28.02.2014 11:01


Olympijský park: Za hodně peněz málo muziky

Autor: Černá Michaela | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Je tomu několik dní co se uzavřely brány olympijského parku v Letenských sadech. Organizátoři se snažili návštěvníky nalákat mottem, že zdravý životní styl a spokojenost českých ratolestí je tou nejdůležitější společenskou hodnotou. Podle počtu návštěvníků, kteří navštívili areál, by se akce dala považovat za úspěšnou. Mediální masáž splnila svůj účel, a kdo nebyl fandit na Letné, jako by nebyl. 

Český olympijský výbor se rozhodl, že v pořadí dvacátou druhou zimní olympiádu přiblíží více lidem, přesněji do samého srdce české metropole, a na Letné za podpory sponzorů a veřejných financí postaví Olympijský park. Areál měl návštěvníkům v průběhu významného sportovního svátku poskytnout útočiště, kde se budou společně veselit a jásat nad sportovními výkony české výpravy v Soči, a přitom si můžou sami zasportovat. Nápad to byl vskutku obdivuhodný a dokonalý – kdyby!

Těch kdyby je hned několik. Mezi nejvíce do očí bijící nedostatky patří v první řadě cena za celý sportovní zázrak, který si nezasvěcení kolemjdoucí mohli Michaela Černásnadno splést s něčím mezi lunaparkem a gigantickou mateřskou školkou. Člověku se až nechce věřit, že takováto jednorázová akce trvající necelý měsíc stála tolik desítek milionů korun, a kde nic tu nic. Ano, je velice důležité podporovat sportování, především sportování u dětí, ale hodinová krasojízda v ledovém korytu nebo čtyři minuty v bobu není nejlepším řešením.

Kromě ceny je dalším šrámem na Olympijském parku jeho umístění. Ačkoliv se areál nacházel několik kroků od tramvajové zastávky a metra, vymezený prostor byl podle mého názoru nedostačující. Těsné uličky lemované stánky s občerstvením proložené veřejnými toaletami byly nepohodlné. Cesty v parku často nápor víkendových návštěvníků nezvládaly a přesun po areálu se tak stal nepohodlnou záležitostí. Také podívaná z konstrukce, která měla usnadňovat pohyb po areálu a sloužit jako rozhledna, nebyla dvakrát přitažlivá. Dobrý dojem kazil především pohled na blízké staveniště.

Olympijský park působil v mnoha ohledech jako nedořešený, mírně chaotický a narychlo vytvořený prostor pro sportovní jásání. Nadcházející olympiádu se možná uvidí, zda organizátoři dokážou uchopit myšlenku olympijského parku systematičtěji a hlavně efektivněji. Další olympijskou medaili Martiny Sáblíkové si ale mnohem raději vychutnám bez pachu klobásy a bez Letné.

Klíčová slova: Olympijský park, Letná

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.