29.04.2015 16:18


Odborníci mohou simulovat kybernetické útoky v nové laboratoři

Autor: Sosnová Jana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Fyzický a virtuální prostor sloužící k tréninku obrany proti internetové kriminalitě mohou ode dneška využívat studenti Masarykovy univerzity. Kybernetický polygon budou navštěvovat také informační specialisté firem a pracovníci Národního bezpečnostního úřadu.

Brno - Novou laboratoř pro simulaci závažných kybernetických útoků dnes otevřeli zaměstnanci Fakulty informatiky a Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity (ÚVT MU). Obranu proti modelovým případům napadení budou odborníci testovat v bezpečném uzavřeném prostředí bez rizika vlivu na reálnou infrastrukturu. Za vybudování fyzického i virtuálního prostředí zaplatili členové vedení univerzity dvacet dva milionů korun, které získali z programu ministerstva vnitra nazvaného Bezpečnostní výzkum a z operačního plánu ministerstva průmyslu a obchodu Podnikání a inovace.

Díky Kybernetickému polygonu (území pro zkoušky různých druhů techniky - pozn. red.) dokážou experti simulovat jakoukoli část virtuálního prostoru. Například při tréninku obrany proti útokům na jadernou elektrárnu nemusí odborníci vstupovat do reálného prostředí. „Členové bezpečnostního týmu mohou nacvičovat obranu na zařízeních, která mají k dispozici v reálu,“ řekl vedoucí Bezpečnostního oddělení ÚVT MU Václav Račanský.

Laboratoř bude k dispozici také pracovníkům firem z vědecko-technického parku CERIT, členové bezpečnostních složek státu a zaměstnanci Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), kteří budou v polygonu školit nové specialisty. Jako první zatěžkávací zkoušku chystají odborníci z NBÚ národní cvičení Cyber Czech 2015. „Technické cvičení, které bude simulovat reálná kybernetická napadení, uskutečníme v říjnu,“ sdělil ředitel NBÚ Dušan Navrátil.

Otázkami spojenými s bezpečností v síti se budou zabývat studenti Fakulty informatiky MU na nově otevřeném magisterském oboru Bezpečnost informačních technologií. Otevřením nového oboru reagují členové vedení univerzity na zvyšující se poptávku po expertech v oblasti kybernetických útoků. „V praxi chybí odborníci, kteří by dokázali zajistit bezpečnost počítačových sítí v řadě institucí sloužících k ochraně státu a občanů,“ vysvětlil vedoucí Ústavu práva a technologií Právnické fakulty MU Radim Polčák.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, Fakulta informatiky, Kybernetický polygon

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.