19.04.2013 13:28


Novela zákona zlepší podmínky studentům-rodičům

Autor: Kateřina Dufková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Od prvního dubna letošního roku mají studenti s malým dítětem ulehčené vzdělávání. Novela zákona o vysokých školách z třicátého ledna upravuje pojem uznaná doba rodičovství, díky němuž je nově stanovena délka studia i jeho podmínky. Rodičům se také odkládá povinnost platit za vzdělávání poplatky.

Ilustrační foto, Autor: Kateřina Dufková.

Brno - Uznaná doba rodičovství je podle nové změny zákona o vysokých školách doba, po kterou by trvala mateřská či rodičovská dovolená. Novela dále upravuje přerušení studia. Na to má každý právo v souvislosti s těhotenstvím, porodem nebo rodičovstvím, a to právě po zákonem uznanou dobu rodičovství. Přerušení se pak nezapočítává do maximální délky studia. Po tuto dobu ale není osoba studentem, po uplynutí přerušení tak musí znovu zažádat o zápis do studia.

Studentce či studentovi starajícímu se o dítě bez přerušení studia jsou rovněž ulehčeny podmínky. Vyučující jim mohou prodloužit lhůty pro plnění školních povinnosti a podmínek pro postup do dalšího semestru.

Podle prorektorky pro vzdělávací činnost Ivany Černé došlo v souvislosti se změnami zákona k novelizaci vnitřních předpisů Masarykovy univerzity, konkrétně Studijního a zkušebního řádu a Statutu Masarykovy univerzity. „Akademický senát Masarykovy univerzity změny schválil a studenty jsme na ně upozornili prostřednictvím Informačního systému,“ dodala Černá.

„Novelu určitě uvítám. Při svém studiu nemám čas na brigády, obzvlášť s desetiměsíčním miminkem, “ řekla třiadvacetiletá studentka Univerzity Pardubice Lucie Krobová. „Nejlepší věk na těhotenství je podle mě do třiceti let. Po škole si ale žena chce také budovat kariéru, na těhotenství prostě nezbývá čas. Proto je nejlepší pořídit si dítě při studiu vysoké školy. Ulehčení podmínek je jednoznačně krokem vpřed,“ dodala Krobová.

Klíčová slova: studium, rodičovská dovolená, mateřská dovolená, rodiče

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.