07.11.2014 19:53


Nové trendy v žurnalistice byly tématem letošního Multimediálního dne

Autor: Marek Osouch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Robert Čásenský, Pavlína Kvapilová a Miloš Čermák byli hlavními tahouny letošního Multimediálního dne, který pořádala Katedra mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně. Studenti žurnalistiky i veřejnost se mohli na fakultě sociálních studií setkat s novináři z tisku, rozhlasu i televize, a poznat tak jejich práci. 

Brno – Pátek bývá na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity dnem, kdy už moc výuky není a vysokoškoláků se ve škole pohybuje jen málo. Sedmého listopadu je ale situace jiná. Je totiž Multimediální den a na fakultě nejsou jen studenti žurnalistiky, ale i středoškoláci. Vysokoškoláci mají možnost setkat se s novináři z praxe a naučit se něčemu. Studenti středních škol poznají, co novinářská práce obnáší, zda ji skutečně chtějí jednou dělat.

Krátce před devátou hodinou míří na fakultu davy lidí. Přichází jednotlivci i celé skupiny a třídy středoškoláků. Multimediální den se letos poprvé rozhodla navštívit se svou třídou také učitelka češtiny Magda Klímová. „Chci, aby se zde podívali, co skutečně novinářská práce obnáší, aby nesledovali jen televizi a internet. Většina z nich se shodla, že chtějí jít na humanitní obory,“ vysvětluje Klímová při cestě do auly, kde program začíná.

Aula je plná. Multimediální den může začít. První beseda nese téma, zda nové projekty žurnalistiku zachrání. O tomto tématu debatuje Robert Čásenský, jenž od letošního září vydává nový časopis Reportér, Miloš Čermák, šéfredaktor portálu ihned.cz, který redakce částečně zpoplatnila, dále vydavatel tabletového časopisu Dotyk Michal Klíma a jako čtvrtý Dany Stejskal, vydavatel elektronického magazínu Headliner. Všichni hosté se shodují, že českou žurnalistiku nezachrání ani nové projekty, ani nové možnosti jak noviny dostat ke čtenářům, ale jen dobří novináři.

Zatímco je debata v aule, v atriu fakulty mezitím začíná mediální jarmark a další desítky studentů se ptají u jednotlivých stánků redakcí, jak píší zprávy či natáčí reportáže, nebo co musí udělat proto, aby se stali novináři. Svůj zde má také fakultní studentský časopis Halas. „Chodí se ptát spousta lidí. Většinou přijdou načerpat inspiraci do časopisu, který mají na své škole. Ptají se ale také na fakultu a výuku,“ vyjmenovává redaktorka Halasu Barbora Roubalová. Největší zájem ale vzbuzuje stánek Mladé fronty Dnes. Návštěvníci se u něj mohou nechat vyfotit a odnést si titulní stranu novin se svou fotkou. Redaktoři Brněnského deníku Rovnost mají pro zájemce nachystané policejní svodky, aby je přepsali do žurnalistické podoby. 

Alžběta Vašíčková a Markéta Slaná jsou dvě maturantky, které bloudí mezi stánky jednotlivých redakcí a přemýšlí o studiu žurnalistiky. Stoprocentně rozhodnuté nejsou. Fakulta je ale pro ně prioritní. „Spíše než žurnalistika mě spíš lákají mediální studia,“ sděluje Vašíčková. Jako druhý obor by chtěla psychologii. Markéta Slaná zatím pevně rozhodnutá není. „Přišla jsem se podívat a případně se dozvědět, co by bylo k žurnalistice jako druhý obor nejvhodnější,“ vysvětluje návštěvu fakulty. Přijímací zkoušky formou testů Obecných studijních předpokladů a Základů společenských věd vnímá rozporuplně. „Je dobré, že je několik termínů, nicméně tato forma přijímaček nevyjadřuje žádné znalosti pro studium,“ dodává Slaná.

Mezi návštěvníky je i studentka pražské žurnalistiky Lucie Kůsová. „Jsem tady poprvé a nejvíc se mně líbí celá budova fakulty. Opravdu je moc hezká. Nemám ale moc času a po besedě moderátorů musím jet,“ uvádí Kůsová. Besedu s názvem Život moderátorů, které se účastní Petr Kubásek z České televize, Barbora Šichanová z Rádia Wave a mediální lektorka Pavlína Kvapilová si nenechává ujít spousta studentů. Až do třetí hodiny je na fakultě živo, poté vše utichne a zůstávají zde už jen poslední opozdilci.

Klíčová slova: multimediální den, novináři, fakulta sociálních studií

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.