20.04.2016 21:23


Nová univerzitní knihovna poslouží studentům středověkého umění

Autor: Zuzana Pekárková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Jedno z nejlépe vybavených evropských pracovišť pro studium středověku v oblasti Středomoří má od úterka Masarykova univerzita. Knihovna Hanse Beltinga začala vznikat díky neobyčejnému daru německého historika jen před několika měsíci. Včera odpoledne do ní při příležitosti otevření mohli zavítat první návštěvníci. Osobně se ho zúčastnil i sám Belting, který by si přál, aby se z nové knihovny stalo místo vzájemného setkávání.

Brno – Jedna z nejrozsáhlejších sbírek knih o středověkém umění ve střední Evropě se nově nachází v prostorách Filozofické fakulty na ulici Veveří. Několik tisíc svazků věnoval zdejšímu Centru raně středověkých studií německý historik umění Hans Belting, který s brněnskými akademiky již několik let spolupracuje. Nově vzniklá knihovna otevřela své brány návštěvníkům v úterý odpoledne.  Podle slov samotného dárce by měla pomoci překlenout období izolace, která za minulého režimu vedla k selektivnímu nákupu knih. A zároveň se stát nejen jedním z nejlépe vybavených pracovišť pro studium středověku v oblasti Středomoří v Evropě, ale také místem, které poskytne prostor pro  setkávání a společný dialog mezi Východem a Západem, vědci a studenty nebo akademiky a širší veřejností.

Hans Belting (Foto: Zuzana Pekárková)

„Potřebovali byste knihy? A co několik tisíc?” Za nečekaným darem stálo setkání u piva

Produktem vzájemného setkávání byla v prvopočátku i samotná myšlenka, která za vznikem nově otevřené knihovny stála. „Spolupráce s Hansem Beltingem vznikla vlastně hrozně jednoduše. Se skupinou známých jsme založili časopis Convivium, v jehož radě je i Beltingův dobrý kamarád Herbert Kessler z univerzity Johna Hopkinse v Baltimoru. Mluvili jsme spolu o tom, že je Hans Belting bezpochyby nejvýznamnější žijící kunsthistorik, ale že mu z různých důvodů nikdo ještě nevěnoval knihu,” popsal vedoucí Centra raně středověkých studií Ivan Foletti.

Rozhodli se to tedy napravit a v době, kdy na přípravách knihy pracovali, pozvali Beltinga do Brna na přednášku. Ten využil i příležitosti neformálně se setkat se studenty a promluvit si s nimi o jejich bakalářských pracích. „Po tomhle setkání se mé ženy zeptal, jestli potřebuji nějaké knihy. A moje žena, která myslela, že jich bude jen pár, řekla – samozřejmě, to bude moc rád. A on řekl – co takhle tři čtyři tisíce knih? A tak celý projekt vznikl,” uvedl Foletti s tím, že je to takový malý zázrak.

Knihovna Hanse Beltinga (Foto: Zuzana Pekárková)

Nevídaná energie a nadšení pro práci - Beltinga okouzlili místní studenti

Motivy, které historika k daru takovýchto rozměrů vedly, popsal sám Belting na úterním otevření knihovny. „Jedním z hlavních důvodů, proč jsem knihovnu univerzitě věnoval, jsou bezesporu zdejší úžasní studenti. Když jsem se s nimi před více než rokem setkal, měli v sobě energii a nadšení pro práci, které jsem již dlouho neviděl,“ uvedl.

Když pak poprvé viděl časopis Convivium, na kterém Foletti se svými kolegy pracoval, uvědomil si prý, že toto místo opět získává určitého kosmopolitního duchu. Že se východní a západní Evropa, které jsou často rozdělovány mnoha bariérami, opět spojují. To Hanse Beltinga fascinovalo.

Do důchodu se historik nechystá, věnovat se teď bude dalším oblastem umění

Lidé se ho často ptají, co bude teď bez své sbírky několika tisíc knih vlastně dělat. „Je snad čas odejít do důchodu?“ smál se Belting. „Musím všechny ujistit, že jsou i další oblasti, o které se zajímám a kterým se teď budu dále věnovat. V hloubi srdce jsem stále ikonolog, studuji teorii a náměty obrazů. V současnosti pak pracuji na projektu, který se zabývá globalizací dnešního umění,“ popsal.

Když vidí knihy, se kterými strávil velkou část života na tomto zcela novém místě, je to podle něj zvláštní pocit. „Jsem však rád, že teď mohou získat nový život a najít nové čtenáře,” uzavřel Belting.

Klíčová slova: Hans Belting, knihovna, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita, raný středověk, umění, historie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.