09.03.2016 18:48


Nezaměstnaných je v novém roce výrazně méně, přibylo pracovních příležitostí

Autor: Radim Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Celkový počet uchazečů o práci v letošním roce klesl na 461 254. To je o 6,3 procent méně  než v roce 2015. Zároveň se zvedl také počet pracovních míst a to téměř o 46 tisíc, což je o 6,5 procenta více než minulý rok. Celkově bylo v únoru 443 556 lidí, kteří jsou bez práce, ale jsou schopní okamžitě nastoupit do vhodného zaměstnání.

Praha – Dle statistiky Úřadu práce České republiky si v únoru našlo práci nebo bylo vyřazeno z evidence 49 240 uchazečů o zaměstnání, z celkového počtu těchto osob nastoupilo do práce více než 33 tisíc. To je o 641 uchazečů méně než minulý měsíc a o 1 479 méně než minulý rok. Více než 6 tisíc uchazečů si našlo zaměstnání přes úřad práce, ostatní byli sami úspěšní při hledání vhodného pracovního místa. I přesto se v únoru nahlásilo na úřad práce přes 43 tisíc lidí. 

Nezaměstnanost poklesla z důvodu mírné zimy a celkové hospodářské situace v Česku, ale výrazně pomohla také aktivní komunikace úřadu práce s uchazeči o zaměstnání. „V řadě krajů se situace v počtu uchazečů zlepšila natolik, že je podobná té před krizí v roce 2009, tehdy bylo bez práce 429 tisíc lidí. A podmínky se budou nádále zlepšovat, hlavně s příchodem teplého počasí a nabírání sezonních pracovníků,“ sdělila ČTK generální ředitelka Úřadu práce České republiky Kateřina Sadílková.

Finanční podporu z úřadu práce pobírá momentálně více než 120 tisíc nezaměstnaných, což je jen 26 procent všech uchazečů o zaměstnání, kteří jsou zaevidování na úřadu práce. Minulý měsíc bylo mezi nezaměstnanými více žen než mužů.

Úřad práce ve své statistice dále uvádí, že lépe než v minulém roce se lidem hledala práce ve 74 okresech napříč Českem, například v okrese Rychnov nad Kněžnou se zvýšila zaměstnanost o 6,6 procenta. Naopak oproti  měsíci lednu letošního roku se hůře hledala práce v okresech Teplice, Most a Chomutov. Největší možnosti uplatnění a nejvíce pracujících lidí je dlouhobě v okrese Praha či v Mladé Boleslavi, nejvíce lidí bez práce je naopak v okrese Most.

Podle statistických údajů EUROSTATU (Statistický úřad Evropské unie) se Česká republika umístila v žebříčku sezónně očištěné i neočištěné míře nezaměstnanosti EU na druhé nejlepší pozici za Německem a to s mírou kolem 4 až 5 procent. Celková míra nezaměstnanosti ve všech 28 státech Evropské unie byla 8,9 procenta v očištěné míře a 9,2 v neočištěné.  

Ke konci února ukončilo vzdělání 20 787 absolventů všech stupňů vzdělání, což je o 5 433 méně než v loňském roce. Z toho 16 548 absolventů nenastoupilo po škole do práce a zaevidovalo se na úřadu jako uchazeči o zaměstnání. Jeden z důvodů, proč většina absolventů končí na úřadu práce popisuje nadcházející absolventka Obchodní akademie v Hodoníně Natálie Dobešová: „Rozhodně nemám v plánu hledat práci hned v létě až udělám maturitu, chtěla bych spíše nějakou brigádu například v zahraničí a taky si trochu odpočinout od zkouškového stresu, který mám už teď.“ Absolventi se podílejí na nezaměstnanosti 4,5 procenty a situace je procentuálně stejná jako v minulém roce.

Zaměstnavatelé nejvíce vyhledávali pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče, kováře a nástrojáře, pracovníky ochrany a ostrahy, slévače. Dále měli velký zájem o pracovníky technických oborů, jako jsou obráběči či obsluha CNC strojů. V těchto oborech je tradičně nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Přednost dostávají lidé s praxí a kvalifikovaní specialisté. 

Klíčová slova: nezaměstnanost, úřad práce, uchazeči o práci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.