21.05.2013 10:03


Nevidí, a přesto kopou do míče. V Bučovicích se koná Blind Football Cup

Autor: Jolana Rumanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Bučovice Blind Football Cup 2013 alias turnaj ve futsalu pro nevidomé. Tato neobvyklá sportovní akce se odehraje poslední květnový týden v areálu bučovické základní školy. Pozvání na první ročník turnaje přijalo několik zahraničních týmů, mezi nimi i paralympijští vítězové z Brazílie. S organizací akce pomáhá Masarykova univerzita.

Brno – Míč, který zvoní, jen čtyři hráči v poli a za brankou navigátor – tak hrají futsal nevidomí. O víkendu 25. a 26. května se na základní škole v moravských Bučovicích uskuteční Blind Football Cup 2013, první ročník mezinárodního futsalového turnaje pro nevidomé.

Kromě dalších podporujících institucí se turnaj koná také pod záštitou Masarykovy univerzity, konkrétně s organizací pomáhá Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás.

Pozvání na turnaj přijaly i týmy ze zahraničí - vítězové německé ligy MTV Stuttgart, vítězové anglické ligy Worcester BFC a německý tým St. Pauli Hamburg. „Diváci se mohou těšit především na brazilský tým ICB-Bahia jakožto čtyřnásobného vítěze brazilské ligy, tři z jejich hráčů si loni z paralympiády v Londýně odvezli zlaté medaile,“ upozornila Jitka Graclíková ze střediska Teiresiás.

Sestavu doplní dva české týmy, organizační tým Masarykovy univerzity Avoy MU Brno a BSC Praha. „Avoy MU Brno tento turnaj chápe jako poděkování týmům, které je v minulosti pozvaly na své klubové turnaje, nebo jim jakkoli pomohly u zrodu tohoto sportu v České republice,“ vysvětlila Graclíková.

Turnaj začne v sobotu v devět hodin ráno a bude trvat do nedělních tří hodin odpoledne. Na konci budou vítězové oceněni poháry a pořadatelé také vyhlásí nejlepšího střelce, obránce a brankáře turnaje.

Hráčům radí trenér, brankář a navigátor

Kromě ozvučeného míče, který je běžný u všech míčových sportů pro nevidomé, má futsal i další pravidla. V poli jsou pouze čtyři hráči plus brankář, který jediný vidí a může se pohybovat na velmi malou vzdálenost od brány. Ten také spolu s trenérem a speciálním navigátorem, který stojí za bránou, udílí hráčům rady a instrukce. Dalšími pomocníky v orientaci jsou mantinely umístěné po stranách hřiště. Vždy, když se hráč snaží míč získat, musí zřetelně zavolat slovo „Voy“, španělsky „jdu“.

Futsal pro nevidomé se objevuje na paralympiádě od roku 2004, vůbec poprvé se ale turnaj tohoto sportu konal už v roce 1974. Jeho hlavními průkopníky jsou Brazílie a Španělsko.

Ilustrační foto: Helena Svobodová

Klíčová slova: fotbal, nevidomí, Bučovice, Blind Football Cup

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.