25.04.2015 11:45


Ohlédnutí za hokejovou sezónou: Litvínov slaví historický titul, Slavia sestupuje

Autor: El-Talabáni Patrik | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Spousta překvapivých momentů - to je nejpřesnější charakteristika právě skončeného ročníku Tipsport extraligy ledního hokeje. Nejsilnější hokejový příběh napsal Litvínov, který po fantasticky zvládnuté sezoně slaví první titul. Ten nejsmutnější naopak zažila pražská Slavia, která po dvaadvaceti letech v nejvyšší soutěži a odchodu kouče Vladimíra Růžičky nezvládla baráž a sestoupila do první ligy.

Slavia zahájila bídnou sezónu paradoxně dvěma vítězstvími. Do konce listopadu ještě nic nenasvědčovalo, že budou její poslední. Dvaadvacátým kolem se vše zlomilo a z následujících devatenácti utkání vyhráli Pražané pouze jediný. V baráži se Slavia přeci jen trochu zvedla, hlavní podíl na tom měl brankář Dominik Furch, ale ani sedm vítězství na záchranu nejvyšší soutěže nestačilo.

Od nováčka z Olomouce před startem sezóny nikdo příliš nečekal, a to i přes posílení v podobě brankáře Jiřího Trvaje, Tomáše Rachůnka či legendy Pavla Patery. První polovinu soutěže si „kohouti“ nevedli vůbec špatně. Krize na Olomouc přišla začátkem ledna, kdy prohrála rekordních patnáct zápasů v řadě a zajistila si místenku ve skupině o udržení. Barážová utkání tým z Hané zvládl a extraligu pro další sezónu uhájil.

Karlovy Vary rozhodně nebyly jedním z adeptů na titul a tuto roli potvrdily. I na Západočechy přišlo výrazně slabší období až v lednu. Nicméně skupinu o udržení zvládly s bravurou a baráži se vyhnuly. Naopak Liberec do play-out nikdo netipoval. Bílí tygři postavili konkurenceschopný tým se dvěma vynikajícími brankáři Lašákem a Schwarzem. I Liberec si vybral nejslabší období v lednu a skupinu o udržení taktéž nezvládl, ale díky dostatečnému bodovému náskoku tým Filipa Pešána hrozbu baráže odvrátil.

Mladá Boleslav si vytyčila jasný cíl, a to aby zkratka BK (Bruslařský klub) nebyla terčem posměšků, že znamená pouze barážový klub. Staronový tým ve svých nedávných extraligových sezónách pokaždé hrál baráž a pokoušel štěstí tak dlouho, až sestoupil. V letošním ročníku extraligy bylo důležitým krokem angažování brankáře Růžičky, který Mladou Boleslav dovedl přes úspěšné předkolo proti Plzni až do čtvrtfinále proti favorizovanému Třinci. Bruslařský klub sice vypadl po pěti zápasech, ale proti mnohem silnějšímu soupeři ukázal velkou bojovnost a právem mu patří uznání.

Patrik El-Talabáni. Foto: Veronika Kovářová

Pardubice dlouho kráčely vstříc umístění v první šestici, ale kolaps v únoru znamenal pád na deváté místo a účast v předkole play-off. Tam se střetly s Vítkovicemi, které po úvodní vysoké porážce nakonec vyřadily. Ve čtvrtfinále Pardubice čekaly silný Litvínov, kterému podlehly v pěti zápasech. Vítkovice doplatily především na sérii devíti porážek v řadě během podzimu a jen obtížně doháněly ztrátu. Tým pod vedením Ladislava Svozila pak v předkole podlehl Pardubicím. Plzeň byla po odchodu Tomáše Vlasáka a konci aktivní kariéry Martina Straky v těžké pozici bez dvou hlavních lídrů. Role kanonýra se dobře zhostil Dominik Simon. Postup přímo do play-off unikl Plzni jen těsně a po překvapivém vyřazení od Mladé Boleslavi skončili plzeňští indiáni sezónu předčasně.

Zlín po loňském titulu vstoupil do letošního ročníku extraligy s mistrovskou kocovinou a po katastrofickém začátku jej všichni pasovali na účastníka baráže. Trenér Vlach situaci ustál a tým kolem Petra Čajánka od konce ledna začal předvádět výkony hodné play-off, díky čemuž se katapultoval na šesté místo a zajistil si účast přímo ve čtvrtfinále, kde vyzval brněnskou Kometu. V nervy drásající sérii se rozhodlo až v sedmém utkání, které zvládlo lépe Brno. Bezprostředně po zápase ukončila kariéru modla zlínského týmu, Petr Čajánek.

Hradec Králové si vedl teprve ve své druhé extraligové sezóně více než dobře. Po základní části patřilo Mountfieldu páté místo, doslova lví podíl na tom měli brankáři Kacetl a Kantor. Špatnou formu si hradečtí načasovali přesně na čtvrtfinále, ve kterém je Sparta spláchla ve čtyřech zápasech. Ta opět značně obměnila kádr a tým pod vedením trenéra Jandače myslel pouze na titul. I proto těsně před play-off angažoval slovenského brankáře Januse, který však nepředváděl oslnivé výkony. Jedničkou vyřazovacích bojů byl nakonec mladý brankář Filip Novotný, ale ani on nepůsobil příliš jistě, a to zkrátka v semifinále na perfektní Třinec stačit nemohlo.

Kometa měla stejně jako Zlín, se kterým sehrála loňské finále, katastrofální vstup do sezóny. Na rozdíl od PSG se z krize dostala mnohem dřív, velkou zásluhu na tom měla nová akvizice Brna, Petr Ton. Kometa sice zvládla náročnou čtvrtfinálovou sérii právě se Zlínem, ale v semifinále proti Litvínovu jí jakoby chyběly síly, přítomnost Michala Kempného a hlavně góly Petra Tona, i proto získala pouze bronzové medaile. Pokud se člověk podíval na soupisku Třince, měl o favoritovi soutěže jasno. Irgl, Klepiš, Klesla, Adamský a snad nejsilnější brankářská dvojice Hrubec – Hamerlík, to je jen krátký výčet z třinecké soupisky. Oceláři zvládli základní část s naprostým přehledem a jediným cílem byl titul, o který se ve finále utkali s Litvínovem. I když Třinec dokázal odvrátit dva litvínovské mečboly, v sedmém utkání na Vervu na vlastním ledě nestačil a patří mu druhé místo.

Nejkrásnější příběh napsal bezesporu Litvínov. Tým, který na titul čekal dlouhých šestapadesát let, nejdéle v historii nejvyšší soutěže, se obdivuhodně semkl a dokráčel až k vysněné trofeji. Strůjcem litvínovského úspěchu byla legenda z Nagana Martin Ručinský, ostrostřelec Jakub Petružálek a hlavně skvělý brankář Pavel Francouz, který deptal střelce z celé extraligy. Litvínov za celou sezónu neprohrál více jak dvě utkání v řadě a zaslouženě vyhrál Masarykův pohár.

Skvělý extraligový ročník skončil, ale i ten nadcházející bude zaručeně zajímavý. Nejtěžší pozici bude mít bezesporu Litvínov, ve kterém pravděpodobně skončí hned tři klíčoví hráči, a to právě brankář Pavel Francouz a dále Jakub Petružálek s Martinem Ručinským, který zvažuje konec aktivní kariéry. Otazník také visí nad pokračováním trenérského tandemu Rulík – Hořava. Další sezóna začíná už v září, ale ještě předtím se uskuteční mistrovství světa, které hostí Praha a Ostrava a tým Vladimíra Růžičky jej odstartuje první májový den soubojem se Švédy.

Klíčová slova: Extraliga, hokej, sezóna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.