13.03.2014 17:53


Některé společnosti by mohly přilákat více cestujících z Tuřan

Autor: Marie Zemanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Od začátku letošního roku představují některé letecké společnosti změny, které ocení mnoho cestujících. Jde například o snížení některých poplatků a zavedení nových pravidel pro přepravu zavazadel. Tyto novinky by mohly zvýšit počet cestujícíh z Tuřan, odkud společnosti létají.

Brno – Letiště v Tuřanech zaznamenalo v loňském roce snížení tržeb o sedm procent. Pokles souvisí především s omezením některých pravidelných linek, které využívalo mnoho cestujících. Letiště se tak dostalo na první místo mezi regionálními letišti, kterým výrazně klesl celkový počet startů a přistání.

Jedním z největších problémů letiště je nezájem dopravců. Momentálně z letiště odlétají letadla pěti společností, které nabízejí pravidelné lety do Moskvy, Eindhovenu a nejvyužívanější do Londýna. Přestože se letiště snaží zavést více pravidelných linek, tendence se však projevují spíše opačně. Jedním z příkladů může být společnost Wizzarir, která loni zrušila své lety do Říma. Spojníkem mezi Brnem a Itálií tak zůstala sezónní linka do Milána-Bergama. Ta se však letos také neobnoví. „Je to škoda, do Milána létám alespoň dvakrát do měsíce na schůzky s dodavateli zboží pro můj obchod v Brně. Takhle mi nezbývá než začít cestovat méně pohodlně a dopravit se do Prahy,“ okomentoval změny cestující Stanislav Melka.

Cestující na brněnském letišti. Foto: Marie Zemanová
Co se však týče ostatních sezónních letů, budou z Brna v létě vypravovány lety například na Rhodos, Zakinthos, do Atalye nebo do Palma de Mallorca. Letiště by tak mohlo dohnat loňský pokles odbavených cestujících o necelých 70 tisíc a polepšit si v době dovolených. „Přes zimu je na letišti dost mrtvo. V létě je ovšem situace jiná, jednak díky letům Ryanairu a Travel Service, ale taky proto, že je to hlavní sezóna pro letecké školy,“ řekla budoucí pilotka a studentka Vysokého učení technického Nikola Tarasovičová.

Právě společnost Ryanair by nyní mohla přilákat více cestujících díky novým přepravním podmínkám. Největšími změnami je snížení řady poplatků až o polovinu a dále povolení cestovat s dvěma příručními zavazadly. „Do Milána jsem létal s Ryanairem, proto mě mrzí, že zrušili linku zrovna, když společnost zavádí takové změny. Doufám, že do budoucna lety opět obnoví,“ řekl Melka.

Vedení letiště se snaží přitáhnout více cestujících i dalšími projekty, jako je zvýšení kapacity parkoviště nebo přístavba výstupu. Minulý týden mohli dokonce návštěvníci dorazit na den otevřených dveří a prohlédnout si prostory, do kterých se cestující v běžném provozu nedostane. V květnu bude zase letiště pořádat den pro děti.

Klíčová slova: letiště, Tuřany, Ryanair, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Anna | 13. 03. 2014, 19:57
V nadpisu máte gramatickou chybu - "Díky Ryanairu...." ne "Ryairu"