22.03.2011 15:59


Nositel Nobelovy ceny přednášel na VUT

Autor: Anežka Michnová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Několik stovek zájemců přilákal do auly Fakulty informačních technilogií Vysokého učení technického (VUT) v Brně nositel Nobelovy ceny za fyziku. Dvoudenní návštěvu Douglase Osheroffa v Brně zajistila společnost Honeywell.

Nositel Nobelovy ceny přednášel na VUT.Brno – Program začal v úterý v devět hodin ráno prezentací  firmy Honeywell. „Máme čtyři oddělené sektory a každý z nich se zabývá jiným technologickým odvětvím, ať už v oblasti bydlení, leteckého či automobilového průmyslu, nebo vývoje nových materiálů,“ charakterizovala podnik zaměstnankyně Iva Rejholdová. Její kolegové před aulou nabízeli nejen pracovní místa v Honeywell, ale i vedení diplomové práce. „Naši technici nemají čas na výzkum, proto umožňujeme studentům, aby si u nás vybrali téma diplomky. Zajistíme jim dostatek materiálů pro práci,“ nastínil službu, kterou firma poskytuje studentům technických oborů, zaměstnanec Michal Gramblička.

Prorektor pro vědu a výzkum VUT Michal Kotoul spolupráci s Honeywall oceňuje. „V roce 2008 nás díky tomu navštívil Alan Heger, nositel Nobelovy ceny za chemii. Sami bychom na takové aktivity neměli peníze,“ vysvětlil. Dodal, že by bylo dobře, kdyby se podobné akce konaly častěji a kdyby se k jejich pořádání spojily brněnské vysoké školy.Nositel Nobelovy ceny přednášel na VUT.

Přednášky, s nimiž Osheroff vystoupil na fakultě informačních technologií VUT, se týkaly jeho výzkumu. „Bohužel zde nemohu kvůli vyučování zůstat až do odpoledne, ale alespoň si poslechnu Osheroffův referát o vědě,“ konstatovala studentka strojního a matematického inženýrství Anežka Kolbábková. V dopoledním příspěvku hovořil laureát Nobelovy ceny o způsobech, jakými dělají vědci své objevy. „Všímejte si odchylek, nebo vám unikne mnoho závažných skutečností,“ nabádal publikum k pozornosti americký fyzik. Na konkrétních příkladech z oblasti výzkumu nízkých teplot a tuhého skupenství, které patří do centra jeho zájmu, uváděl základní pravidla pro začínající vědce. „Nebojte se spolupracovat s lidmi jiných odborností, než máte vy. Otevře vám to nové obzory. Dívejte se na přírodu jinak, než jste zvyklí. A hlavně nikomu netvrďte, že určitě získá Nobelovu cenu. Mně to říkali už od konce sedmdesátých let, takže jsem byl vždy na podzim hodně napjatý a nakonec velmi zklamaný,“ zavtipkoval na vlastní účet Osheroff. Cenu za objev tří fází superkapalného helia nakonec převzal z rukou švédského krále až v roce 1996.

„Myslíte si, že v budoucnu bude dostatek vědců? Současná generace mladých lidí se mi zdá líná,“ zeptal se v závěru přednášky muž skrytý v publiku. Podle Osheroffa je mládež spíše chamtivá. „Většina studentů techniky jde do strojírenství, protože je tam více peněz než ve vědě. Obávám se, že by skutečně mohlo ubýt vědeckých pracovníků,“ shrnul situaci.

V druhé přednášce s názvem „Supertekuté fáze kapalného helia 3He“ se Osheroff věnoval objevu, za nějž byl nominován na Nobelovu cenu.

Klíčová slova: Nobelova cena, Douglas Osheroff, Vysoké učení technické

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.