19.03.2020 10:34


Obavy z práce nemám, vidím v tom smysl, říká dobrovolnice pomáhající s testováním lidí na koronavirus

Autor: Marie Červenková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Minulý týden začali studenti z lékařských fakult v České republice pracovat v nemocnicích, aby doplnili nedostačující personál. Jednou z dobrovolnic je i Alena Jirková, studentka prvního ročníku Druhé lékařské fakulty Karlovy univerzity, která pomáhá na infekčním oddělení Fakultní nemocnice v Motole s testováním lidí na koronavirus.

Ilustrační foto: Fakultní nemocnice v Motole. Zdroj: Wikimedia Commons

Praha - Dobrovolníci pomáhájí od minulého týdne ve Fakultní nemocnici v Motole všude, kde je to potřeba. Nemocniční personál je totiž v době koronaviru nedostatečný. Dobrovolníci však zároveň musí stíhat i náročné studium medicíny. K dobrovolnictví mediků a pomáhání při testování lidí na koronavirus se vyjádřila Alena Jirková

Jak jste se dostala k dobrovolnictví?

Dostala jsem email od děkana lékařské fakulty, kde nám nabízel možnost se zapojit a já odpověděla, že mám o práci zájem. Také jsem vyplnila dotazník od studentů. Poté nás fakulta propojila s jednotlivými odděleními, a ta se nám ozvala s konkrétní nabídkou práce.

Co je náplní vaší práce v nemocnici?

Pracuji na infekčním oddělení ve Fakultní nemocnici v Motole a mým úkolem je prvotní kontakt s pacienty. To znamená, že před budovou jim nejprve dáme roušky a zjistíme od nich informace o jejich zdravotním stavu. Pacienti, kteří chtějí být otestováni na koronavirus, pak třídíme na dvě skupiny podle toho, zda mají symptomy nebo ne. Ty, kteří již symptomy mají, potom posíláme na urgentní příjem, kde je vyšetří. Od těch, kteří zatím žádné příznaky nemají, zjistíme kontaktní údaje a pošleme je do čekárny. Tam si je převezmou sestřičky a poté jsou vyšetřeni na našem oddělení. Celou dobu na sobě samozřejmě máme ochranné obleky, rukavice a respirátory, jelikož se můžeme s virem dostat do styku.

Zavedla nemocnice kvůli koronaviru nějaká speciální opatření?

Nevím, jak funguje zbytek nemocnice, ale tady na infekčním oddělení se samozřejmě všichni pohybují s rouškami nebo respirátory. Věřím, že opatření jsou dostatečná.

Jak vlastně funguje systém dobrovolnictví?

S ostatními dobrovolníky se v práci střídáme. Na každý den jsou potřeba alespoň dva medici na naše oddělení a další na jiná oddělení. Práci si snažíme přizpůsobovat tak, abychom se zároveň stihli učit, protože nám normálně pokračuje výuka, i když dálkově, a čekají nás testy. Já například v tomto týdnu budu pracovat tři směny po sedmi hodinách.

Je pravděpodobné, že se v práci dostáváte do styku s koronavirem. Podporuje vaše rodina toto rozhodnutí? 

Rodina mě podporuje, ale je jasné, že se o mě bojí. Mně samotné přijde normální v této době pomáhat systému a lidem v něm.

Vy sama nemáte obavy?

Obavy z práce nemám, vidím v tom smysl a také příležitost setkat se s prostředím a systémem nemocnice a zároveň se učit komunikovat s pacienty. Práce mě baví. Beru to jako zkušenost, ke které bych se normálně nedostala.

Klíčová slova: koronavirus, testování, studentka, Fakultní nemocnice v Motole, dobrovolnictví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.