09.05.2016 18:41


Nezaměstnanost se snížila pod šest procent a bude nadále klesat

Autor: Kristýna Nezhybová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Podíl nezaměstnaných klesl v České republice z březnových 6,1 procent na 5,7 procent. Pokles způsobily především sezónní práce, které jsou v plném proudu. Ekonomové očekávají, že počet nezaměstnaných se sníží i v nadcházejících měsících. V dubnu bylo bez práce zhruba čtyři sta patnáct tisíc lidí, to je nejméně od ledna 2009. Zaměstnavatelé jsou také pod tlakem svých pracovníků, kteří požadují vyšší finanční ohodnocení. Podle odborníků tak porostou průměrné mzdy.

Praha – Nezaměstnaných osob je v České republice nejméně od začátku roku 2009. Podíl nezaměstnaných v dubnu klesl z 6,1 procent na 5,7 procent. „Situaci na pracovním trhu ovlivňují sezónní práce, které už jsou v plném proudu, především ve stavebnictví a zemědělství. Naplno se také rozjely veřejně prospěšné práce,“ uvedla generální ředitelka českého Úřadu práce Kateřina Sadílková. Příznivému vývoji na trhu práce tak napomáhá i dobré počasí. V mezinárodním srovnání měla Česká republika, podle výsledků za březen, nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii.

Podíl nezaměstnaných klesl v dubnu z 6,1 procent na 5,7 procent. Autor: Kristýna Nezhybová

Česká ekonomika je stále v dobré kondici, a proto ekonomové očekávají, že nezaměstnanost bude ještě v nadcházejících měsících klesat. „Spolu s naplno rozjetými sezónními pracemi by podíl nezaměstnaných měl v dalších měsících klesat, ale pod pět procent se letos pravděpodobně nepodívá. Očekáváme, že podíl nezaměstnaných letos v průměru klesne na osmileté minimum 5,9 procenta,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká. 

Roste také počet pracovních míst. V dubnu jich úřad práce evidoval zhruba sto dvacet pět tisíc, což je o téměř sedm tisíc více než v březnu a o asi čtyřicet tisíc pracovních míst více než v dubnu před rokem. „Poprvé od roku 2008 překročil počet volných míst hranici sto dvaceti tisíc míst a k dosažení historického maxima z roku 2008 mu zbývá jen necelých třicet tisíc,“ řekla Milučká. 

Zaměstnavatelům se nedaří některá volná pracovní místa obsadit. „V první řadě se to týká technických profesí. Vývoj na trhu práce tak již může pro některá odvětví a regiony začít představovat bariéru pro další expanzi výroby. Zároveň se zaměstnavatelé setkávají s požadavky svých pracovníků na vyšší finanční ohodnocení. Měla by se tak posílit tendence směrem k rychlejšímu růstu mezd,“ řekl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. 

Podle Daniely Milučké by se měl letos růst průměrné nominální mzdy zrychlit ke čtyřem procentům. „Je to hlavně díky tomu, že s dalším očekáváným poklesem nezaměstnanosti, který bude narážet na hranici přirozené míry nezaměstnanosti, se bude tlak na zaměstnavatele ještě zintenzivňovat,“ uvedla. 

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v dubnu všech sedmasedmdesát tuzemských regionů. Nejmenší podíl nezaměstnaných lidí byl na konci dubna v okresech Rychnov nad Kněžnou, a to 2,2 procenta a v okresu Praha-východ s podílem 2,3 procenta. Naopak nejhůře se práce hledala lidem na Mostecku, kde byl podíl nezaměstnaných 11,5 procenta a také na Karvinsku s podílem 10,8 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 3,3 uchazeče, před rokem to byl dvojnásobek. Z toho nejvíce v okresech Karviná s 16,3 uchazeče, Ústí nad Labem s 14,2 uchazeče a Chomutově s 11,9 uchazeče.

Příznivému vývoji na trhu práce letos napomáhá také dobré počasí

Klíčová slova: nezaměstnanost, úřad práce, volná pracovní místa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.