25.03.2014 17:18


Normální Nizozemci nehulí, říká Andrea Šrolová po půl roce v Tilburgu

Autor: Vágnerová Dominika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studentka brněnské architektury Andrea Šrolová strávila podzimní semestr na Fontys Academy of Architecture v Nizozemsku. Vyrazila za školou, za prací, ale samozřejmě i za kulturou a  zábavou. 

Audio

    Medailon Andrea Šrolová
         
    Autor: Andrea Šrolová, úprava Dominika Vágnerová

Kde přesně jste v Nizozemsku studovala?

Byla jsem v Tilburgu, není to moc známé místo, ale je tam mezinárodní škola pro architekty Fontys Academy.

Proč jste se rozhodla zrovna pro Nizozemsko a Tilburg?

Nizozemsko jsme si vybrala kvůli architektuře, akademii v Tilburgu kvůli penězům. Na Erasmu už jsem byla v Anglii, proto jsem vyrazila přes program Freemover. Fontys Academy of Architecture byla jediná škola, na které se za studium neplatilo.

Jela jste spíše za zábavou, nebo za studiem?

Andrea Šrolová nadšená studentka architektury. Foto: Dominika Vágnerová

Chtěla jsem se jako studentka ještě někam podívat a něco zažít. Původně jsem si představovala hlavně studium, na výběr bylo z hodně zajímavých předmětů týkajících se digitální architektury a práce s počítačovými programy. Nakonec mě překvapilo, že akademie je technická škola s praxí, což znamenalo dvacet hodin týdně práce. 

Kolik času vám zabralo studium a praxe?

Školu jsem měla celý pátek a dva dny večer. Praxi jsem většinou dělala tři dny v týdnu. Pracovala jsem jako asistentka architekta v jedné firmě. Pomáhala jsem s tím, co bylo potřeba, například s různými projekty. Také jsem měla na starosti prezentaci firmy.

Praxi vám zprostředkovala škola, nebo jste ji sháněla sama?

Ne škola se o to nestará. Sháněli jsme ji sami, napsali asi do devadesáti kanceláří a do deseti šli osobně. Jako jediní studenti jsme byli na akademii jen krátkodobě, neuměli jsme nizozemsky a praxi sehnali jako první. Ve firmě nebyl s jazykem problém, pracovala jsem tam například s jednou Polkou.

Mohla byste srovnat tamní úroveň vzdělání s tou u nás?

Těžko se to porovnává, mají úplně jiný vzdělávací systém. Informace, které jsme se dozvídali, nebyly úplně nové, ale líbil se mi přístup učitelů a to, jak se zajímají o nové trendy v architektuře. Nelíbila se mi špatná organizace kurzů, když jsme jeli na workshop, tak například nikdo nemluvil anglicky. Ale jinak všechny předměty byly v angličtině a s neznalostí nizozemštiny nebyl problém. Učitelé byli milí, jen občas jim trvalo déle, než něco zařídili.

Kde jste byla ubytovaná?

Škola má smlouvu s realitní agenturou, se kterou si můžete zajistit ubytování. Se spolubydlícími jsme měli štěstí, nebylo moc drahé. První splátka byla hodně vysoká, ale byt byl plně vybavený.

Pokrylo vám stipendium náklady?

Stipendium jsem měla okolo 500 eur na měsíc, za praxi jsem dostávala 200 euro. Samotné stipendium ne, ale s těmi penězi za praxi už to bylo lepší. Ale i když jsem šetřila, tak mi těch 700 euro sotva stačilo.

Cestovala jste po okolí?

Na pár míst jsme se podívali, ale člověk se nad tím musí zamyslet, doprava je drahá. Pokud si pořídíte například roční kartu, tak ušetříte, ale nám se nevyplatila. Bez ní, to vyšlo opravdu draho, například cesta z Tilburgu Amsterodamu za 30 euro. Tamní studenti, ale mají obrovskou výhodu, mohou si zvolit, mezi cestováním přes týden nebo o víkendu zdarma. Nejvíce jsme utratili za vlaky, které jsou spolehlivé jako v Čechách. Třeba kvůli spadlému jeřábu byla v Tilburgu železniční trať týden mimo provoz. Když moc pršelo nebo moc foukalo, tak vlaky také nejezdily.

Jaká místa jste navštívila?

Byli jsme na výletě v Utrechtu, Rotterdamu, Amsterodamu, v belgickém Bruggy a v Gentu. Zajímala nás hlavně architektura a galerie a také jsme skicovali. Zážitkem byl projekt vytvořený z bunkru u Utrechtu. Je rozříznutý na dvě poloviny a skrz něj vede cestičku do jezírka. V Rotterdamu, který byl vybombardovaný, je zase moderní a bláznivé centrum plné zajímavé architektury. 

Jezdila jste na kole?

Dlouho jsem odolávala, myslela jsem si, že budu chodit pěšky, ale nakonec jsem si za 30 euro jedno koupila. Už toho mělo hodně za sebou a nakonec se rozpadlo pod mými dvěma spolubydlícími. V Nizozemí jezdí na kole všichni a všude, do školy, do hospody nebo do práce. Třeba tři lidé na jednom kole, ale neviděla jsem nikoho se vybourat.

Navštívila jste nějaký coffee shop?

Momentálně se může volně do coffee shopů jen v Amsterodamu. Jinde pouze rodilí Nizozemci a ti, kteří si vyřídí registraci na radnici. Já jsem tam nebyla, ale chodili tam hodně moji spolubydlící. Před obchodem vždy stál bodyguard a hlídal občanky.

Jaký mají postoj Nizozemci k marihuaně a drogám?

Amsterodam je takovým turistickým střediskem, které těží z turismu a láká na coffee shopy. Ale jinde jsou pravidla a omezení, která se musí dodržovat. My jsme kouřili normálně venku, ale neviděla jsem Nizozemce, který by kouřil marihuanu. Je to spíš záležitost turistů. Nedá se to srovnat s Českem, kde ji vyzkoušel skoro každý student. Potkali jsme hodně lidí, kteří se chodí rádi bavit, a nikdy žádné drogy nezkoušeli.

A jak je to s jinými drogami?

Sama jsem se ptala, protože mě zajímaly názory lidí. Našla jsem jen jednoho člověka, který zkoušel houbičky. Jinak všichni se k drogám stavěli odmítavě. Říkali, že je to záležitost feťáků a mladých lidí, kteří si chtějí něco vyzkoušet. Normální Nizozemec nehulí.

V čem se liší Nizozemci od Čechů?

Mám možnost to porovnat ještě s Angličany. Ti byli takoví bláznivější a stylem se podobali The Beatles. Nizozemci jsou většinou hubení, vysocí a pohlední. Holky mají větší šarm. Kluci také více dbají na svůj vzhled, vytkla bych jim hodně gelu na vlasy. Všeobecně se Nizozemci zajímají o novinky, třeba v hudbě. Občas jim ale trvá chvíli, než něco zařídí, a mají hodně výmluv. 

Klíčová slova: Tilburg, Freemover, Fontys Academy of Architecture

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.