26.04.2011 19:24


Novým rektorem Masarykovy univerzity bude Mikuláš Bek

Autor: Martina Němečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Novým rektorem brněnské Masarykovy univerzity se stane dosavadní prorektor a docent filozofické fakulty Mikuláš Bek. Akademický senát zasedl po dvou neúspěšných volebních kolech se stoprocentní účastí a čtyřiadvacet senátorů navrhlo Beka na jmenování novým rektorem Masarykovy univerzity (MU).

Brno – Bek se dostal do třetího kola společně s Ladislavem Janíčkem, kvestorem univerzity. Ve volbě předstihl Janíčka o pět hlasů a získal tak potřebné minimum čtyřiadvaceti hlasů pro zvolení.

Celý volební akt se uskutečnil 26. dubna v aule právnické fakulty. Stejně jako u předchozích voleb se ho zúčastnili všichni členové Akademického senátu MU a jen tři se zdrželi hlasování.

Mikuláš Bek. Foto: IS.MUNI.czJeště před volbou měli oba kandidáti prostor pro krátké vyjádření. Jako první začínal Mikuláš Bek. „Pro mě univerzita není hlavolam, hračka pro dítě, který dítě po rozluštění odloží. Jsem tu doma,“ narážel Bek na řeč svého rivala z předešlé volby, kdy Janíček vytáhl ježka z klece. Ladislav Janíček poté kritizoval přístup, v němž ho berou jen jako ekonoma, ne jako akademika. Následně mluvil o přístupu vedení univerzity. „Nejsem mikromanažer, který chce řídit všechno a všechny.  Univerzitu nelze řídit direktivními metodami, autoritativně. Takový styl by neuspěl  na univerzitě ani nikde jinde. Přístup, který se mi osvědčil, je nastavit mantinely, kontrolovat hru a pískat fauly. Bez respektu k prostředí a k jeho hluboké kultuře to rozhodně nejde,“ uvedl Janíček ve své řeči.

Před volbou se stihl vyjádřit Zdeněk Ručka, předseda studentské komory Akademického senátu MU. „Příštího rektora čekají zlé časy. Bude muset bránit tvář univerzity, dbát na dodržování etických standardů,“ mínil Ručka. Na závěr ještě nezapomenul popřát šťastnou volbu.

Nového rektora zvolili senátoři těsně před třetí hodinou. Na rektora ho právoplatně jmenuje až prezident České republiky. Funkční období Mikuláše Beka bude od září 2011 do roku 2015.

Klíčová slova: volby, rektor, třetí kolo, Milukáš Bek, Ladislav Janíček, Zdeněk Ručka

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.