20.10.2020 21:57


Není to sice úplně tradiční Erasmus, ale i přesto si to užívám, říká studentka o pobytu ve Slovinsku

Autor: Eliška Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studium v zahraničí je velkým lákadlem pro většinu vysokoškolských studentů. Kvůli pandemii koronaviru se ale pobyt za hranicemi komplikuje. I přesto se pětadvacetiletá studentka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Anna Jevická rozhodla vyjet na studijní pobyt Erasmus+.

Anna Jevická na studijním pobytu v Lublani, zdroj: archiv Anny Jevické

Brno/Lublaň – Anna Jevická je studentkou posledního ročníku oboru logopedie. Od studia v cizí zemi ji neodradila ani celosvětová pandemie. Rozhodla se strávit podzimní semestr ve slovinské Lublani na pedagogické fakultě tamní univerzity. „V žádném případě toho nelituji. Už teď jsem nasbírala hromadu zážitků a zkušeností, na které budu velmi ráda vzpomínat,“ říká Jevická.

Mnoho studentů se vzhledem ke koronavirové pandemii rozhodlo svůj studijní pobyt v zahraničí zrušit. Přemýšlela jste vy, že byste do Lublaně vůbec neodjela?

Rozhodně ne, vůbec jsem o svém odjezdu nepochybovala. Vycestovat jsem chtěla za každou cenu. A musím říci, že toho nelituji. Není to sice úplně tradiční Erasmus, ale i přesto si to užívám a snažím se z toho vytěžit maximum. Chci tu získat co nejvíce nových zkušeností a vědomostí, a to nejen z oblasti pedagogiky. Jsem moc ráda, že tu mohu být.

Zmínila jste, že to není úplně tradiční Erasmus. V čem je tedy odlišný?

Především v tom, že jsou kvůli protikoronavirovým opatřením všechny přednášky distanční. Kontaktní výuka probíhala pouze první týden. Na univerzitě fungoval dobře promyšlený systém – ve škole jsme seděli vždy přes jednu lavici a každé místo k sezení bylo označeno QR kódem. Ten jsme si vždy po přednášce museli naskenovat a následně vyplnit do online formuláře své jméno a kontakt. Pokud byl někdo z dané učebny pozitivně testován na koronavirus, mohlo nás díky tomu vedení univerzity snadno dohledat a informovat. 

Jak na lublaňské univerzitě tedy momentálně probíhá distanční výuka?

Všechny přednášky jsou online, většinou přes platformy jako jsou Microsoft Teams nebo Zoom. Výuku máme zhruba třikrát týdně. K tomu dostáváme také různé úkoly a samostatné i skupinové práce. Profesoři se nám studium snaží co nejvíce zpříjemnit. Chtějí nás zabavit a zapojit, takže je to hlavně o vzájemné interakci. Všichni dělají, co je v jejich silách. 

Máte od tamní univerzity dostatek informací?

Ano. Všechny podstatné informace jsem dostala hned na začátku pobytu. Vím, že musím získat celkem dvacet kreditů, abych úspěšně ukončila semestr. O všech změnách jsem vždy včas informována. Všichni z univerzity i přímo z fakulty se mi v případě potřeby snaží být nápomocní. Jsou velmi pohotoví, ochotní a přátelští.

Kde jste ubytovaná, na koleji nebo někde jinde?

Bydlím v hostelu, který je asi tři kilometry od centra Lublaně. Původně jsem uvažovala o kolejích, ale zpětně jsem ráda, že tam nakonec ubytovaná nejsem. Někteří studenti, kteří na nich bydleli, se totiž museli vystěhovat kvůli tomu, aby bylo dost místa pro studenty v karanténě.

Jaká plošná opatření proti koronaviru momentálně musíte ve Slovinsku dodržovat?

Aktuálně je tu povinnost nosit roušky ve všech uzavřených prostorách, v městské hromadné dopravě i na ulici. Zároveň je zakázáno opouštět region, ve kterém pobýváte. Všechny restaurace, bary, fitness centra a podobná zařízení jsou uzavřena. Ve stejný čas může být na jednom místě maximálně šest lidí a mezi devátou hodinou večerní a šestou ranní je zakázáno pobývat venku.

Jste se svým studijním pobytem ve Slovinsku spokojená i navzdory všem komplikacím?

Stoprocentně ano. Pochválila bych snad vše. Ve škole se mi všichni snaží vyhovět tak, aby pro mě bylo studium co nejpříjemnější. Navíc Lublaň je krásné a čisté město. Je tu spousta cyklostezek, takže je možnost téměř kamkoliv dojet na kole. Všude je to blízko, jak do města, tak do sousedních států. Okolo je krásná příroda s výhledem na Alpy. Lidé tu jsou moc milí a mají tu výborné jídlo a pití – hlavně pivo. Osobně mohu Slovinsko každému doporučit. A pokud někdo váhá, jestli na Erasmus vyjet, tak bych měla jedinou radu. Sbalte kufry a vyrazte!

Klíčová slova: erasmus, Slovinsko, Lublaň, online výuka, zahraničí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.