30.09.2012 20:53


Od bolesti sportovcům pomůže kinesiotape

Autor: Blanka Sigmundová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Pro jednoho módní doplněk, pro druhého řešení bolesti při sportu. Stále využívanější metoda kinesiotapingu útočí na český trh. Stále však přetrvává především v rovině sportovní. Různobarevné pásky by mohly být dobrým pomocníkem pro studenty, které tento semestr čeká celouniverzitní tělesná výchova.

Brno Prevence a údržba jsou základem zdravého stroje. Stejná pravidla platí pro lidské tělo a právě kinesiotaping může v této oblasti ukázat své přednosti. Na všech fakultách Masarykovy univerzity začal další semestr tělocviků a není žádnou novinkou, že většinu sportovců trápí bolesti svalů, vazů nebo kloubů. Tapingová páska může vystřídat nevzhledné a pohyb omezující bandáže.

 

kinesitaping zadKinesiotaping jako takový vznikl v osmdesátých letech dvacátého století zásluhou japonského doktora Kenza Kaseho. Do českého povědomí dostal teprve před pár lety, ale dnes se stále více lidí začíná o tuto neinvazivní metodu zajímat. I přesto, že je nabídka předmětů ze strany fakulty sportovních studií pestrá, kurzy tapingu nezahrnuje. „V budoucnu neuvažujeme nabídku kurzů rozšiřovat," informovala vedoucí centra univerzitního sportu Věra Večeřová. Studentům, kteří chtějí získat více informací tak nezbývá nic jiného, než navštívit nabízené kurzy pro veřejnost. „Už několik let chodím na kinesiotaping k fyzioterapeutce a dost mi pomáhá. Mám problémy s loktem a při volejbale konečně nemusím používat ortézu," řekla studentka univerzity Karlovy, Martina Holá. 

Co je na barevné pásce tak speciálního? Princip kinesiotapingu spočívá v tom, že pružná páska aktivně působí na čidla v kůži a zvyšuje tok informací do centrální nervové soustavy. „Kinesiotaping udržuje plný rozsah pohybu, nejste omezováni bandáží nebo ortézou. Může sloužit k prevenci nebo terapii zranění či změn v pohybovém aparátu,"dodala fyzioterapeutka Radka Kabelková, která se metodou kinesiotapingu zabývá už několik let.

 

Jedna z možností kinesiotaping při bolestech kolene. Foto: Blanka SigmundováTape snižuje bolest, drží svaly při pohybu, urychluje cévní a lymfatický odtok, může se využívat při korekci vadného postavení kloubu a podporuje oslabené svaly. „Jedná se sice o neinvazivní techniku, ale ani tak není bez rizika,“ dodala Kabelková. Kinesiotaping není vhodný pro lidi trpící alergií, tu by mohlo vyvolat lepidlo na pásce, dále se nesmí aplikovat na otevřené rány, vystouplá kožní znaménka a při hlubokých křečových žilách. I přes některé negativní ohlasy však převažují ty pozitivní. Při nadcházejících týdnech tělocviků tak možná kinesiotaping pomůže některým studentů snížit nebo předejít bolestem.

Klíčová slova: kinesiotaping, tape, taping, tělocvik

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.