19.04.2011 08:48


Neonacisté řešení sociálních problémů nenabízí, říká Ondřej Liška

Autor: Anežka Michnová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pochod Dělnické mládeže Brnem, ohlášený na 1. května, budou blokovat dobrovolníci z iniciativy V Brně neonacisty nechceme. Aby upozornili na svou činnost, uspořádali zakladatelé sdružení čtyři akce. Jednou z nich bylo promítání dokumentu Kruh studentky Terezy Reichové a následná panelová diskuze.

Brno – V Brně neonacisty nechceme je volné sdružení osob a organizací, jehož zakladatelé reagují na pochod příznivců Dělnické mládeže. „Podle našeho názoru je Dělnická mládež organizace blízká zakázané Dělnické straně a je napojená na nejtvrdší jádro extrémní pravice v Česku,“ uvedl mluvčí iniciativy Wail Khazal. Dodal, že na webu hnutí Národního odporu se nachází informace, že se letošní akce zaměřuje proti údajné invazi zahraniční pracovní síly.

Zahraniční pracující byli jedním z témat demonstrace Dělnické strany v Litvínově 17. listopadu 2008. O ní pojednává dokument studentky Filmové a televizní fakulty akademie múzických umění v Praze Terezy Reichové, který organizátoři iniciativy V Brně neonacisty nechceme promítali 12. dubna v sále Břetislava Bakaly. „Je nám jedno, že z platu ukrajinského nebo mongolského dělníka žije deset ušmudlaných dětí v zemljance či v jurtě. Chceme, aby jejich práci dostali Češi,“ zazněl ve filmu jeden z názorů představitelů Dělnické strany.

Panelová diskuze k filmu Kruh. Foto: Anežka Michnová.Po skončení projekce komentovala dokument i Reichová, která byla mezi hosty panelové diskuze. „Na demonstraci mě zranil policejní kůň. V nemocnici mi začala ošetřující lékařka děkovat, že jsem přijela protestovat proti cikánům. Na nic se mě nezeptala, automaticky předpokládala, že jsem proti Romům,“ objasnila událost, na jejímž základě se rozhodla natočit o litvínovských událostech dokument.

S publikem diskutovala i socioložka Jiřina Šiklová, která přislíbila svou účast na prvomájové protestní akci sdružení V Brně neonacisty nechceme v místech, kudy chce Dělnická mládež procházet. Jejich trasa povede mimo jiné Cejlem a Bratislavskou ulicí. „Chceme, aby to byl poklidný protest,“ upozornil jeden z pořadatelů pochodu Václav Pecl na fakt, že nedávná protidemonstrace v Krupce, uspořádaná jako bohoslužba, byla rozehnána policií.

Podle hostů panelové diskuze je nutné si uvědomit, že ačkoli s Romy mohou být problémy, členové Dělnické strany sociální spravedlnosti ani jim podobné organizace žádné řešení nenabízí. Podobně se vyjádřil na stránkách iniciativy i Ondřej Liška. „Nechci v Brně ani kdekoli jinde neonacisty, lidi, kteří šíří nenávist a nesnášenlivost. Nejsou to neškodní občané, kteří chtějí právo a pořádek, ale jedinci, jejichž cílem je zbavit svět slabých a sociálně vyloučených,“ uvedl předseda Strany zelených, který ve svém prohlášení kritizoval i prezidenta Klause za podporu současného náměstka ministra školství Ladislava Bátory, muže s minulostí pravicového extrémisty.

Podle studentky práv Veroniky Slavíčkové blokáda není řešením. „Snaha zastavit pochod neonacistů se může zvrtnout. Místo toho, aby se zabránilo konfliktu, to může vyvolat ostřejší střet mezi Dělnickou mládeží a jejich odpůrci,“ vyjádřila své obavy Slavíčková.

Iniciativa V Brně neonacisty nechceme navazuje na podobné sdružení v Ústí nad Labem, Přerově a Plzni. K výzvě zabránit průchodu Dělnické mládeži vytyčenou trasou se připojilo i sdružení Brno blokuje. Program iniciativy završí už tento týden představení divadla Feste Pásla koně na balkoně, které se uskuteční ve čtvrtek 21. dubna o půl osmé večer na stadionu v Kounicově ulici.

Klíčová slova: Dělnická strana, neonacismus, 1. květen

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Mista lowa lowa | 07. 05. 2012, 11:17
Já bych těm cikánomilům nechal tak na týden anstěhovat nějakou tu rodinku do bytu a přísahám, že 2. den by z nich byli takoví rasisti, že to ani sami nečekali. Ano, nelze je házet do jednoho pytle, jsou i výjimky, ale 1 z 10 000 to ej spíš ohrožený druh.