01.03.2020 14:59


Někdo si čistí zuby, jiný dopisuje seminárku. Co se děje v šatně před zápasem?

Autor: Kateřina Hlaváčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

 

Do začátku utkání zbývají královopolským volejbalistkám ještě dvě hodiny, některé z nich už ale poctivě přicházejí do šatny. Vykládají si o tom, jak se jim dařilo na dopoledním tréninku, kolikrát někoho zablokovaly nad sítí a co dobrého si objednaly k obědu. Nejpozději hodinu a půl před zápasem musí být v šatně všechny hráčky kvůli tomu, aby se už plně soustředily na důležité utkání. Hudba, která zní kabinou, je všehochuť, jelikož volejbalové družstvo se skládá ze dvanácti hráček a každá si nárokuje alespoň malý podíl na hudebním playlistu. Zde se holky domluvily, jinak ale mají v týmech větší privilegia starší hráčky, a tak mají možnost úkolovat ostatní.

Simona Janečková útočí proti dvojbloku královopolských volejbalistek, autor: Tomáš Pánek

Každá z hráček má předzápasový rituál. Kanaďanka Sophie si před utkáním vždy čistí zuby a blokařka Hanka na poslední chvíli odevzdává seminární práce. Na česání vlasů jsou předem určené a domluvené dvojice. Holky si navzájem říkají, jaký účes si na zápas přejí. Možnosti jsou cop, drdol nebo culík. Kabinu ovládá atmosféra kadeřnického salónu, do vzduchu je během chvíle vypuštěný velký oblak laku na vlasy. Ten se ještě zvětšuje po použití voňavek, které se stříkají na nevyprané dresy. Doktor a masér v jedné osobě přichází, aby se zeptal každé volejbalistky, jestli má nějaký problém s klouby, svaly nebo jestli od něj někdo něco potřebuje. Většina hráček si nechá na nalepit tejpy, které slouží k fixaci zraněného místa. Doktor Zítka pár z nich namasíruje a přichází klasická otázka, v jakých dresech volejbalistky nastoupí. „Na mě často vychází ten dres, který se mi až tolik nelíbí,“ říká libero týmu. Není se čemu divit, libero má jako jediné na hřišti barevně jiný dres, proto musí snášet rozhodnutí většiny.

Najednou hráčky ztichnou, aniž by byl dán hromadný pokyn. Na chodbě z dálky slyší kroky trenéra a jeho asistentky. Trenér otevře dveře, nahlas motivačně tleskne a ptá se: „Tak ako sa nám darí?“ Odpověď nepřichází, jelikož od dopoledního tréninku se toho příliš nezměnilo. Trenér původem ze Slovenska rozdává poslední taktické pokyny, ale zároveň hráčky ujišťuje, že vše bylo řečeno na dopolední poradě, kde si prošli společně i videa ze zápasů soupeřek. Znovu hlasitě tleskne, všechny volejbalistky se rychle postaví a jdou k sobě do kruhu. Hledí si navzájem do očí, trenér se je snaží lehce namotivovat, žádné dlouhé proslovy. Všichni zvedají ruce zatnuté v pěst a dávají je směrem doprostřed kruhu. Když nastane úplné ticho, kapitánka Šárka Šloufová zakřičí první část jejich pokřiku. Jakmile uslyší povědomé spojení písmen KP, ostatní už společně křičí druhou část. Dohromady celý zní:  KP Brno! Všichni doufají, že pokřik slyšely i jejich soupeřky, rival ze stejného města - brněnské Šelmy, proti kterým dnes nastoupí.

Po společném zahájení a pokřiku mají hráčky ještě deset minut, než jim začne společná rozcvička. Tradičně poslední ze šatny spěchá libero týmu a první blokařka. „Holkám už to nepřijde vtipné, ale čeká se vždy na stejné lidi, jelikož nám trvá dvacet minut, než si upleteme cop,“ prozrazuje blokařka Kateřina Kvapilová. Naopak zmatená Kanaďanka Sophie, která se na české poměry už aklimatizovala, si zpravidla zapomíná napustit vodu, vzít dres nebo teplákovou soupravu. Ani dnes tomu není jinak, zapomněla klíče v zámku. Zbývající čas tráví různě, někdo si hází na basketbalový koš, někdo má v uších sluchátka a hýbe se do rytmu hudby. Na hrací plochu přichází i Šelmy. Většina hráček brněnských Šelem dříve hrála v Králově Poli, při společném klábosení tak jde cítit uvolněná atmosféra. To se ovšem za pár minut změní.

Hodiny ukazují třičtvrtě hodiny do zápasu, to znamená začátek rozcvičky. Obě družstva jdou do středu hřiště zařvat své pokřiky. Z jedné strany se vine halou „Chirombo!”, z druhé strany ho přehlušuje pokřik KP Brno. „Rozcvička je důležitou součástí přípravy na zápas, pokud se člověk dostatečně nezahřeje, může hned ze začátku zápasu prohrávat o deset bodů,“ vysvětluje důležitost rozcvičky smečařka královopolského týmu Denisa Pavlíková. Po úvodním rozběhání kolem hřiště přichází dynamické rozcvičení, hráčky krouží všemi klouby a zahřívají nejdůležitější svalové partie. Velké reproduktory naplno pouští elektronickou a taneční hudbu, která pomáhá hráčkám udržet koncentraci na utkání. Když mají všechny volejbalistky dostatečně zahřáté tělo, musí ho ještě více nabudit. K tomu přispívá posilování pod taktovkou asistentky trenéra. Na počítání hráčky provádí určený cvik, začínají aktivací břicha, zad, mezilopatkových svalů a nakonec zahřívají stehenní svaly. Na čelech volejbalistek se perlí pot, zrychluje se dech. Kapitánka zavelí, na řadě je atletická abeceda. Hráčky se svlékají z teplákových souprav, a to stejné dělají soupeřky.

Rozhodčí hlasitým hvizdem svolá kapitánky, ty si podají ruku a už nedočkavě vyhlíží hod mincí. Královopolská kapitánka má štěstí. Mince, kterou odkrývá rozhodčí ve své dlani, se otočila na orla. Její družstvo bude mít výhodu prvního servisu. 

Moderátor zápasu zdraví přicházející fanoušky, kteří pomalu zaplňují hlavní tribunu, vytahují transparenty a začínají povzbuzovat své favoritky. Přichází rozsmečování na síti, pikantní a poslední část před začátkem utkání. Pikantní především, když schválně trefíte soupeřku balónem, který letí i stokilometrovou rychlostí. Soupeřka to vycítí a najednou začíná přestřelka.  

Po rozsmečování moderátor uvádí základní sestavy, v září reflektorů a za potlesku fanoušků nabíhají jednotlivé hráčky na hřiště. Vše je připraveno. Smečařka stojí nachystaná za koncovou čárou. Soupeřky netrpělivě vyhlíží pokyn rozhodčího, který zahájí utkání. Smečařka naposledy udělá svůj rituál, kdy pětkrát bouchne do míče a upraví si vlasy. Nadhazuje míč směrem do hřiště a skáče za ním, zatahuje ruku jako když lukostřelec napíná tětivu. Dlaní se dotýká míče a posílá jej na stranu soupeřek. Utkání začíná.

Oprava systému - správný autor: Tomáš Pánek

Klíčová slova: volejbal, zápas, reportáž, šatna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.