29.03.2020 15:04


Očima studentů v zahraničí: Zůstat nebo se vrátit domů?

Autor: Kateřina Milotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Pandemie koronaviru zkomplikovala situaci vysokoškolákům na studijních pobytech. Zavření českých hranic znamenalo pro tisíce českých studentů v zahraničí zásadní rozhodnutí zda se vrátit domů nebo zůstat v cizině.

Dívka odjíždí domů (Zdroj: fotobanka Pexels.com)

Studentka Lucie Benýšková odjela prvního března do Berlína. Po příjezdu do Německa zaplatila měsíční nájem a kauci dohromady v přepočtu za 16 tisíc korun. S počátečními výdaji, jako je lístek na městskou hromadnou dopravu, vybavení studentského pokoje nebo intenzivní jazykový kurz v hodnotě šesti tisíc korun, počítala. Studentka němčiny z Prahy však netušila, že se ze dne na den bude muset vrátit do Česka a nechat své věci v Berlíně na dobu neurčitou.

„Těšila jsem se na nové zážitky, ale především do školy, kde jsem si měla zlepšit němčinu. Události však bohužel nabraly jiný směr. Zatímco v Německu jsem měla pocit, že je vše v pořádku, při sledování českých zpráv jsem takový pocit neměla,“ uvedla Benýšková. „Příkazy a nařízení se začaly měnit ze dne na den, z hodiny na hodinu. Nejprve zrušili školní ples a akce nad sto lidí. Poté se zavřely školy i v Německu. A když česká vláda nařídila uzavření hranic, musela jsem se rychle rozhodnout – zůstat nebo odjet,“ vysvětlila studentka Univerzity Karlovy.

Pod tlakem rodiny a známých se rozhodla vrátit domů do Prahy. „Přitom jsem si naivně myslela, že se za měsíc a půl vrátím zpátky a ve studiu budu pokračovat,“ řekla Benýšková. Zabalila si kufry, ale bohužel se do nich všechny nastěhované věci nevlezly. Nechala na studentské koleji nádobí, trvanlivé jídlo, věci na spaní a další. Hned po příjezdu zůstala v domácí karanténě. Nájemní smlouva na kolejích v Německu jí přitom končí až v červenci.

Cestovat domů je nebezpečnější než zůstat

Někteří studenti se naopak rozhodli v zahraničí zůstat a pokračovat ve studiu na dálku. Jiří Svoboda do estonského Tartu odjel na začátku února studovat politologii. „Škola je zavřená, a tak veškerá výuka probíhá on-line. Estonsko je vyspělá digitální země a s přechodem na distanční formu výuky neměli žádný problém,“ komentoval nastalou situaci student Masarykovy univerzity.

Omezení v Estonsku zatím nejsou tak striktní. „Před týdnem jsme tady byli s českými kamarády jediní, kdo nosili roušku přes obličej. Zatím je povinná jen pro zdravotnický personál a nemocné, ale opatření se postupně zpřísňují. Na kolejích máme zakázané se scházet, ale studenti to běžně porušují,“ uvedl Svoboda. I přesto se však rozhodl na koleji v druhém největším městě pobaltského státu zůstat. „Estonsko má vysoký poměr testovaných lidí na obyvatele, a přitom jsou čísla nakažených docela nízká. Dalším důvodem se do Česka nevracet byla čtrnáctidenní karanténa, která by mě po příletu čekala. Cítím se tady bezpečně,“ dodal.

Cestovat domů je v současné situaci mnohem nebezpečnější než zůstat na místě. S tímto odůvodněním a také zrušenými zpátečními lety do Česka se někteří studenti rozhodli strávit karanténu za hranicemi. „Když to celé vypuklo, byla jsem přesvědčená zůstat ve Španělsku a pokračovat ve studiu,“ řekla studentka Eva Lištiaková, která už loni na podzim odjela do slunečné Málagy. „Postupem času jsem ale začala mít pochybnosti, jestli bylo rozhodnutí správné. Vůbec se mi totiž nelíbilo, jak Španělsko k celé situaci přistupovalo. V zemi bylo nahlášených přes dva tisíce nakažených a všichni se chovali, jako by se nic nedělo. Měli jsme dokonce šest pozitivních studentů na místní univerzitě, a přesto jsme stále normálně chodili na hodiny,“ sdělila studentka španělštiny.

Rozhodla se proto odletět domů, jenže v té době už většina zemí uzavřela hranice a aerolinky rušily lety. V tu chvíli si uvědomila, že bude lepší zůstat na místě. „Nelituju, že jsem se nakonec nevrátila domů. Nechtěla bych vystavit svoji rodinu riziku nákazy. Moje mamka se o mě sice bojí, ale podle mě už je tady situace pod kontrolou,“ řekla Lištiaková, která tráví karanténu na studentském bytě na jihu Španělska. „Bydlím s nejlepší kamarádkou, a tak nám čas aspoň ubíhá zábavně. Naštěstí jsem ve Španělsku už od podzimu, takže jsem si první semestr užila naplno,“ svěřila se studentka Masarykovy univerzity.

Studium v kritické oblasti

Německo má aktuálně po Itálii a Španělsku největší počet nakažených koronavirem. Kolín nad Rýnem leží na západu země v Severním Porýní-Vestfálsku. Právě tato nejlidnatější spolková země Německa hlásí druhý největší počet nemocných v zemi. Podle studenta Prokopa Švábíka se ale opatření nijak zvlášť nedodržují. „Roušky nosí málokdo, není tady ani nařízená plošná karanténa a místní na opatření docela kašlou,“ řekl Švábík, který na Kolínské univerzitě studuje obchod. „Škola mi doporučila, abych se vrátil, ale podle mě bych si návratem nijak nepolepšil. Nechci riskovat, že bych doma nakazil rodinu. Všechny předměty navíc můžu studovat on-line,“ dodal student, kterého na studijní pobyt vyslala Vysoká škola ekonomická v Praze. „Nemám sice takový Erasmus, jak jsem doufal, ale to je život,“ dodal s úsměvem Prokop Švábík.

Bezpečnostní opatření ovlivnila nejen studenty, kteří již v zahraničí studují, ale také ty, kteří se na ně teprve chystali vyjet. Studijní pobyt se týden před odjezdem zrušil i Adéle Vaculíkové z Univerzity Karlovy. Neuskutečněný výjezd jí zkomplikoval studium. „V Německu je posunutý začátek semestru na prvního dubna. Na hostitelské univerzitě v Berlíně jsem měla vybrané předměty, které bych tam studovala. Nemohla jsem proto začít s výukou od začátku semestru společně se spolužáky tady v Česku,“ vysvětlila Vaculíková. „Do některých českých předmětů se sice můžu zapojit alternativní formou, ale je to jako nastupovat do rozjetého vlaku,“ dodala. Semestr na univerzitách v Česku totiž běžně začíná v polovině února.

Situace okolo pandemie koronaviru znepříjemnila studium nejednomu studentovi. Stejně jako v Česku i na mnohých univerzitách v zahraničí probíhá výuka on-line na dálku. Studenti se v případě potřeby mohou i nadále obrátit na české zastupitelské úřady v jednotlivých zemích.

Klíčová slova: koronavirus, Erasmus, studijní pobyt,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.