15.04.2013 15:20


O zahraniční studenty se může starat každý, říká členka ISC MU Lenka Ošťádalová

Autor: Sabina Netrvalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Mezinárodní studentský klub Masarykovy univerzity v Brně (ISC MU Brno) každoročně pořádá nespočet akcí pro zahraniční i domácí studenty. To nyní ocenil i rektor univerzity, který klubu odpustil placení nájmu za využívání kanceláře v budově bývalé lékařské fakulty na Komenského náměstí.

Mezinárodní studentský klub (International Student Club) brněnské Masarykovy univerzity pomáhá zahraničním studentům s problémy, které je mohou při studijním pobytu v cizí zemi potkat. Využívá k tomu systém tutoringu, kdy se o každého cizince stará domácí student navštěvující stejnou fakultu, poradí mu při vyřizování ubytování i na úřadech. Nejen o tutoringu mluvila vedoucí PR sekce ISC MU Lenka Ošťádalová.

Vedoucí PR oddělení Lenka Ošťádalová. Foto: archiv ISC MU BrnoJe práce tutora vhodná pro každého?

Tutorem se může stát kdokoli, kdo o to má zájem. Je to skvělá příležitost procvičit si jazyk a najít kamarády ze zahraničí. Některá takto vytvořená přátelství trvají i dlouho poté, co zahraniční student odjede z Brna.

Jaké aktivity klub svým členům nabízí kromě tutoringu?

Členem ISC MU Brno se může stát buď zahraniční student přijíždějící studovat na Masarykovu univerzitu, nebo místní student. Program, který nabízíme, je natolik rozsáhlý, že si vybere každý. Za jednu z nejzajímavějších aktivit považuji hodiny, kdy se zájemci mohou zdarma učit cizí jazyky, třeba portugalštinu, ruštinu, hebrejštinu nebo finštinu. Já sama učím studenty češtinu. Všechno to funguje na dobrovolnické bázi a návštěvníci hodin se neučí jen suchou gramatiku, ale i zajímavosti o kultuře a podobně.

Kromě toho nabízíme i výlety, při kterých navštěvujeme nejzajímavější místa v České republice, ale i v zahraničí. A nesmím zapomenout ani na pravidelné sportovní aktivity, jako je volejbal, basketbal, posilovna či plavání.

Je známo, že se zahraniční studenti rádi baví. Pořádá přímo ISC MU nějaké párty?

Každou středu pořádáme v prostorách ekonomicko-správní fakulty Country presentations, kdy se originálně představují jednotlivé země, ať už ukázkou tradičních tanců, písni či jiných kulturních zajímavostí. Nechybí ani ochutnávka místní kuchyně. Hned po prezentaci se studenti mohou přesunout na párty, která má každý týden jiné téma.

Kromě pravidelných párty máme i ty speciální. Na čtvrtek 18. dubna připravujeme Beer marathon, kdy studenti utvoří týmy a dostanou mapu se seznamem hospod, do kterých musí doběhnout. V každé hospodě splní nějaký úkol. Kdo tohle všechno zvládne nejrychleji, toho čeká v cíli odměna. Začátkem května je také na programu Boat party, kdy se všichni převlečeme za piráty a užijeme si zábavu na parníku na přehradě.

Jak funguje spolupráce klubu a vedení univerzity?

Univerzita je na naši činnost velmi hrdá a podporuje nás. Naše kancelář sídlí v budově bývalé lékařské fakulty na Komenského náměstí a zrovna nedávno nám rektor odpustil placení nájmu, za což jsme samozřejmě velmi rádi. Stejně tak úzce spolupracujeme s Centrem zahraničních studií, se kterým připravujeme Orientation week pro nově přijíždějící studenty.

Vedení klubu. Foto: archiv ISC MU BrnoKolik lidí v současnosti ISC MU vede?

Vedení tvoří devítičlenný výbor, v jehož čele je prezident. Kromě něj jsou členy výboru viceprezident, sekretář, pokladník, vedoucí lidských zdrojů zodpovědný za všechny tutory, vedoucí PR oddělení a koordinátor Erasmus Student Network, což je evropská studentská organizace podporující výměnné pobyty. Neopomenutelnými členy jsou také vedoucí aktivit, jenž má na starosti výlety, party a všemožné kulturní události a fundraiser, jehož hlavní náplní práce je shánět nejrůznější slevy pro členy klubu. Všechno to jsou volené pozice. Na konci roku si mohou aktivní členové klubu podat kandidátky a v lednu máme volby, kdy má každý možnost se prezentovat.

Na co jste za poslední dobu nejvíc hrdí?

Jako vedoucí PR sekce považuji za velký úspěch, že jsme se stali Section in the spotlight (Sekce v centru pozornosti – pozn. red.) pro měsíc březen. Je to ocenění, které se každý měsíc uděluje jedné ze sekcí, která je členem Erasmus Student Network a stává se v daném měsíci inspirací pro ostatní.

Co plánuje vedení klubu do budoucna?

Trochu větším projektem je návštěva vedení klubu z Utrechtu, se kterým spolupracujeme. Do Brna přijede začátkem příštího měsíce. Připravujeme pro ně zajímavý program, aby si odtud odvezli co nejvíce zážitků. A co se týče dlouhodobých plánů? Chceme být stále stejně skvělí a snažit se být ještě o kousek lepší.

Klíčová slova: ISC MU Brno, tutoring, rozhovor

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.