16.11.2016 00:35


Obchody nad dvě stě metrů čtverečních mohou ve státní svátky prodávat, ale jen někdy

Autor: Patrik Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Větší obchody a některá obchodní centra jako například brněnská Vaňkovka, Velký Špalíček či modřická Olympie musely mít osmadvacátého října zavřeno. Kvůli zákonu, který reguluje možnost prodeje větších obchodů během státních svátků. Ale ne během všech. Nákupy během dne pracovního volna si lidé užíjí například 17. listopadu, o jehož názvu bude zítra jednat vláda.

Brno - Rozloučit se s nakupováním ve větších obchodech a obchodních centrech musí lidé během vybraných osmi z třinácti státních svátků. Zákon upravuje také otevírací dobu na Štědrý den. Během něj mohou lidé nakupovat pouze do poledne. Ve zbylých svátcích zůstanou obchody otevřeny beze změny.

Podle senátora Františka Bublana (ČSSD) se jedná o kompromis, který vznikl při jednání odborů a zaměstnavatelů. „Pokud by se zákaz vztahoval na všechny svátky, byl by to příliš velký zásah do prodejní doby obchodů,“ upřesnil Bublan. „Mnoho zaměstnanců má o práci ve svátek zájem kvůli příplatkům, ale budou muset zůstat povinně doma,“ uvedla prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková. Podle ní zákon postihl i zákazníky, kteří tak přišli o možnost strávit v obchodech více času.

„Zaměstnanci pracující ve svátek se nemohou plně věnovat své rodině, neboť v době, kdy mají jejich děti volno, pracují,“ stojí v důvodové zprávě návrhu zákona. Kompromisem byl také výběr svátků. „Vybrat konkrétní svátky bylo obtížné, snažili jsme se, aby polovina z nich byla křesťanského původu, například Velikonoční pondělí, a druhá polovina měla vztah k české státnosti. Zároveň nešlo jen o uzavření obchodů, ale také o jakýsi apel, že není jen volno, ale že bychom si měli připomenout, co je důvodem státního svátku,“ vysvětlil Bublan. „Myslím si, že pro Českou republiku by bylo snesitelné, aby se státní svátky ctily,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

Podle něj by měl zákaz prodeje platit ve všechny státní svátky a neměl by být omezen plochou obchodu. „Hranice dvou set metrů čtverečních je problematická,“ doplnil Mihola. Kontrolu dodržování omezení prodeje prováděla během osmadvacátého října Česká obchodní inspekce. „Provedli jsme přes čtyři sta kontrol po celé České republice a zjistili jsme dvanáct porušení zákazu. O výši pokuty se bude rozhodovat ve správním řízení,“ řekl tiskový mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Zákon stanovuje výši pokuty při prvním porušení na maximálně jeden milion korun a v případě opakovaného porušení na pět milionů korun. 

Další změnou týkající se státních svátků je přejmenování 17. listopadu. Pokud vláda na zítřejším jednání návrh schválí, bude se nově jmenovat „Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.“ Podle Mihaly se tak původně český svátek stane opět oficiální. „Z usnesení Rady vysokých škol vyplývá, že studenti tento svátek chtějí,“ doplnil.

Klíčová slova: obchody, státní svátek, den studenstva

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.