18.05.2020 20:16


Někteří lidé berou opatření vážně, jiní proti nim protestují, promluvil o koronavirové situaci v USA Američan

Autor: Marie Červenková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí hlásí ve Spojených státech už skoro milion a půl lidí, kteří se nakazili pandemií covid-19. To je momentálně nejvíce případů na světě. Americká vláda sice zavedla opatření v boji s koronavirem, počet nakažených ale stále roste. „V současné době už lidé berou všechna koronavirová opatření vážně. Na začátku ale proti nim protestovali, jelikož chtěli zpět do práce. Tehdy si ještě neuvědomovali závažnost situace,“ vyjádřil se k současnému stavu Američan Alexander Elias Azar.

Američan Alexander Elias Azar. Zdroj: Alexander Elias Azar

USA/Česko – V České republice počty nakažených covid-19 postupně klesají a život se začíná vracet do normálu. Spojené státy Americké naproti tomu mají v současné době dle dat Univerzity Johna Hopkinse nejvíce případů koronaviru na světě, okolo milionu a půl. I v přepočtu případů na počet obyvatel je USA jedním z nejvíce zasažených států, na jeden milion obyvatel je zhruba 4600 případů. Situaci ve Spojených státech blíže popsal Američan Alexander Elias Azar, student z města Lincoln ve státě Rhode Island.

Jaká opatření proti šíření pandemie covid-19 zavedla Americká vláda?

Všichni občané by měli zůstat doma a nevycházet ven, pokud to nebude nutné. Školy jsou zavřené a studenti mají distanční výuku. Zhruba tři týdny máme také nařízeno nosit roušky. Na začátku pandemie ve Spojených státech nebyl dostatek roušek ani pro zdravotníky, proto vláda nenařídila nošení roušek už od března, někteří občané je ale i tak nosili.

Jaké dopady má koronavirus na život v USA?

Momentálně je v USA nejvyšší nezaměstnanost od Velké hospodářské krize ve třicátých letech minulého století. Naše ekonomika je založena na sektoru služeb, to znamená restaurace, hotely a turistický ruch. Jelikož jsou lidé už dva měsíce doma, neutrácejí peníze v sektoru služeb a podniky pak krachují.

Koronavirová opatření platí ve Spojených státech už dva měsíce, počet případů covid-19 ale zatím neklesá. Proč tomu podle vás tak je?

V současné době už lidé berou koronavirová opatření vážně. Někdy se setkávám i s lidmi, kteří kontrolují nošení roušek u ostatních. V USA jsou ale také lidé, kteří proti vládním opatřením protestují. To potvrzují i videa, na kterých lidé blokují svými auty silnice a křičí, že chtějí zpět do práce, jelikož nemají peníze na základní věci. Lidé protestují, protože jsou nezaměstnaní a nemají peníze nebo protože se o své místo bojí. Protesty vládně zakázané nejsou. Máme tu tedy dva extrémy. Lidi, kteří dodržují opatření na sto procent, ale také lidi, kteří protestují a mohou tak snadno šířit koronavirus.

Která oblast USA je nejvíce zasažená a jak je na tom vaše město?

Nejhůře zasaženým městem v USA je New York, od kterého bydlím zhruba dvě a půl hodiny. Poprvé po sto letech tam zavřeli metro kvůli čištění. Jelikož bydlím nedaleko, často potkávám lidi, kteří utekli z New Yorku do okolních států a pracují dálkově nebo jsou nezaměstnaní. Od nich vím, že tamní situace je opravdu vážná. Vojáci pravidelně kontrolují dodržování opatření a lidem domlouvají, aby nevycházeli, pokud to nebude zcela nutné.

Testují na covid-19 každého, nebo jen vážné případy?

Spojené státy teď prožívají závod v testování, jelikož se snaží otestovat co nejvíce lidí do srpna, kdy se studenti mají vracet do škol. V mém státě, na Rhode Island, je nejvíce testů v přepočtu na populaci, takže je zde situace odlišná než ve zbytku Spojených států. Ještě jsem ale ani z okolních států neslyšel, že by někoho odmítli otestovat. Naopak máme testů dostatek a může si o ně zažádat kdokoliv, ať už symptomy covid-19 má nebo nemá. Samozřejmě ale přednostně testují občany, kteří symptomy projevují.

Jak ovlivnila pandemie váš život?

Mě osobně covid-19 život příliš neovlivnil. Mám štěstí, že bydlím ve státě Rhode Island, který je jeden z nejméně zasažených. Ne všichni Američané mají takové štěstí. Jediné co mě mrzí je, že kvůli pandemii budu mít absolventský ceremoniál on-line. Právě jsem totiž ukončil univerzitní studium.

Klíčová slova: covid-19, USA, Spojené státy Americké, koronavirus, opatření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.