18.11.2017 00:20


Noc divadel nabídne otevřené dveře i zákulisí jevišť

Autor: Tereza Vlčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Již po páté se v sobotu veřejnosti otevřou divadla po celé České republice, včetně jejich zákulisí. Do akce Noc divadel pod záštitou Institutu umění – Divadelního ústavu se zapojí více než sto třicet scén. Bohatý program začne již odpoledne a potrvá až do sobotní půlnoci. Divadelní sbory předvedou nejen jevištní inscenace, ale i mnoho nevšedních zážitků. 

Noc divadel.

Brno – Divadelní soubory se připravují na sobotní Noc divadel, která má již pětiletou tradici. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) tak pomáhá se zapojením více i méně známým divadlům, která pořádají zdarma či za symbolickou cenu představení pro děti i dospělé, workshopy, semináře, prohlídky zákulisí, autorská čtení a mnoho dalšího doprovodného programu.  Divadla se tak zviditelňují a otevírají široké veřejnosti.

„Česká Noc divadel patří díky účasti více než padesáti tisíc návštěvníků v každém z posledních dvou ročníku k největším akcím mezinárodního projektu European Theatre Night," říká Judita Hofmannová z IDU. „Navíc dle dotazníků z předchozích let Noc divadel motivuje až osmdesát procent publika k další návštěvě daného divadla," dodává Hofmanová.

„Mahenovo divadlo nabídne například dobrodružné představení pro celou rodinu Ostrov pokladů, od osmi hodin večer do půlnoci pak budou herci a herečky číst úryvky z děl Jiřího Mahena," uvádí Zuzana Žáková-Klimplová z Mahenova divadla.

V Divadle Bolka Polívky si návštěvníci budou moci od dvou hodin odpoledne prohlédnout osvětlovačskou kabinu, vyfotit se na jevišti či se zúčastnit klaunských workshopů a od šesti do osmi večer zhlédnout ukázky nově připravovaných inscenací.

Noc divadel se týká i menších okresních divadel. Petra Tylšová se již druhým rokem chystá do příbramského divadla. „Letos hrají osm představení, tak se chystám alespoň na dvě. Hraje tam i divadelní sbor z gymnázia, kam jsem chodila. Myslím, že je to skvělá akce pro všechny, kteří chtějí poznat divadlo i z trochu uvolněnější stránky," říká Tylšová.

První ročník akce se v České republice konal v roce 2013. Vedle knihoven při Noci literatury, muzeí při Muzejní noci či kostelů o Noci kostelů se tak veřejnosti otevírá další část české kultury. Zdarma, za registraci či za velmi příznivou cenu si diváci můžou užít velmi zajímavé programy a neopakovatelné zážitky při dni, kdy i ty nejprofesionálnější soubory ukáží svou uvolněnou tvář všem návštěvníkům.

Klíčová slova: noc divadel, Národní divadlo, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.