08.04.2019 16:49


Nezaměstnanost v Jihomoravském kraji klesla pod čtyři procenta

Autor: Patrik Švec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nezaměstnaných v Jihomoravském kraji v březnu ubylo. Nejvíce lidí bez práce hlásí okresy Znojmo a Hodonín. Naopak nejméně Vyškov a třeba Blansko. I přesto Jihomoravský kraj patří mezi kraje s nejvyšší nezaměstnaností v Česku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce České republiky.

Úřad práce ČR - krajská pobočka v Brně. Foto: Patrik Švec

Brno – Podle nejnovějších údajů eviduje Úřad práce v Jihomoravském kraji více než 31 tisíc uchazečů o zaměstnaní. Oproti minulému měsíci se tak podíl nezaměstnaných v kraji snížil o 0,3 procentního bodu na současných 3,7 procenta.

Už tradičně nejvíce osob hledajících zaměstnání pochází z okresu Znojmo a Hodonín. Ve Znojmě v březnu dosáhla nezaměstnanost na 5,8 procenta a v Hodoníně na 5 procent. Naopak nejméně nezaměstnaných hlásí okres Vyškov, kde nezaměstnanost dosáhla 2,1 procent. Jihomoravský kraj spolu s krajem Moravskoslezským a Ústeckým (oba 4,6 procent) patří mezi tři kraje s nejvyšší nezaměstnaností v Česku.

Podle ředitelky Úřadu práce Kateřiny Sadílkové je březen typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce a jarní úklidy veřejných prostranství. „Řada lidí také našla uplatnění ve stavebnictví, zemědělství, gastronomii nebo cestovním ruchu,“ uvedla v tiskové zprávě Sadílková. Zároveň lze podle ní očekávat, že nezaměstnanost bude v dalších měsících ještě klesat.

V porovnání s únorem v březnu mírně narostl počet volných pracovních míst. Aktuálně jich je  v Jihomoravském kraji 25 268. Podle Úřadu práce zaměstnavatelé nejčastěji hledají například montážní dělníky nebo pomocné dělníky ve výrobě, skladování a dopravě. Jihomoravský kraj se v porovnání s dalšími českými kraji v počtu volných míst řadí na páté místo.

Nové zaměstnance dlouhodobě hledá i Dopravní podnik města Brna. Podle mluvčí Hany Tomaštíkové dopravní podnik aktuálně potřebuje 60 řidičů městské hromadné dopravy. „Průběžně ale poptáváme i pracovníky dělnických profesí a technické pracovníky. Tyto pozice se však daří rychle obsadit,“ doplnila Tomaštíková.

V celé České republice eviduje Úřad práce více než 227 tisíc uchazečů o zaměstnání. Oproti únoru tak nezaměstnanost v Česku klesla o 0,2 procentního bodu na 3 procenta. Podle Eurostatu pak Česko i v únoru obsadilo první místo v žebříčku nezaměstnanosti v celé Evropské unii. Podle této metodiky dosáhla nezaměstnanost v Česku na 1,9 procenta. Údaje o nezaměstnanosti zveřejnil v pondělí Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost v Jihomoravském kraji. Autor: Patrik Švec

Klíčová slova: nezaměstnanost, Jihomoravský kraj, Brno, práce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.