15.05.2020 18:54


Nemůžeme pořád stavět baroko, když už v baroku nejsme, říká studentka architektury

Autor: Anna Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Desítky hodin u výkresu a ve výsledku nepochopení ostatních, proč to trvalo tak dlouho. Takto popisuje Lenka Morongová studium architektury na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. V rozhovoru jsme si kromě studia povídaly o tom, jaké stavby by nejradši v Brně zbourala či které architektonické prvky budou v kurzu.

Studentka architektury Lenka Morongová. Foto: Anna Nováková

Hulín – Rodačka z města, kde je v centru dominantní barvou šedá, sídliště hraje všemi barvami duhy a nad střechami se tyčí komíny z několika závodů a slévárny, Lenka Morongová, studuje již třetím rokem architekturu v Brně. V její rodině většina mužských příslušníků pracuje ve stavebnictví, proto ji technické obory vždy přitahovaly. „Když mi volá kamarádka, abychom zašly na diskotéku, nevěří mi, že kvůli škole nemám čas. Ale neměnila bych,“ říká.

Mnoho lidí si při slově architekt vybaví kreslíře. Co se vlastně v architektuře studuje?

Je to převážně propojení technického a kreativního oboru. Studenti sice musí mít pojem o mechanice, je ale pravda, že větší důraz se klade na kreativitu. V prváku s námi učitelé jednali, jako bychom se mechanikou zabývali celý život. Alespoň bez nějakých základů matematiky a fyziky se to jenom s kreslením zvládnout nedá.

Jaká škola je tedy nejlepší přípravou na studium?

Když přijde člověk z gymplu, je to o hodně těžší, než když jde z průmyslovky. Přinejmenším první rok, pak se to docela vyrovná. Nejlepší příprava na studium architektury je asi stavební průmyslová škola. Základy mechaniky, matematiky nebo deskriptivní geometrie se totiž učí na fakultě letem světem, je proto výhodnější, když se v tom člověk orientuje už předem. Důležité je hlavně umět se učit, ne z jaké školy kdo na obor přijde.

Potřebuje mít student nadání, aby se mohl stát úspěšným architektem?

Musí mít hlavně dobrý nápad, tedy být nápaditý a kreativní. Stává se mi třeba, že si vyhradím určitý den, abych vymyslela návrh, ale v tu chvíli mě nic nenapadá. Nemůžu si říct tak a teď to vymyslím', musím přemýšlet neustále.

Máte na škole prostor využít své nápady, nebo se učíte věci uniformně?

Na celý semestr dostaneme zadání na nějaké téma, každý týden pak dvakrát konzultujeme práci s učitelem, který nás občas musí držet při zemi. Je jenom na mně, jestli bude stavba hranatá nebo kulatá, musí se však do místa hodit. Dělala jsem návrh polyfunkčního domu do Mikulova, nemohla jsem ale použít jinou střechu než sedlovou, protože Mikulov je celý sedlový.

Co tedy očekávat od oboru?

Hlavně je důležité umět si naplánovat svůj čas, aby se daly stihnout všechny úkoly. Obyčejný výkres trvá v začátcích i osm hodin. Ve cvičeních nám pouze řeknou, abychom na příště udělali třeba výkres krovu. V deseti minutách nám návrh shrnou barevnými fixy na tabuli a je na nás, jak si s tím do dalšího týdne poradíme. První dva roky jsou opravdu náročné hlavně na psychiku. Student se musí vzdát podstatné části svého volného času, protože mu ho zabere škola. Samozřejmě, pokud se spokojí s horším hodnocením, času je více. Úplný flákač to ale opravdu nezvládne.

Jak se dá uplatnit s oborem architektury?

Architekt může pracovat nejen na venkovním vzhledu, ale také v interiéru jako bytový designér. Ve filmech a v divadlech jsou například architekti na kulisy. Kromě přesného rýsování jde v architektuře také o estetiku.

Co považujete za architektonický skvost?

V České republice je to pro mě vila Tugendhat, protože mám ráda čistý a jednoduchý funkcionalistický styl, ploché střechy a velká okna. Ve světě je to taktéž funkcionalistická vila Savoye ve francouzském Poissy. Na té mě mimo jiné baví to, že rodina Savoye, která si vilu nechala postavit, v ní bydlela jen krátce, protože do ní zatékalo.

Co byste naopak nejradši zbourala?

Jednoznačně všechny budovy ve stylu podnikatelského baroka. Takové ty devadesátkové vily, co mají věžičky a kuželkové zábradlí. Nebylo to vkusné ani tehdy, natož teď.

Je nějaká nelichotivá budova přímo v Brně?

Nelíbí se mi budova brutalismu, ve které sídlí část Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Druhá moderní budova je pěkná. Také bych nejradši vymazala brutalistní obchodní centrum Dornych.

A co takové moderní budovy mezi starými?

Někdy je dobré dát mezi historické budovy nějakou moderní. Nemůžeme pořád stavět baroko, když už v baroku nejsme. Docela mi vadí, že nepostavili knihovnu Kaplického na Letné, podle mě by přitáhla obrovské množství turistů. Teď je zase aktuální stavba obchodního a kancelářského komplexu u Masarykova nádraží v Praze, u které památkáři protestují, že nepůjde vidět na Vítkov. Když dříve stavěli v již zmiňovaném baroku, taky nehleděli, že vedle je renesanční dům a po čtyř stech letech nás to nebije do očí. V době, kdy postavili na náměstí Svobody dům U Čtyř mamlasů s těmi velkými hlavami, byl už asi čtyřicet let jiný architektonický sloh.

Jaké stavby jsou teď v módě?

V kurzu jsou prosklené plochy či dveře, zelené střechy, ekologické stavby. Hodně se teď řeší zpětné získávání tepla, aby se v podstatě recykloval vzduch uvnitř bytu a nešel zbytečně ven. Nejvíce v módě je nyní ekologie.

Jakým směrem se bude architektura ubírat v budoucnu?

Určitě stále v souladu s ekologií. Velký zájem také začíná být o různé druhy fasád, například dřevěné obložení, plechy a další.

Klíčová slova: rozhovor, architektura, VUT

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.