04.03.2016 18:07


Olomoucký spolek Nugis Finem spustil další online právní kurz zdarma

Autor: Veronika Jelínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Kurz rodinného práva je v pořadí druhým kurzem olomouckého spolku Nugis Finem. Ten v rámci projektu Nostis plánuje bezplatně vzdělávat veřejnost a úspěšní absolventi získají zdarma certifikát. Během sedmi týdnů výuky zhlédnou zájemci přednášky od pěti různých právníků.

Olomouc – Online právní kurz rodinného práva spustil v úterý spolek Nugis Finem. Je druhým v pořadí po kurzu základních práv přednášeným proděkanem Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Maximem Tomoszkem. Hlavním cílem těchto online kurzů, takzvaných MOOCů (pozn. redakce - hromadných otevřených online kurzů, z anglického Massive Open Online Cources), je vzdělávat širokou veřejnost. Po každém bloku rodinného práva trvajícího jeden týden budou uchazeči vypracovávat test o pěti otázkách, který musí napsat alespoň na sedmdesát procent. Na závěr celého kurzu je čeká test závěrečný s otázkami ze všech bloků. Po úspěšném ukončení testů získají všichni zdarma certifikát v online podobě podepsaný prezidentem spolku Nugis Finem Johnem Gealfow a garantkou kurzu Milanou Hrušákovou.

Prezident spolku Nugis Finem John Gealfow. Foto: archiv John Gealfow

Výuku základních práv, která nedávno skončila, plánuje spolek spustit opět na podzim. Lektor tohoto kurzu Tomoszek považuje celý projekt za dobrý způsob zvyšování právního vědomí veřejnosti, i když se svojí hloubkou nevyrovná výuce na vysoké škole. „Se studenty Právnické fakulty Univerzity Palackého jdeme do podstatně větších detailů, než jak je to možné v MOOCu. Svým způsobem je MOOC taková ochutnávka toho základního, přesto jej považuji za užitečný i pro studenty práv třeba jako přípravu na seminář nebo k zopakování některých otázek,“ řekl Tomoszek.

Za smysluplný považuje Nostis i absolventka kurzu základních práv Karolína Zbořilová. „Nejen, že jsem se dozvěděla obecné informace o základních právech, ale i konkrétní situace, které se skutečně staly. Líbí se mi, že touto cestou Univerzita Palackého rozšiřuje právní vědomí mezi širokou veřejnost. Kurz rodinného práva jsem už zahájila, a pokud spolek připraví další kurzy, ráda si je udělám také,“ uvedla Zbořilová.

I přesto, že spolek spouštěl kurz základních práv na novém webu, který zároveň testoval, účastnilo se jej přes osm set lidí. Od září na této internetové stránce pracovali webmasteři Ondřej Henek a Karel Navrátil. „Aktuálním problémem, nad kterým budeme muset ještě popřemýšlet, je označení správnosti odpovědí při pohledu na výsledky testu. To ale každý vnímá jinak,“ řekl Henek.

Mezi další kurzy, které spolek plánuje spustit, patří kurz obchodního práva v ekonomických souvislostech nebo kurz soudního dokazování pomocí DNA. Nebude se jednat pouze o videa s olomouckými právníky. V již spuštěném kurzu rodinného práva bude přednášet například soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková. „Odborníci jsou rozesetí všude po republice, nemáme je jen u nás v Olomouci,“ uvedl prezident spolku John Gealfow. Ten minulý měsíc podepsal smlouvu o spolupráci mezi Nugis Finem a Právnickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně. „Když jsme se setkali s  děkankou právnické fakulty, vypadala z našeho nápadu velice nadšeně, takže si myslím, že se nám rýsuje pěkná spolupráce na nových kurzech. Už jsme si poskládali zárodek našeho nahrávacího týmu pro Masarykovu univerzitu, který bude působit v Brně a tvorba MOOCů tak bude jednodušší,“ dodal Gealfow.

Spolek Nugis Finem vznikl asi před čtyřmi roky. Tehdy Gealfow a Henek založili server Entoo pro sdílení a tvorbu studijních materiálů pro právníky. Právě vzdělání samotných právníků je jedním ze dvou hlavních cílů spolku. Tím druhým je vzdělání široké veřejnosti. „Myslíme si, že obecné právní povědomí dokáže předejít tomu, aby se lidé dostávali do problémů, se kterými jim už pak ani advokát nepomůže,“ řekl Gealfow. Členové spolku, kterých je dnes přes dvacet, jezdí přednášet na základní a střední školy a kromě časově náročných MOOCů vytvořili i server Iurium, kde v článcích rozebírají různé právní problémy.

Klíčová slova: právo, vzdělání, online kurzy, Nugis Finem

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.