03.04.2017 19:18


Nohejbal je v mnohém podobný gymnastice, říká juniorský reprezentant Tomáš Gulda

Autor: Adam Lukůvka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Popularita nohejbalu v České republice stále roste. Pomohlo k tomu i loňské mistroství světa, které se konalo v Brně. Navíc každý rok mohou sportovní nadšenci sledovat televizní přenos ze superfinále extraligy mužů, ve kterém se střetávají dva nejlepší tuzemské týmy. Atmosféru obou akcí zažil juniorský nohejbalista Tomáš Gulda. Mistrovství světa jako dobrovolník a superfinále extraligy jako hráč Modřic.

Tomáš Gulda se nyní s týmem Modřic připravuje na začátek sezóny Foto: Adam Lukůvka

Brno - Sportu se věnuje na nejvyšší úrovni. Zároveň dvacetiletý nohejbalista Tomáš Gulda zvládá studovat vysokou školu. Juniorský reprezentant České republiky a člen A mužstva Modřic se nohejbalu věnuje už přes deset let. Za tu dobu se nohejbal stal neodmyslitelnou součástí jeho života. Modřického mistra republiky těší, že je tento sport stále populárnější.

Tomáš Gulda začal hrát v deseti letech, kdy ho k nohejbalu přivedl otec. „Myslím, že to je tak ideální věk, kdy začít. I když nyní hrají v Modřících i mladší žáci, kterým je okolo osmi let a jsou moc šikovní,“ říká Gulda.

Věnovat se tomuto sportu zvládá i na vysoké škole. „Právě teď to není časově náročné. V mladších kategoriích jsem tréninkem trávil mnohem více času,“ vzpomíná Gulda. Momentálně hraje v kategorii dospělých a trénuje dvakrát týdně. V dorostu na tréninky musel chodit týdně čtyřikrát. Navíc hrál zápasy v sobotu i neděli. „Bylo to hektické. Teď už hraji pouze v sobotu. Občas sice dva zápasy, ale pořád mám více času než v dorostu,“ dodává. 

Zápasy vyžadují neustálé soustředění

Svůj oblíbený sport přirovnává ke gymnastice. „Nohejbalista musí být ohebný a vždy dobře protažený,“ říká juniorský reprezentant. Na fyzickou kondici a výdrž to podle něj není náročné hobby, ale člověk musí být pořád ve střehu. „Je to dynamický sport. Musíš rychle reagovat a být neustále připraven vystartovat na balon,“ sděluje Gulda.

Nohejbal není kontaktní sport, jako například fotbal, ale i při něm hrozí zranění. Podle Guldy se nohejbalista může zranit spíše jen vlastním zaviněním. „Nejnáročnější je to samozřejmě na klouby. Mám s tím vlastní zkušenost, protože jsem si před pěti lety vykloubil koleno,“ říká. Zranění si už dvakrát obnovil. Naposledy loni, kdy už věřil, že je koleno v pořádku. „Naštěstí jsem to nemusel řešit operací. Musím sice hrát s ortézou, což bylo na začátku nepříjemné, ale člověk si časem zvykne,“ dodává Gulda. Ortéza ho ve hře nijak nelimituje. Mnohem horší je podle něj strach z toho, zda koleno při návratu po zranění vydrží herní zátěž.

Za úspěch považuje všechny medaile z republikových šampionátů. „Nejvíce si cením dvou stříbrných medailí z dorostenecké ligy, které jsme za Modřice vybojovali dva roky po sobě,“ zmiňuje Tomáš Gulda. Podílel se i na vítězství Modřic v kategorii dospělých, a to předloni v extralize mužů. „Za sezónu jsem odehrál několik zápasů. V superfinále jsem seděl pouze na lavičce, ale i tak to byl neuvěřitelný zážitek. Atmosféra v hale byla skvělá a na euforii po našem vítězství nikdy nezapomenu,“ dodává.  Rád vzpomíná i na loňské mistrovství světa, na jehož organizaci se podílel jako dobrovolník. Český výběr na šampionátu vybojoval dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Cílem je juniorské mistroství světa

Sportovní zázemí v Modřicích považuje Tomáš Gulda za obstojné. „Nemáme takové podmínky jako třeba fotbalisté, ale je tu vše, co potřebujeme. Navíc se sešla skvělá parta lidí a užívám si s nimi každý trénink,“ říká. Muži Modřic dlouhodobě dominují českému nohejbalu. V posledních čtrnácti letech slavili mistroství titul hned jedenáctkrát.

Budoucností se zatím nezaobírá. „Chtěl bych nohejbal samozřejmě hrát co nejdéle, dokud mi to zdraví umožní,“ sděluje Gulda. Nohejbal je v České republice populární, ale jako u mnoha dalších míčových sportů se jím nedá uživit. I proto je v kategorii dospělých důležité, zda nohejbalista najde práci, při které bude moci přes týden trénovat a o víkendech hrát zápasy. „Momentálně se nemusím nijak omezovat. Stíhám školu i nohejbal. V budoucnu uvidím, jak to půjde skloubit s prací,“ dodává Tomáš Gulda.

Již 8. dubna nohejbalisté zahájí novou extraligovou sezónu. Hráči Modřic vyjedou k prvnímu zápasu do Českých Budějovic. „Velmi se na úvod sezóny těším. Největší motivací je pro mě boj o nominaci na mistrovství světa juniorů,“ říká Gulda. Světový šampionát juniorů bude letos v listopadu hostit město Nymburk.

Klíčová slova: Nohejbal, MNK SILNICE GROUP Modřice, juniorský reprezentant

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.