitelka střední a vyšší odborné školy zdravotnické Jaromíra Červenková (příbuzná autorky, pozn. red.). „Žáků se také pravidelně ptám, zda mají dostatek práce a většina tvrdí, že studují ještě více než v běžném režimu. Chybí jim ale okamžitá zpětná vazba od učitele," dodala Červenková.

Příští pondělí se do lavic vrátí první žáci středních škol. Žákům čtvrtých ročníku začne příprava na maturitní zkoušky. Postupně se do škol začnou vracet i ostatní žáci. Zda budou učitelé i po návratu do normálního režimu používat on-line nástroje a do jaké míry, teprve uvidíme. „Myslím, že do budoucna se on-line nástroje výuky budou používat více, nepřekonají však výuku tradiční,“ zakončila Červenková.

Klíčová slova: on-line výuka, koronavirus, studium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.