10.05.2018 13:32


Nezaměstnanost na jihu Moravy klesla na 3,9 procenta

Autor: Sára Suchá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nezaměstnanost v dubnu poklesla v Jihomoravském kraji o čtvrtinu na 3,9 procenta. Pokles je ovlivněn kromě ekonomického růstu také sezóními pracem, mezi které se řadí například zahradnické nebo stavební práce. Nejméně nezaměstnaných je na jihu Moravy na Vyškovsku. Naopak nejvyšších hodnot dosahují údaje z Hodonínska. Obyvatelé krajského města nižší nezaměstnanost příliš nepocítí. V Brně klesla jen mírně a dosahuje hodnot něco málo přes čtyři a půl procenta.

Úřad práce v Brně, foto: Sára Suchá

Brno - Míra nezaměstnanosti v měsíci dubnu opět poklesla. Zaměstnanci z Úřadu práce dnes zveřejnili statistiky o nezaměstnanosti. Na jižní Moravě klesla ze 4,3 procent na 3,9 procenta. Stejně tak v Jihočeském kraji klesla nezaměstnanost o čtyři desetiny procentního bodu. Tam nicméně dosáhla jen 2,4 procenta. Nový rekord zaznamenali obyvatelé Královéhradeckého kraje, ve kterém klesla nezaměstnanost na 2,2 procenta.

Na jihu Moravy bylo v dubnu bez práce přes 32 tisíc lidí. V předchozím měsíci to bylo 35 tisíc lidí. Zaměstnavatelé hledají lidi na 22 tisíc volných pracovních míst, což je oproti minulému měsíci nárůst o 1200 míst.

„Na nezaměstnanost začaly významně působit sezónní faktory, které vyprchají až s příchodem podzimu. Nezaměstnanost bude i nadále kontinuálně klesat navzdory zpomalení ekonomického růstu s výjimkou července, kdy na úřady práce dorazí čerství absolventi,“ uvedl pro ČTK analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych.

Nejméně nezaměstnaných je na jižní Moravě na Vyškovsku, kde statistici uvádí podíl 2,3 procenta. Největší nezaměstnanosti dosahují obyvatelé Hodonínska, kde je 5,1 procenta. To je o 0,8 procenta více než je průměr Jihomoravského kraje.

V Brně klesla nezaměstnanost oproti březnu jen mírně a v dubnu se ustálila na 4,6 procenta. Bez práce je tak v krajském městě okolo dvanácti tisíc obyvatel. „Hledám si v Brně práci na léto. Dívala jsem se, že je dost pracovních nabídek, takže jsem ráda, že si mohu vybírat hned z několika míst,“ uvedla studentka Miroslava Dolinajová.

Klíčová slova: nezaměstnanost, Jihomoravský kraj, práce, sezónní práce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.