23.03.2020 19:30


Norové berou pandemii s klidem, říká studentka na Erasmu

Autor: Tereza Hermanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Tisíce studentů z celé Evropy vycestovaly na jarní semestr za studiem do zahraničí v rámci programu Erasmus+. Jejich plány však přerušila pandemie koronaviru a mnozí z nich se proto předčasně vrací zpět domů. Mezi nimi je i Eliška Pavlíková, která studovala v norském Bergenu.

Studentka Eliška Pavlíková na Erasmu v Norsku. Foto: Eliška Pavlíková

Studentka mezinárodních vztahů z Masarykovy univerzity Eliška Pavlíková odletěla do Norska na začátku ledna. V Bergenu plánovala zůstat i přes léto a něco si po skončení školy vydělat. Místo toho zemi opouští již v březnu, a to kvůli nemoci COVID-19.

První případ nákazy se v Norsku objevil šestadvacátého února. Zásadní opatření vláda přijala o dva týdny později. Mezitím se ovšem ve škole, kde Eliška studuje, objevila nákaza. Studentům přišel email o nákaze jednoho ze studentů, který bydlel na kolejích. Umístili ho do karantény. Na dveře všech učeben, kde měl student výuku, vylepili upozornění, že v učebně se vyskytoval někdo nakažený. „Skončila nám výuka a když jsme vyšli z učebny, tak jsme na dveřích viděli ten nápis. Nikdo moc nevěděl, jak se zachovat,“ vzpomíná.

Na vysokých školách vláda v ten samý den zrušila výuku formou přednášek, semináře však nadále probíhaly. O dva dny později ovšem přišel zlom. „V půlce dne nám všem přišla zpráva, že se s okamžitou platností ruší veškerá výuka a máme jít domů,“ popisuje. Škola okamžitě přešla na online výuku. „Máme video semináře, podcasty a nějakou práci navíc. Funguje to ale skvěle. Přizpůsobili se přes víkend a jde vidět, že si s tím dali práci,“ chválí postup univerzity studentka.

Oproti Česku jsou opatření v Norsku volnější. Restaurace a obchodní centra zůstávají nadále otevřená a lidé se mohou volně pohybovat. Je na zvážení majitelů, jestli zavřou, nebo ne. „V obchodech jsou u vstupu jednorázové rukavice a antibakteriální gely. Kdo si rukavice nevezme, toho vrací zpět a musí si je vzít. Všichni si drží odstup, ale to Norové dělali i než se tady nákaza objevila. Jsem ale jedna z mála, kdo nosí roušku. Když s ní třeba nastoupím do tramvaje, tak se na mě dívají jako na blázna,“ vysvětluje Eliška.

Po uzavření školy mnozí zahraniční studenti, hlavně z Ameriky a Asie, odcestovali zpět domů. Nyní se ale vrací ve velkém i Evropané. Vzhledem k tomu, že je každým dnem méně a méně možností vrátit se zpět do Česka, rozhodla se nakonec i Eliška vrátit zpět do Brna. „Mamka je navíc v rizikové skupině, takže raději budu doma, než abych byla tady zavřená kdo ví jak dlouho,“ dodává. Kvůli zpřísňování opatření a rušení leteckých spojení je ale návrat komplikovaný. „Nejdřív mi zrušili let do Prahy. Poté jsem měla letět do Amsterdamu a dál pokračovat repatriačním spojem, ten ale stihli mezitím naplnit. Takže teď bych měla ve čtvrtek odletět do Berlína a odtud buď pokračovat repatriačním autobusem do Česka nebo vlakem k hranicím, kde by mě někdo vyzvedl,“ říká.

Ačkoliv na Erasmu strávila pouze část plánované doby, cesty nelituje. „Byl to skvělý zážitek a určitě pojedu během magisterského studia znovu. Ráda bych tu sice byla až do léta, ale přednější je teď být doma s rodinou,“ uzavírá Eliška.

Klíčová slova: Erasmus, Norsko, Masarykova Univerzita, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.