04.03.2020 15:48


Nezaměstnanost v České republice se v lednu nepatrně zvýšila, v Evropě je ovšem stále nejnižší

Autor: Magdalena Chorá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Lidí bez práce bylo v lednu více než v prosinci. Ve srovnání se zeměmi Evropské unie (EU) jich však bylo v Česku nejméně. Zatímco průměrná míra nezaměstnanosti EU za leden činí 6,6 procenta, v ČR je to 2,1 procenta. Podle ekonomky Jany Steckerové pracovní trh dosáhl svého dna a nezaměstnaných bude už jen přibývat.  

Nezaměstnanost v lednu 2020. Zdroj: Eurostat

Česká republika – Nezaměstnanost v České republice se v lednu oproti prosinci mírně zvýšila z 2 na 2,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). I přes mírné navýšení se jedná o nejnižší hodnotu v celé Evropě. Za nízké hodnoty nezaměstnanosti v tuzemsku může především velká poptávka po českých výrobcích. 

Podle ředitele odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibora Holého tento trend trvá už od léta 2016. Obecná míra nezaměstnanosti v ČR zůstává s odstupem nejnižší mezi státy Evropské unie. V rámci zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) se s námi může poměřovat snad jen Japonsko, kde byla na konci loňského roku míra 2,3 procenta, upřesnil Holý.

Za nízký počet nezaměstnaných v tuzemsku může především růst české ekonomiky. „České ekonomice se v minulých letech velmi dařilo. Po českých výrobcích byla vysoká jak domácí, tak zahraniční poptávka. To se odráželo ve vysokém využití kapacit, zejména pak pracovních sil,“ uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Podle ní však pracovní trh dosáhl svého dna a nezaměstnaných bude už jen přibývat, ačkoliv velmi nízkým tempem.

V lednu nemohlo najít práci téměř 110 tisíc lidí, zatímco v prosinci to bylo o dva tisíce méně. Oproti lednu minulého roku se však jedná o snížení počtu nezaměstnaných z původních 111 600.

Nezaměstnanost ČSÚ zjišťuje u lidí mezi patnácti a čtyřiašedesáti lety. Podle Eurostatu, který zkoumá míru nezaměstnanosti v celé Evropě, byla lednová nezaměstnanost v ČR dvě procenta, protože ji zjišťuje u lidí do čtyřiasedmdesáti let.

Klíčová slova: nezaměstnanost, ekonomika, ČR, Evropa, Evropská unie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.