25.10.2020 17:51


Omezení se mě tady příliš nedotýkají, popisuje vysokoškolský život v nevšední době Češka studující v Dánsku

Autor: Regina Rieznerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

I v Dánsku přibývá pozitivně testovaných na koronavirus. Země zpřísňuje opatření, aby předešla českému scénáři. „Nevíme, jestli nám školu zavřou i teď,” říká Češka studující v Dánsku. Jak pandemie a všechno s ní společné ovlivňuje tamějším vysokoškolákům život?


 

Aarhus (Brno) - „Situace tady není tak kritická jako v Česku,” srovnává studentka Business Academy v dánském Aarhusu Aneta Janiczková původem z Návsí nedaleko polských hranic. Situaci vnímá současně v obou zemích. Koronavirová pandemie jí znepříjemňuje už druhý semestr studia finančního managementu na tamější soukromé škole. Podle ní není v zemi koronavirus tak dominantní téma jako u nás. Restrikce dodržují všichni, i když jsou pouze doporučené.

Tento týden se v Dánsku začal počet nakažených koronavirem oproti minulým týdnům prudce zvyšovat. V pátek v zemi přibylo rekordních 859 nakažených, aktuálně je jich přes šest tisíc. Hospitalizováno je 125 pacientů, 18 z nich je na jednotce intenzivní péče. Nemoci dosud podlehlo necelých 700 lidí z celkového počtu téměř 32 tisíců nakažených, uvádí web The Local. 

Přes jarní lockdown země se Aneta vrátila do Česka, univerzita byla totiž uzavřena, ostatně jako většina míst, a učili se na dálku. Zůstat tam by podle ní nemělo smysl. Do Dánska se vrátila v polovině srpna, kdy začíná nový semestr. „Omezení se mě tady příliš nedotýkají, nebyla jsem nějak zvlášť koronavirem ovlivněna. Nechodíme jenom tolik ven,” odpovídá na otázku, jak se její vysokoškolský život změnil hned na jeho počátku. Na kolejích má pokoj sama pro sebe. Na chodbách a ve společné kuchyňce se nesmí setkávat ve více než deseti lidech. 

Kvůli zhoršující se situaci vyhlásila v pátek dánská premiérka Mette Frederiksen přísnější opatření, která budou platit od 29. října do ledna příštího roku. Povinné bude nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, zákaz prodeje alkoholických nápojů od desáté hodiny večerní platí již od tohoto pondělí. Povolený počet shromážděných osob se snižuje z 50 na 10. Povinnost nošení roušek ve veřejné dopravě, uzavření barů, kaváren a restaurací úderem 22. hodiny platí do ledna 2021.

Bývalá profesionální krasobruslařka by kvůli opatřením musela zrušit i tréninky. Trénuje teď děti, spojila tak svou vášeň s prací. Zrušit už jednou musela i kurzy dánštiny, se kterými začala na jaře. S malými dětmi na tréninku musím mluvit dánsky a když už tu jsem, tak se chci jazyk naučit,” vysvětluje Aneta.

Do Dánska smí z tzv. otevřených, žlutých, zemí lidé přijíždět z jakéhokoliv důvodu. Z těch zakázaných, oranžových, do kterých země řadí i Českou republiku, pouze z důvodu zaměstnání, pracovního pohovoru, služební cesty, rodinných důvodů nebo právě studia. Po návratu musí nastoupit do desetidenní karantény.

V srpnu jsme měli přímo v Aarhusu ohnisko, takže jsme od začátku semestru do poloviny září měli všechno online. Od té doby se učíme zase prezenčně, ale uvidíme, na jak dlouho,” popisuje změny ve výuce blondýnka. V mezinárodní třídě jich je 28, můžou se zatím učit běžným způsobem. Pokud by jich bylo jen o dva více, museli by se už rozdělit na menší skupiny. Nevíme, jestli nám školu zavřou i teď. Záleží na tom, jestli pravidlo nejvýše 10 osob bude platit i pro nás,” dodává dvacetiletá Aneta s nejistotou, jak budou vypadat další školní dny. Přechod na distanční výuku očekává každým dnem. Snaží se proto sledovat webové stránky školy, aby byla v obraze.

Obchodní akademie v dánském Aarhusu, kde Češka studuje. Foto: Aneta Janiczková

Z informací na webu obchodní akademie vyplývá, že prezenční výuka může fungovat pouze, pokud je možné udržet mezi studenty metrové rozestupy. Jediná výjimka platí pro laboratorní cvičení, tělesnou výchovu nebo klinickou praxi. Dle nařízení dánského ministerstva vysokoškolského vzdělávání a vědy musí studenti od 29. října nosit roušky také v prostorách univerzity, nadále si dezinfikovat ruce a dodržovat rozestupy. 

V zemi funguje bezplatné testování na koronavirus, lékaři na ně automaticky posílají pacienty s jakýmkoliv zdravotním problémem. Měla jsem zánět ucha a praktický doktor mě poslal hned na test, až pak jsem mohla přijít na prohlídku, “ dodává Aneta s tím, že se díky velkému počtu odběrových míst ve městě nemusela ani objednávat. „Vím, že se dělá i 50 tisíc testů denně, možná to je právě řešení, jak předejít zahlcením nemocnic,” domnívá se.

Klíčová slova: studium, Dánsko, koronavirus, vysoká škola, omezení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.