27.09.2014 22:26


Noc vědců ukázala, že i věda může být zábavná

Autor: Zuzana Richtrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Přírodovědecké fakulty, hvězdárny i technická muzea po celé republice otevřely v pátek večer své prostory veřejnosti, a připojily se tak k celoevropskému festivalu vědy a techniky. V Brně se mohli zájemci o vědu a techniku přijít podívat do areálu Technického muzea, Masarykovy a Mendelovy univerzity a nahlédnout mohli taktéž do prostor Vysokého učení technického.

Desátý ročník Noci vědců se konal v Brně již podesáté, a to v pátek 26. září. Lidé si mohli prohlédnout univerzity, hvězdárny, muzea nebo i jiná vědecká prostředí v neobvyklém čase. Akce měla přesvědčit návštěvníky o tom, že věda i samotní vědci umí být zábavní. Organizátoři Noci vědců se tak snažili nalákat žáky středních škol ke studiu přírodovědných oborů. 

Místo loňských jednatřiceti tisíc se tentokrát na akci vypravilo o čtyři tisíce lidí více. Velkou část z nich každoročně tvoří rodiny s dětmi, které se mohou účastnit soutěží a kvízů.  „S dětmi jsme tu již potřetí. Poprvé to byl sice boj, ale teď už se na výstavy moc těší. Doufám, že je přírodověda zaujme, protože dnes chce každý studovat humanitní obory a zájem o ty ostatní opadá,“ myslí si Pavla Dvořáková, která Technické muzeum v Brně přišla navštívit se dvěma předškoláky.

Nejvíce diváky zajímají chemické pokusy. Dobrovolníci pro ně mají připraveny ukázky. Například s obarvenou vodou a olejem, které po vhození šumivé tablety začnou cirkulovat, a návštěvníkům se tak naskytne pohled na podvodní fontánu, mohou si vyzkoušet práci s chytrou plastelínou nebo si s pomocí UV lampy nechat zkontrolovat peníze či šalinkartu. Zvláště mezi dětmi je velký zájem o 3D pohled na vesmírnou stanici, na které za pomoci speciálních brýlí sledují i poletujícího kosmonauta. Zvláště kluci odbíhají svým rodičům k počítačům, kde se mohou podívat na mikroskopické snímky například lidské krve, psí ledviny nebo roztoče.

Kromě ukázek z praxe však jsou hlavní náplní Noci vědců vystavené exponáty. Návštěvníci se mohou seznámit s vývojem věcí denní potřeby, jako jsou například fotoaparáty, telefony, televize či psací stroje. Automobiloví nadšenci si přijdou na své mezi modely starších i novějších motorů, replikami osobních i závodních vozů.

Zájemci mají možnost nahlédnout i do staré autodílny. „Nejsem z Brna, takže jsme tu dnes s přítelem poprvé. Musím říct, že jsem překvapená, jak velká výstava je a kolik prostorů nechali organizátoři přístupných veřejnosti. Příští rok bych se ráda podívala i na jiná pořadatelská místa, tak snad se mi to podaří,“ sděluje nadšeně Petra Vlková, která přijela na Noc vědců z Vysočiny. Samostatný oddíl potom tvoří vystavené předměty pod názvem Kultura nevidomých. Kdo má zájem, může si prohlédnout knihu psanou Braillovým písmem či přímo psací stroj, na kterém se dá tímto způsobem psát.

Přestože noční prohlídka nabízí návštěvníkům výjimečnou atmosféru, největším nepřítelem celé akce je únava. Po počátečním nadšeném průzkumu celé výstavy děti již kolem deváté hodiny polehávají na sedačkách, takže čtyři hodiny před koncem otevírací doby je Technické muzeum oproti původnímu počtu návštěvníků značně vylidněné. Přesto ale Noc vědců vyvolala zájem o vědu a techniku u dospělých i mladých návštěvníků, což bylo jejím hlavním cílem.

 

Klíčová slova: Noc vědců, technické muzeum, věda a technika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.