01.03.2017 06:28


Obchodníci jsou ze zavádění nových pokladen otráveni

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Vybrat typ nové kasy a sehnat člověka, který ji pomůže nainstalovat a vysvětlí, jak se s pokladnou pracuje. Pak už obchodníci jen doufají, že vše bude fungovat jak má a před pultem se nebudou tvořit dlouhé fronty. Takové starosti prožívali majitelé malých obchodů v posledním měsíci. I přesto někteří nechali zavedení pokladny doslova na poslední chvíli. 

Prodavačka Miloslava Špringerová naposledy markuje zboží na staré pokladně. Foto: Marie Majdičová

Vysočina – Elektronická evidence tržeb začíná pro maloobchody a velkoobchody platit od téhle středy. Připojí se tak k ubytování a stravování, na které se evidence vztahuje od začátku prosince minulého roku. Největší změnou je pro některé prodávající nová pokladna, na kterou si budou muset zvyknout. Pro část obchodníků se ale nic nezmění a systém, na který jsou zvyklí, zůstane stejný. Shodují se v tom, že vydávání účtenek bude pomalejší a zpočátku může působit potíže.

V třešťském řeznictví a uzenářství se zaměstnanci s novou kasou učit nemusí. „Je to o trochu pomalejší, déle vyjíždějí lístky, jinak je to úplně stejné a vůbec nic se nezměnilo,“ poukázala prodavačka Miroslava Pokorná. Obchody, ve kterých se zboží váží, musí mít navíc zapojené do systému také váhy. To už v Třešti měli, v nedaleké vesnici Hodice je ale situace jiná.

V Hodicích je sesterská prodejna s uzeninami a navíc také se smíšeným zbožím. Majitel obchodu tam musel vyměnit staré váhy za nové a k tomu přidat také pokladnu. „Už více než týden se učíme s novou pokladnou. Z neznámeho systému strach nemáme, snad to nebude tak zlé. Bude to v podstatě stará pokladna s novým vnitřkem. Trošku zdržovat to ale ze začátku určitě bude,“ popsala vedoucí prodejny Miloslava Špringerová.

Majitelé menších obchodů se zavedením pokladen příliš nespěchali. „Za posledních čtrnáct dnů máme zhruba o osmdesát procent více práce než předtím,“ podotkl Stanislav Houdek z Velkého Meziříčí, který pokladny zavádí. Podle Vlastimila Jandy z Třebíče řešili obchodníci pokladny až na poslední chvíli, kvůli tomu měl v těchto dnech plné ruce práce. „Denně zvládáme zavést i vysvětlit pět až šest pokladen, víc už nestíháme,“ shrnul Janda. Oba se shodli v tom, že jsou lidé kvůli instalaci nových pokladen otrávení.

U majitelů obchodů se ale nejednalo pouze o čas, který jim zabralo učení se na nové kase. „Strávili jsme asi měsíc a půl hledáním a neustálým porovnáváním při vybírání pokladny. Jsme naštvaní, mají to nepřipravené,“ zhodnotila vedoucí v třešťské zelenině Miroslava Šprinclová. 

Klíčová slova: Elekronická evidence tržeb, maloobchody, velkoobchody, pokladny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.