14.03.2013 16:59


Olomoucká výstava Od Tiziana po Warhola vrcholí. Jenže bez Tiziana

Autor: Ondřej Šulík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Velmi úspěšná výstava olomouckého Muzea umění končí 31. března. Kulturní nadšenci tak mají téměř poslední šanci výstavu navštívit. Mezi vystavenými díly už ale neuvidí Tizianův obraz Apollo a Marsyas. Muzeum ho zapůjčilo do Říma.

Olomouc – Od Tiziana po Warhola je výstava nejvýznamnějších obrazů a plastik, které se nacházejí v uměleckých sbírkách na Olomoucku. Exhibici pořádá Muzeum umění Olomouc od loňského října do konce letošního března. Vystavená díla zobrazující umění od devatenáctého století až po současnost si mohou návštěvníci prohlédnout přímo v Muzeu umění v Denisově ulici. Starší výtvory jsou k prohlédnutí v Arcidiecézním muzeu na Václavském náměstí u katedrály svatého Václava.

U Adama a Evy Davida Černého se návštěvníci zastavovali nejčastěji. Foto: Ondřej Šulík

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zdařilá propagace přilákala spoustu lidí zvědavých na umělecké skvosty tuzemských i zahraničních mistrů. „Hodně jsem se těšila na Warhola, mám totiž jeho pop artové obrazy moc ráda. Zklamalo mě ale, že jediné jeho dílo tady je skládací knížka rozložená za vitrínou a nic víc,“ přiznala jedna z návštěvnic Martina Zahnášová.

Podle pořadatelů se návštěvníci nejvíce zajímají o Tiziana a jeho obraz Apollo a Marsyas z doby mezi lety 1550 až 1576, který je jedním z umělcových vrcholných děl. Před pár dny kvůli němu přijela z Prahy mecenáška umění Meda Mládková, ale zbytečně. „Apollóna a Marsya jsme půjčili na velkou tizianovskou výstavu do Říma,“ vysvětlil ředitel muzea Pavel Zatloukal. Návštěvníků ale podle Zatloukala ani tak neubývá. Římská výstava končí v červnu, potom se slavný obraz vrátí zpět na své místo. To ale není v Olomouci, nýbrž v Kroměříži na Arcibiskupském zámku.

V každém patře muzea se nachází sestava děl z určitého období. V nejvyšším patře muzejní budovy je mezi krovy vystavena výtvarná kultura 19. století, o patro níže díla z let 1890 až 1947. V nejnižším patře se nachází moderní umění vytvořené mezi lety 1948 až 2011. Starší umění lze vidět v několika sálech Arcidiecézního muzea. Mezi další slavné umělce po Warholovi a Tizianovi, jejichž díla jsou na výstavě k vidění, patří například Emil Filla, Vojtěch Hynais, Josef Václav Myslbek a Toyen. Ze zahraničních je to třeba Gustav Courbet, Anthonis van Dyck a Magdalena Abakanowicz.

Někteří návštěvníci nejsou spokojeni s množstvím vystavených děl. „Celkově se mi výstava líbila, ale podle plakátů a upoutávek jsem čekal něco víc. Byla to hodně nadhodnocená propagace,“ uvedl návštěvník Jan Gajdošík. Řediteli Zatloukalovi se zase donesly jiné připomínky. „Některým návštěvníkům vadilo špatné nasvícení kreseb, tvrdili, že nešlo skoro nic vidět. Papíry jsou ale staré okolo pěti set let a světlo by je zničilo,“ vysvětlil Zatloukal. I přes některé výtky je o výstavu nevídaný zájem. Od jejího otevření ji navštívilo téměř třicet tisíc lidí a je možné, že se stane vůbec nejúspěšnějším projektem muzea.

Muzeum má otevřeno každý den kromě pondělí od deseti ráno do šesti večer. Ve středu a v neděli je vstup zdarma. Plné vstupné činí padesát korun. Studenti zaplatí polovinu.

Klíčová slova: Tizian, Warhol, výstava, Olomouc

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.