29.04.2014 17:00


Občas to bolí, ale tým je pro mě jako rodina, říká hráčka amerického fotbalu

Autor: Josef Kokta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

O americkém fotbalu se říká, že je to sport jenom pro tvrdé chlapy. S tím by však nesouhlasila Alžběta Nečasová, která hraje na pozici quarterbacka v týmu Amazons Brno.

Audio

    Rozhovor s Alžbětou Nečasovou o americkém fotbalu
         
    Autor: Josef Kokta

Brno - Ženský americký fotbal se v České republice nehraje dlouho. Alžběta Nečasová byla jednou z prvních hráček brněnského týmu Amazons. Přes veškeré předsudky, které tento sport spojují s hrubostí a násilím, je důkazem, že americký fotbal může bavit i ženy. S Alžbětou Nečasovou jsme se bavili o tom, jestli hraní fotbalu bolí, a jak se to stane, že se z drobné dívky stane quarterback v těžké helmě a jakou budoucnost u nás fotbal má. 

Americký fotbal je docela nezvyklý sport v našich podmínkách, jak jste se k němu dostala?

Na facebooku jsem viděla, že se dělá nábor do nově vznikajícího týmu ženského amerického fotbalu. Tak jsme se z legrace s dalšíma kamarádkami rozhodli, že se tam půjdeme podívat, o co jde. Na náboru se nás sešlo asi patnáct holek. Absolvovaly jsme různé fyzické disciplíny a na konci nám trenéři řekli, že za tři dny začíná trénink. Tak jsme rovnou z náboru skočily do tréninkového režimu.

Tento sport si člověk stereotypně spojuje s velkými chlapy, jak do sebe narážejí. Není to trochu tvrdý nebo násilný sport pro ženy?

Myslím, že není. I ženy umí být agresivní. Ne v tom špatném slova smyslu, ale spíše soutěživé. Chtějí dokázat, že na to mají. Fotbal je na to skvělý, protože každá pozice ve hře umožňuje člověku vybít se a cítit se jako vítěz. Hrozně to podporuje sebevědomí.

Bolí to často?

Docela jo, ale nebolí takové ty zásahy, jak se dávají do videí, jak do tebe někdo narazí a ty odletíš tři metry daleko. Bolí spíše, když tě někdo chytne a nepustí z místa. Takové ty přímé kontakty na jednom metru.

Za jaký tým hrajete?

Náš tým se jmenuje Amazons Brno a vznikly jsme před rokem. Protože nás bylo patnáct nebo dvacet, tak jsme se věnovaly flag footballu (podobný sport jako americký fotbal pozn. autora). Během podzimu jsme přešly na americký fotbal, kdy jsme si zároveň dokoupily veškerou výstroj potřebnou ke hře. Dělaly jsme několik náborů a nyní je nás kolem třiceti a hrajeme klasický americký fotbal, kdy proti sobě stojí dva týmy v plné výstroji, naráží se do sebe, hází dlouhé pasy a podobně.

Na jakém postu v týmu hrajete?Alžběta Nečasová. Foto: Eliška Vykydalová

Já jsem quarterback. To je ten hráč, který vede útočnou hru týmu. Je to takový stratég celé hry. Komunikuje s trenéry a organizuje rozestavění útoku, a co bude hrát.

Bývá to ta nejlepší z týmu?

Tak to není. Je to ta, která má na hřišti poslední slovo, všichni ji poslouchají a nikdo nemluví kromě ní.

Liší se nějak váš trénink od mužského?

Neliší se vůbec v ničem. Spíše naopak. Naši trenéři hrají v brněnském týmu a říkají, že my na rozdíl od chlapů, uděláme věci bez řečí a pořádně. I zátěžově je to hodně podobné. Třeba neuděláme tolik kliků jako chlapi, ale snažíme se.

Kolikrát týdně trénujete?

Trénujeme dvakrát týdně, s tím, že jsou doplňkové tréninky o víkendu pro toho, kdo nemá čas. Fotbal se nedá hrát bez teorie, takže se občas musíme potkat a třeba tři hodiny probíráme teorii a koukáme na videa, jak hrát na různých postech.

Kolik je u nás týmů, ať už ženského nebo mužského amerického fotbalu?

Ženských týmů je zatím šest. Na podzim budeme hrát takovou malou ligu formou turnajů. Zatím máme jenom přípravy. Chlapských týmů je dvacet osm a ty jsou rozděleny do tří soutěží. Myslím si, že americký fotbal už není tak netypický, protože každý ten tým má svou základnu hráčů a každý má kamarády a členy rodiny, kteří se přijdou na zápas podívat. Podle mě to rozhodně má fanouškovský potenciál.

Říkala jste, že budete hrát formou turnajů. Je tady nějaká ženská liga?

V lednu se o tom začalo poprvé jednat. Problémem je, že i rozhodčí musí být kvalifikovaní a na jeden zápas jsou potřeba čtyři. Během jara se hrají mužské soutěže, všichni rozhodčí jsou tak plně vytíženi. Takže na podzim budou hrát ženské týmy jenom formou turnajů a bude to taková malá liga. Uvidí se, co bude dál, zda se třeba bude řešit nějaká reprezentace nebo kam se to posune.

Takže vy pouze trénujete a utkáváte se jenom v zápasech v rámci tréninku?

Je to tak. Před čtrnácti dny se konal celorepublikovým kemp všech hráček ze všech týmů. Prvního června se bude hrát první turnaj v ženském americkém fotbale.

Dá se v Čechách koupit výstroj na americký fotbal nebo si ji musíte objednávat ze zahraničí?

V Praze je jeden specializovaný obchod, který je dobře vybavený a nemá problém cokoliv dokoupit. S nárůstem ženského fotbalu budou prodávat i ženské výstroje, které mají upravený chránič hrudníku. Jinak existují dobré obchody i ve Vídni, protože rakouská liga je jedna z nejlepších v Evropě. Sehnat výstroj tedy není problém.

Na kolik vás vyjde celá výstroj? Je to drahé?

Základ je helma, ramena a chránič zubů, což se dá pořídit tak za čtyři tisíce korun, ale juniorské stojí určitě méně. Kdybych počítala, že bych si pořídila speciální boty, chrániče do kalhot, dresy, tak se to pohybuje kolem šesti nebo sedmi tisíc. Ale je to dobrá investice, protože to pak dlouho vydrží.

Vidíte svou budoucnost ve fotbalu nebo je to jenom sport pro zpestření volného času?

Já rozhodně vidím budoucnost v tom, že mě to hrozně baví. Jako quarterback to mohu hrát ještě hodně dlouho. Jsem ráda, že stojím u zrodu toho ženského českého amerického fotbalu. Kdo ví, kde to bude za deset let. Určitě je tu ta možnost růstu třeba do zahraničí. Je tu šance, že můžou být některé hráčky vytipovány na zahraničních zápasech a v Evropě jsou kvalitní ženské ligy, například v Německu nebo ve Francii. Budoucnost to určitě má. Je možné si udělat třeba zkoušky na rozhodčího, což by v ženské lize bylo docela fajn.

Vy byste si dokázala představit být rozhodčí a neúčastnit se hry?

Ráda se na fotbal koukám i jako fanoušek, takže by mě to asi bavilo. Na druhou stranu to mají rozhodčí velmi těžké. Musí si v té změti hráčů všímat drobností, například jak se hráči drží a podobně. Je tam tenká hranice mezi tím, co se smí, a co už ne.

Co vám hraní fotbalu dalo?

Určitě mnoho kamarádek, protože tým funguje jako velká rodina. Není to tak, že by nám byl vnucen nějaký obrázek z amerických filmů, prostě je to tak. Je to skvělý pocit, když vím, že za mnou stojí dalších třicet kamarádů, kteří mě podpoří. 

Medailon:

Alžběta Nečasová už dvacet dva žije v Brně. Po zanechání práv nyní chodí na Fakultu sociálních studií, kde studuje politologii a žurnalistiku. Kromě amerického fotbalu hraje házenou. Před tím se mnoho let věnovala moderní gymnastice.


Klíčová slova: americký fotbal, Amazons Brno, trénink, nábor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.