23.05.2017 17:47


Od Twitteru k novinářské praxi. Hlavní je, aby vás to bavilo, říká redaktor deníku Sport Jiří Vítek

Autor: Adam Košir | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Každý žurnalista zvažuje, do jakého média po studiu zamíří. Připravuje se na pohovory a získává zkušenosti a znalosti. Pokud však mladý člověk dokáže sociální sítě využít tím správným způsobem, může se náročné fázi pohovorů zvesela vyhnout. Právě to je případ Jiřího Vítka a jeho twitterového účtu, který mu dopomohl k praxi v deníku Sport.

Jiří Vítek získal díky tweetům zajímavou novinářskou praxi; Autor fotografie: Adam Košir

Brno – Díky sportovním tweetům získal student žurnalistiky a právnické fakulty Jiří Vítek praxi v deníku Sport. Jak mohou sociální sítě dopomoci k získání práce a co je při takzvaném tweetování nejdůležitější, prozradil mladý novinář, kterého v minulém týdnu pozvali sportovní experti i do podcastového studia ČT Sport o právě skončeném mistrovství světa v ledním hokeji. 

Proč jste začal používat Twitter?

Sám už ani nevím, jak jsem se k tomu dostal. Začal jsem někdy v létě 2012, ale spíše pasivně. Sledoval jsem hlavně známé osobnosti, záležitosti kolem sportu a zaujalo mě, že pokud člověk sleduje ty správné účty, dozví se většinu důležitých informací dříve než z celostátních médií, byť samozřejmě ve zkrácené formě sto čtyřiceti znaků.

Získal jste díky svým tweetům poměrně zajímavou novinářskou praxi. Jak jste se k ní vlastně dostal?

Tak nějak náhodou. Postupně jsem začal psát na Twitter vlastní postřehy okolo sportu a začal se orientovat převážně na hokej, který mě bavil a baví stále víc. Někdy na přelomu roku mě oslovil Pavel Ryšavý z deníku Sport, jestli bych pro ně nechtěl začít psát, a tak teď svými postřehy kromě Twitteru přispívám také do deníku Sport a na web iSport.cz

Dokážete si představit, že by mohl Twitter při hledání práce také někomu uškodit?

Nemyslím si, že by měl nějak uškodit. Jasně, když tam budete vyzdvihovat nějaké extremistické skupiny a myšlenky, může se stát, že to potenciální zaměstnavatel zjistí a práci nezískáte, ale takhle je to asi u všech sociálních sítí, nejen u Twitteru.

Jak vnímáte sociální sítě v kontextu hledání práce? Které mohou pomoci a které naopak ne?

Rozhodně mohou pomoci už jen tak, že se na nich člověk určitým způsobem prezentuje a s trochou štěstí může navázat i zajímavé kontakty, které se mu pak později budou hodit. Při hledání práce lidé asi nejvíce využívají LinkedIn, dále třeba právě Twitter, Facebook či Instagram. Když budu ale přispívat jenom fotkami z dovolené, tak mi to asi moc nepomůže.

Píšete převážně o hokeji. Je lepší se specializovat na jedno konkrétní odvětví, nebo raději psát jednou o hokeji a podruhé o fotbalu?

Hlavní je, aby vás to bavilo. I když jsem se zaměřil na hokej, sledoval zámořské insidery (zákulisní reportéry, pozn. redaktora) a postupně to tlumočil svým followerům, tak mě nenapadlo, že bych se díky tomu někam posunul.

Ještě nedávno jste byl student, co si přivydělával na brigádách. Minulý týden si vás sportovní experti dokonce pozvali do podcastu ČT Sport o hokejovém mistrovství světa. Co se změnilo?

No, vzhledem k finanční situaci v mediální branži a tomu, že moje tvorba není příliš obsáhlá, na brigády stále chodím. Ale je celkem fajn, když si někdo myslí, že k tomu máte co říct, i když jsem o tom zpočátku dost pochyboval. Ale snad to nebyl moc velký průšvih.

Co považujete za největší úspěch své dosavadní žurnalistické kariéry?

Asi rozhovor s Janem Ludvigem, bývalým hráčem NHL a momentálně skautem New Jersey Devils. Nebyl pouze o hokeji, ale také o jeho emigraci z komunistického Československa, cestě do NHL a jeho současné práci.

Máte nějaký plán do budoucna, kterého byste chtěl dosáhnout?

Žádný novinářský sen mě momentálně nenapadá, dokonce ani nevím, jestli bych se tím chtěl v budoucnu živit. Jsem moc rád, že jsem dostal tuhle šanci, můžu si ji vyzkoušet a postupem času se uvidí, jestli je novinařina povoláním pro mě, nebo se vydám jinou cestou.

Klíčová slova: Twitter, žurnalistika, Jiří Vítek, deník Sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.