08.10.2013 11:34


Okrašlovací spolek se snaží dělat prostor i atmosféru krásnější, říká jeho aktivní člen Tomáš Niesner

Autor: Hana Florianová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Studenti Masarykovy univerzity mají možnost zapojit se do různých studentských spolků. Na výběr jich mají poměrně velké množství. Některé z nich jsou úzce zaměřené a většinou v nich působí jen studenti daného oboru, jiné jsou zase celouniverzitní. Některá uskupení se minulý týden prezentovala na druhém ročníku Jarmarku spolků.

Brno - Okrašlovací spolek je jedním z řady studentských spolků. Jeho působištěm je katedra environmentálních studií na Fakultě sociálních studií. Nejde však o skupinu ekologických aktivistů. Myšlenky a ideje spolku jsou mnohem hlubší. O tom, kde všude spolek působí, se rozpovídal jeden z jeho aktivních členů Tomáš Niesner.

Minulé úterý proběhl na Fakultě sociálních studií Jarmark spolků. Okrašlovací spolek se ovšem nezúčastnil. Z jakého důvodu?

Bohužel jsme o této akci vůbec nevěděli. Dozvěděli jsme se o ní vlastně až po jejím skončení.

Název vašeho spolku je poněkud nezvyklý. Jak vzniknul? O jaké okrašlování konkrétně jde?

Nejde o nic nového či výjimečného. Okrašlovací spolky mají dlouhou tradici. U nás vznikaly od druhé poloviny devatenáctého století a jako takové stojí za vznikem ochranářského hnutí. Vznik našeho spolku byl iniciován paní profesorkou Librovou v roce 1999, především za účelem okrášlení prostředí nové fakultní budovy na Gorkého, v místech, kde je dnes dvoreček Filozofické fakulty. Obecně máme rádi okrašlování fakultního prostoru i atmosféry, ale také bližšího okolí a krajiny.

Na jaké aktivity by se mohli případní zájemci o členství těšit?

Z mého pohledu jde o vynikající možnost seberealizace. Rádi vás zapojíme do vytváření, plánování či organizování našich činností. Zároveň má každý možnost přinést návrh na aktivity, které by třeba sám nemohl zvládnout a má tedy možnost je společnými silami uskutečnit. Pro inspiraci se stačí podívat do poměrně pestré historie našich aktivit na stránkách spolku: výstavy, promítání, charitativní akce, bytové semináře, plesy, terénní akce a další. Abych byl konkrétní, tak momentálně plánujeme například sérii promítání filmů s besedami o environmentálních tématech se zajímavými hosty nebo realizaci komunitní zahrady, o kterou bychom mohli pečovat a mít z ní vlastní výpěstky.

Na svých stránkách uvádíte, že aktivních členů spolku jsou asi jen dvě desítky. To není příliš velké číslo na to, že spolek vzniknul již v roce 1999. Mohou se do činnosti spolku zapojit i nestudenti nebo se jedná výhradně o studentský spolek?

Valnou část tvoří současní studenti, ale také absolventi bakalářského či magisterského programu humanitní environmentalistiky. Jsme ale otevření komukoliv, kdo s námi sdílí naše poselství a myšlenky. Je ovšem těžké udržet aktivitu jednotlivých členů, obzvlášť když už jim na okrašlování nezbývá čas.

Spolek se mimo jiné zabývá také různými charitativními akcemi. Jaké charitativní projekty už jste například realizovali?

Vše začalo podporou indické žačky Swapny. Po jejím odchodu ze studií pomáhal spolek vykupovat prales Ščúrnica v Bílých Karpatech. A loni jsme pořádali benefice ve prospěch programu na podporu ohrožených čápů a netopýrů.

Jaké konkrétní pohnutky vás vedly k tomu, abyste se stal členem spolku?

Chtěl jsem se setkat se spolužáky z různých ročníků environmentálních studií a zároveň využít možnosti vyvářet s nimi nějakou zajímavou aktivitu nejen na poli univerzity.

Jaký byl zatím poslední projekt Okrašlovací spolku?

Nejednalo se ani tak o projekty jako spíše jednotlivé akce. Dlouhodobým projektem bych snad nazval bytové semináře.

Má spolek nějaké heslo či moto, kterým se řídí?

Název okrašlovacího spolku snad mluví za vše. Snažíme se okrášlit svět, ve kterém žijeme. Zároveň se také stavíme za slova hymny naší katedry od pana Miroslava Daňka, kterou můžete dokonce najít v jedné z učeben.

Klíčová slova: univerzita, spolek, enviromentální studia, okrašlování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.