02.12.2017 22:32


Netradiční běh na hrad Špilberk doprovázelo slunce i přátelská atmosféra

Autor: Tereza Navrátilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Bitva tří vrchařů. Tak se jmenuje první ročník běžeckého závodu, který tematicky odkazuje na slavnou bitvu tří císařů u Slavkova. V průběhu sobotního dopoledne čekaly na patnáct mužů i žen tři krátké, ale náročné výběhy, až na samotný vrchol brněnského hradu Špilberk. Plnou polní simulovala v závodu taška s dekou i hrnkem, kterou museli mít závodníci po celou dobu u sebe. 

Přestože venku mrzne, skupinka odvážných sportovců se pořádně oblékla a za doprovodu organizátorů si prohlížejí cílovou rovinku na samotném vrcholu Špilberku. Vedoucí celého závodu Marek Pazdera účastníkům zdůrazňuje, že terén může být zrádný, neboť cesty jsou pokryté sněhem a ledem. 


Součástí povinné výbavy každého běžce je i taška s dekou a hrnkem, kterou musí mít závodníci stále u sebe. „Kdyby se náhodou na trase někomu něco stalo, deka dokáže zahřát. A do hrnku si každý může v cíli napustit teplý čaj. Tašky ale také simulují plnou polní vojáků, kteří bojovali 2. prosince 1805 v Bitvě u Slavkova," informuje hlavní organizátor závodu Marek Pazdera. 


Start prvního ze tří výběhů začíná na úpatí nové cesty vedoucí ke Špilberku z ulice Údolní. Po krátké individuální rozcvičce jeden z organizátorů nahlas odpočítává vteřiny do startu a ihned po něm skupina běžců nasazuje spěšné tempo.  

 

První závodníci dobíhají do cíle necelých pět minut po začátku. K úspěšnému zapsání výsledků musí umístit dřevěný čip správné barvy na tenkou tyč. Výsledek jedné části závodu se poté jednoduše určí podle toho, v jakém pořadí závodníci čip se speciálním číslem na tyč umístili.

 

Žádná složitá technika – jen dřevěné obdélníčky s čísly, papír a tužka. Výsledky sčítají organizátoři ihned po ukončení jednotlivých kol. Hlavní rozhodčí závodu si k zapisování vytvořil i improvizovaný stolek z krabice.

 

V mezičasech se účastníci mohou občerstvit teplým moštem nebo čajem čepovaným do vlastních hrnečků z brašny. Přestože závod ještě zdaleka nekončí, dobrá nálada a pocit z malého vítězství je znát snad u všech účastníků.

 

Nechybí ani energetická bomba v podobě čokolády či hroznového cukru, které organizátoři vehementně všem nabízejí. „Však se nebojte, ještě to vyběháte!“ Směje se vedoucí závodu.

 

Každé ze tří kol začíná na jiném místě, avšak vždy platí, že je start v nejnižších možných místech. Při sestupu na další start panuje mezi účastníky dobrá atmosféra, povídají si a nabírají síly na další ostrý výběh.

 

Běžeckého závodu Bitva tří vrchařů se účastní dvanáct mužů a tři ženy. Přestože běží všichni dohromady, v závěrečném umístění se muži i ženy hodnotí zvlášť.

 

Po doběhnutí všech třech kol už není kam spěchat. Kromě odpočinku je tak čas i na závěrečnou fotografii všech účastníků. Kdo bude absolutním vítězem zatím není jasné, výsledky se teprve musí sečíst.

 

Vyhlášení výsledků se odehrává v tělocvičně pod hradem. Každý účastník získává od pořadatelů diplom, kulatý metál a láhev vína, první tři v mužské i ženské kategorii čekají ještě další hodnotné ceny. Všichni si také mohou jako vzpomínku na závod odnést tašku s hrnkem a dekou.

 

Šestice nejlepších a hlavní pořadatel Marek Pazdera společně pózují pro závěrečnou fotografii. „Bylo to skvělé, bál jsem se, že lidi odradí počasí, které v minulých dnech panovalo, ale stal se pravý opak,“ usmívá se Marek. I účastníci si závod vychvalovali. „Moc se mi závod líbil, ale ocenila bych běžet víc v kuse. Pokud se bude běh konat i příští rok, ráda se zase zúčastním,“ zhodnotila závod jedna z účastnic Eliška Vlachová, která zároveň vyhrála ženskou kategorii. 

Klíčová slova: Bitva tří vrchařů, závody, běh, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.