15.01.2021 20:05


Občas zpochybňuji své rozhodnutí sem jet v době koronaviru, říká studentka britské univerzity

Autor: Tereza Bartůšková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Slibovala si od toho interaktivní praktickou výuku, zatím však nebyla ve škole ani jednou. Novopečená studentka v anglickém Newcastlu Tereza Šmídová se ale i přes všechny abnormality způsobené bojem proti koronaviru snaží žít studentský život naplno.

Tereza Šmídová v Newcastle upon Tyne; z archivu Terezy ŠmídovéNewcastle upon Tyne – Rozhodla se opustit republiku a jet studovat kombinaci kriminologie a sociologie do Newcastlu. Jednadvacetiletá Tereza Šmídová na svou vysokoškolskou dráhu v cizím státě nastoupila přímo v době koronaviru. V Anglii už je nyní půl roku. ,,Ačkoliv nemůžu plnohodnotně studovat, v novém prostředí se už cítím jako ryba ve vodě,'' říká.

Proč jste se rozhodla studovat vysokou školu v Anglii?

Hned ten první důvod byl, že jsem se v Česku na žádnou školu nedostala. Když se mi pak naskytla tahle příležitost, řekla jsem si, že by mi to mohlo hodně rozšířit obzory. Nakonec jsem se proto tak nadchla, že jsem nad jinou možností už ani nepřemýšlela.

V čem je plnohodnotné vysokoškolské studium v Anglii jiné než v Česku?

Podle toho, co slyším od kamarádu z Česka, tu například vůbec nemáme ústní zkoušky, zato tu převažují praktické úkoly nebo kritické eseje. I učitelé jsou nám kdykoliv k dispozici a ta komunikace je strašně příjemná. Univerzitní zařízení jsou rozsáhlá a můžeme je využívat téměř vždy.  Navíc tu mám i možnost poznat lidi z celého světa.

Měla jste problém s angličtinou?

Měla jsem hodně dobrý základ z gymplu, ale i tak to z hlediska akademického jazyka bylo ze začátku těžké. Můj obor je hodně o čtení, a tak mi dělalo docela problém porozumět všem souvislostem. Po čase se to ale zlepšilo. S odbornými texty už nemám žádný problém. Co se týče mluvení, úplně ze mě opadl stres. Dost mi pomohlo, že jsem si našla práci, kde hodně komunikuji s lidmi.

Ovlivnil nějak Brexit váš pobyt? 

Musela jsem si jenom zařídit povolení k pobytu, které platí na pět let. Jedinou věc, která se mě dotkla, je, že rodiče už nám v balíku nemůžou poslat alkohol, zejména české pivo. Tady je totiž všechno dost drahé. Myslím, že Brexit se více dotkne až příštích studentů.

Kde jste ubytovaná?

Na studentské koleji, která je zprostředkovaná univerzitou. Spousta lidí ale bydlí na privátě. Newcastle je studentské město a hodně firem tu pronajímá byty přímo pro studenty. Příští rok s kamarády taky chceme přejít na privát.

Takže v Anglii plánujete i dostudovat?

Určitě. Plánuji jít na magisterské, a dokonce možná i na doktorské studium. Magisterské studium smrskli do dvanácti měsíců, a tím pádem je velmi intenzivní. Předtím, ještě při bakalářském studiu, bych chtěla využít takzvaný sendvičový rok, kdy mezi druhým a třetím ročníkem půjdu na rok placenou praxi. 

Práce a volný čas

Dá se to tedy nějak finančně zvládat?

Kdyby nebyl koronavirus, tak to jde úplně v pohodě. Oni tady s těmi studenty počítají, takže není problém sehnat si práci. Teď to ale tak lehce nejde. Spousta lidí musela z finančních důvodů odjet. Já měla to štěstí, že se mi práci najít podařilo a ty peníze stačí. Samozřejmě si ale nemůžu vyhazovat z kopýtka. Než člověk vyjede studovat do ciziny, je důležité mít nějaký finanční polštář.

Stojí vás nějaké peníze i samotné studium?

Ano. Od jedné společnosti mám studentskou půjčku na rok studia. Jakmile dostuduji a budu vydělávat nad určitou hranici, která je daná státem, kde budu žít, začnu po troškách splácet té společnosti nazpět. Je to nastavené tak, aby to moc nezasahovalo do života splátce, což je opravdu pohodlné.

Jak vnímáte situaci ohledně koronaviru?

Je to docela depresivní. Co se týče studia, vše je online. Člověk ztrácí motivaci. Já třeba půl roku nebyla ve škole. Sice chodím do knihovny, ale to není to samé. Občas zpochybňuji své rozhodnutí sem jet právě v době koronaviru. Na druhou stranu to má i pozitivní stránky. S novými kamarády nás ta situace dost scelila. Překvapuje mě, že tu není žádná ponorka. Hodně lidí ale po vyhlášení lockdownu odjelo domů a už se nevrátili, takže nás tu zůstalo o dost méně.

Co děláte ve volném čase?

Čtyřikrát týdně chodím do práce. S kamarády chodíme na procházky a dost času spolu trávíme povídáním, hraním her nebo se koukáme na filmy. Je dobré, že tu člověk není sám. 

Vánoce jste strávila v Anglii. Co vás k tomu vedlo?

Jeden z hlavních důvodů byla práce. Bylo dost těžké ji sehnat a já si ji chtěla udržet. Dál mě odrazoval pobyt v karanténě po příjezdu do Česka a poté zpět sem. Navíc se zrušilo strašně moc letů a zbývající byly drahé a se spoustou přestupů. Celá situace byla nevyzpytatelná. Jelikož tu zůstávali moji kamarádi, věděla jsem, že tu nebudu sama. Člověk si ale uvědomil, jak moc bere Vánoce s rodinou jako samozřejmost. Nakonec ale Štědrý večer dopadl dobře a já se rodiči a sestrou viděla alespoň přes videohovor.

Jak jste vstoupila do Nového roku?

Já jsem člověk, co si nedává žádná předsevzetí. Od roku 2020 jsme podle mě všichni očekávali strašně moc a dopadlo to hrozně. Já myslím, že tenhle rok bude ještě horší, takže ve finále můžu být akorát mile překvapená, co se stane.

Klíčová slova: Anglie, univerzita, studentka, Newcastle

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Eliška Hrušková | 15. 01. 2021, 20:23
Paradni clanek! Super rozhovor!