21.04.2015 18:58


Olympiáda v Riu? Moje poslední šance, říká judista Petřikov

Autor: Kulhánek Tomáš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Pavel Petřikov vyhrál v roce 2008 mistrovství Evropy do 23 let v superlehké váze a zúčastnil se Letních olympijských her v Pekingu. Start v Londýně o čtyři roky později mu utekl o jediné místo. Dnes o sobě v osmadvaceti letech mluví s nadsázkou jako o veteránovi a říká, že hry v Rio de Janeiru jsou pro něj poslední šancí zažít ještě jednou olympijskou atmosféru. A udělá pro to všechno.

Hradec Králové – V době rozhovoru měl mít za sebou Pavel Petřikov evropský šampionát v Glasgow, místo toho strávil poslední dva týdny na rychle naplánovaném soustředění v Japonsku. "Bylo povedené, věřím, že jsem na boj o body do olympijské kvalifikace dobře připraven," říká hradecký judista. 

 

Proč se dubnové mistrovství Evropy zrušilo?

Vznikl problém se sponzorstvím na straně britské asociace, kde se mělo mistrovství konat. Jeden z jejich partnerů byla organizace pořádající zápasy MMA, jejichž hodnoty judo neuznává. Přes opakované výzvy k ukončení spolupráce od mezinárodní federace to Britové neřešili a bohužel to došlo až k tomu, že jim federace mistrovství odebrala.  

Jak dlouho před termínem mistrovství jste se to dozvěděl a jak to narušilo vaše plány?

Zhruba měsíc a půl předem. Já měl v plánu poslední tři týdny před mistrovstvím Evropy ladit formu Čechách, takže mi v programu vznikla mezera, kterou jsem narychlo vyplnil soustředěním v Japonsku.

Evropský šampionát se nakonec uskuteční v červnu v Baku, hned v srpnu vás pak čeká i mistrovství světa. Je pro judo běžné, že se konají obě akce v jeden rok?

Naprosto. Dva vrcholy má každá naše sezona. Mistrovství Evropy je každý rok, světový šampionát není pouze v olympijském roce.

Jaké máte cíle pro oba vrcholy letošní sezony?

Na evropském šampionátu bych chtěl skončit do sedmého místa, na mistrovství světa by bylo skvělé skončit do devátého. Nicméně každý vyhraný zápas je pro mě důležitý vzhledem k bodům do olympijské kvalifikace.

Jsou tedy olympijské hry tím největším cílem, který máte před sebou?

Určitě. Je to vyvrcholení čtyřletého cyklu, pro mě pravděpodobně posledního, takže je to ten hlavní cíl, ke kterému směřuju.Hradecký judista Pavel Petřikov. Foto: Tomáš Kulhánek

Uvažujete už v 28 letech o konci kariéry?

Není to tak, že bych chtěl po olympijských hrách v roce 2016 rovnou skončit, ale nemyslím si, že bych vydržel ještě do těch dalších.

Už teď během své aktivní kariéry trénujete děti, chtěl byste se tomu věnovat i po jejím konci?

Když jsem zrovna v Hradci Králové, rád s tím v našem klubu pomůžu. Baví mě to. Do budoucna bych se chtěl věnovat spíše starším kategoriím, například dorostencům.

Takže budete chtít u juda zůstat i po konci kariéry?

Asi ano. Dělám to celý život, byla by škoda to všechno zahodit a začít dělat něco nového od nuly.

Máte to také v rodině. I váš otec, bývalý úspěšný reprezentant, u juda zůstal a stal se trenérem. Předpokládám, že k judu vás přivedl on.

Ano, ale nebylo to násilím. Táta spíš chtěl, abych se věnoval fotbalu, ale já si vybral judo. Ještě dnes mi občas řekne, že kdybych hrál fotbal, mohl jsem se mít lépe.

S fotbalem je to zřejmě nesrovnatelné, ale jak se dá v České republice uživit judem?

Já jsem zaměstnancem Ministerstva vnitra, kde dostávám vždy roční smlouvu a díky tomu mám zajištěný nějaký stálý plat. Uživit se tím dá, ale zajistit do budoucna moc ne. V Čechách je asi deset profesionálů s kontraktem na plný úvazek.

Jaký máte s otcem vztah? Trénuje vás přes patnáct let, jste hodně spolu, nehrozí občas ponorková nemoc?

S tátou sice není úplně lehké se domluvit, ale čím jsem starší, tím víc na mě dá. Ale měli jsme spolu dobrý vztah, i když mě trénoval třeba v pubertě. Jsme na sebe hodně zvyklí a vyhovíme si. Program tvoříme společně.

Hodně sportů má v posledních letech problém s nedostatkem dětí, které se jim věnují.  Jak je na tom judo a jak byste děti k vašemu sportu nalákal?

Poslední tři roky počet dětí, které začínají s judem, naštěstí stoupá. Myslím si, že za zvýšenou popularitou juda může hlavně Lukáš Krpálek, který je v současnosti mistrem světa i Evropy. O judu se říká, že je to takový výchovně-vzdělávací systém. Patří k tomu i určitá etika, kázeň, respekt, což jsou věci, které dnešním dětem často chybí. Navíc je judo dobrým základem pro další sporty, nejprve učíme děti gymnastiku, pády a to jsou věci, které využijí i jinde.

V kolika letech je pro děti ideální s judem začít?

Nejlépe od první třídy, takže od šesti let zhruba.

Ve své kariéře jste mimo jiných úspěchů dosáhl na titul mistra Evropy do 23 let, na seniorském šampionátu jste byl sedmý v Evropě i na světě. Čeho si ceníte nejvíce?

Těžké porovnávat. Já si asi nejvíc cením toho, že jsem po celou svou kariéru v širší světové špičce.

V roce 2008 jste zažil atmosféru olympijských her v Pekingu, o čtyři roky později vám účast v Londýně utekla o jedno místo. Jaké jsou vaše šance pro Rio?

Přímý postup má zajištěno v každé váhové kategorii dvaadvacet judistů, já jsem v současné chvíli na nějakém patnáctém místě, takže to mám rozjeté slušně. Ale záležet bude hlavně na letošní sezoně. Za loňskou se rozdávaly pouze poloviční body oproti letošku.

Vaše váhová kategorie je do 60 kilogramů. Úplně na to ale nevypadáte, kolik vážíte?

Normálně mám tak 65 kilo a týden před závody vždycky shazuju.

Jak se shazuje pět kilogramů během týdne?

Blbě! Když jsou závody třeba v pátek, už víkend před tím začnu jíst střídměji a poslední čtyři dny žiju v podstatě jen z vody. Mám speciální oblek, jehož vnitřek je celý z gumy, ve kterém chodím běhat. Už znám dobře svoje tělo. Den před vážením mám třeba ještě o kilo víc, ale vím, že to běháním vypotím. Večer před závody máme vážení a pak se jdu najíst.

Je tohle hýbání s váhou běžné i u ostatních judistů?

V těch lehčích kategoriích ano. Třeba Jarda Ježek závodí v kategorii do 73 kilo a normálně váží i přes osmdesát. Těla nám ale samozřejmě asi nepoděkují.


Klíčová slova: judo, olympijské hry, Rio, Petřikov

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.