11.12.2016 23:00


Nejzajímavější jsou pro mě Zlín a Slávie, uvedl bývalý fotbalista David Zoubek

Autor: Josef Karlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Podzimní část První české fotbalové ligy skončila pro většinu fanoušků nečekaným způsobem. Tabulkám zatím vévodí tým Viktorie Plzeň, ale na druhém místě navzdory očekávání není pražská Sparta, ale Slávie, která se po letech dostala před svého rivala. Po osmi letech má její tým reálnou šanci na jaře vyhrát titul. „Pro fanoušky je jedině dobře, že to zase celé nebude jenom o Spartě a Plzni,“ řekl bývalý profesionální fotbalista David Zoubek. 

Audio

    Kompletní audio rozhovor s Davidem Zoubkem
         
    Autor: Josef karlík

David Zoubek

Kdybyste měl shrnout ty nejzajímavější události, které se staly v podzimní části První české fotbalové ligy, jaké by to byly?

Pro mě bylo nejzajímavější sledovat vzestup týmů Zlína a Slávie, které se i přesto, že to od nich nikdo nečekal, dokázaly dostat na pohárová místa v tabulce. U týmu Slávie mě zaujalo, že po nepovedených prvních zápasech, kdy byla na 10. místě, velice zafungovala výměna trenéra. Po příchodu Jaroslava Šilhavého se Slávii podařilo odehrát dvanáct zápasů bez prohry. Díky tomu nastoupí do jarní části sezóny z druhého místa. U týmu Zlína je zajímavý samotný fakt, že je na čtvrtém místě o jeden bod za týmem Sparty.

Mohou Slávie a Zlín dokončit úspěšný nástup do sezóny stát se třeba i vítězem celé soutěže, jako se to například povedlo v minulé sezóně v anglické nejvyšší soutěži týmu Leicester City?

Týmu Slávie by se to mohlo podařit. Vzhledem k jejich formě po většinu sezóny si myslím, že nejvíce ze všech týmů v lize litují, že podzimní část soutěže skončila. Pro tým Zlína bude zásadní, kolik jim odejde hráčů. Je pravděpodobné, že odejdou nejlepší hráči jako je Vukadin Vukadinovič nebo Haris Harba, pak se jejich výkonnost se sníží. Nemají totiž tak široký výběr hráčů, jako má Sparta nebo Plzeň, aby mohli takové hráče nahradit.

Podívejme se teď na dva nejúspěšnější české kluby Spartu a Plzeň: zatímco Spartě se podařilo podruhé za sebou postoupit do jarní části Evropské ligy, v české lize je až na 3. místě. Plzni se zase naopak daří v domácí soutěži, ale ze základní skupiny Evropské ligy se jí nepodařilo postoupit už několik let. Čím to podle vás je?

Neschopnost českých týmů hrát dvě soutěže současně vychází hlavně z toho, že naše týmy ještě pořád nemají natolik široký výběr kvalitních hráčů, kteří si dokáží zvyknout na rytmus dvou zápasů v týdnu. V praxi se to potom projevuje tím, že se zraní pár hráčů a najednou se objeví výkyvy ve výkonnosti. V Česku zatím pořád nemáme tým, který by dokázal postavit dvě stejně kvalitní jedenáctky.

Zůstaňme ještě u Plzně. V posledních šesti letech čtyřikrát vyhrála ligu, dvakrát se kvalifikovala do základní skupiny Ligy mistrů a opakovaně postoupila do jarní části Evropské ligy. Co je podle vás za touto silnou generací?

Největší zásluhy na tomto vzestupu Plzně od průměrného ligového týmu k tomu nejlepšímu, co může český fotbal nabídnout, má bývalý trenér týmu Plzně Pavel Vrba. Nastavil systém, který tam funguje až dodnes.

Jak si myslíte, že se projeví na výkonnosti až tato „Vrbova“ generace odejde?                           

Ta generace částečně už odešla. Někteří hráči odešli do zahraničí, jiní zestárli a ukončili kariéru. A tým Plzně je pořád na vrcholu. Plzeň umí dobře doplňovat tým. Poté, co nějaký hráč odejde, je nahrazen stejně kvalitním. To se daří hlavně díky tomu, že tým Plzně pravidelně hraje poháry, čímž se stává atraktivní pro mladé hráče, proto mají trenéři Plzně výběr z velkého množství talentů.

Který český klub má podle vás v současné době nejkvalitnější hráče ve svém týmu?

Před začátkem sezóny většina expertů očekávala, že to bude Slávie, která měla na přestupy k dispozici nejvíce peněz. Trenér Jaroslav Šilhavý, který vystřídal Dušana Uhrina mladšího, se ale po příchodu do Slávie rozhodl, že místo drahých přestupů bude raději pracovat s mladými hráči a odchovanci. Kromě příchodu Antonína Baráka se tak žádné velké přestupy neuskutečnily. Podle mě má tedy v současné době nejkvalitnější tým Sparta, jelikož trenér David Holoubek dokázal plně využít potenciál mladých hráčů, a navíc má také k dispozici spoustu kvalitních zkušených hráčů. A to nepočítám zraněné hráče jako je třeba Tomáš Rosický, kteří až se uzdraví, kvalitu týmu ještě zvýší.

Mimo jiné jste dříve hrál také v týmu Bohemians Praha 1905. Jak se vám líbí jejich současný herní styl?

Po nevydařeném začátku týmu Bohemians se trenéru Koubkovi podařilo příchodem Dominika Maška a Jana Holendy stabilizovat mužstvo a jejich herní projev se mnohem zlepšil. Je škoda, že rozhodčí odložili zápas s týmem Plzně, byl by to dobrý otevřený zápas a tým Bohemians v něm mohl získat ještě alespoň bod, takto začne jarní sezónu z devátého místa. Nutno dodat, že na šesté Teplice ztrácí pouze čtyři body.

V únoru budou zástupci klubů projednávat nový systém české ligy, který počítá s nadstavbovou částí. V ní by mezi sebou měl hrát první až šestý tým o mistra ligy a o postupová místa do Ligy mistrů a Evropské ligy, sedmý až jedenáctý tým o jedno postupové místo do Evropské ligy a posledních šest týmů o sestup. Co si o tomto novém systému myslíte?

Jestli to bude krok dobrým směrem, ukáže až čas, ale podle mě by měl být systém zachovaný takový, jaký je. Tento systém funguje dobře a v poslední době si myslím, že se úroveň ligy zvedá. Na evropské úrovni nám v současné době hrají tři kluby, což by mohlo zavedení nového systému změnit k horšímu. Majitelé klubů tím chtějí zvýšit atraktivitu pro diváky, ale ty zajímá hlavně kvalita výkonu, který týmy předvádí. Podobný problém už několik let řeší v mládeži. Česká fotbalová asociace před několika lety zrušila v mládeži divizní soutěže a zavedla juniorské soutěže pro hráče od 20 do 21 let, ale nefungovalo to tak, jak si představovala. K divizím se teď vrací a juniorské soutěže chce zrušit.

 

David Zoubek

Bývalý profesionální fotbalista, který za svou kariéru odehrál 185 ligových zápasů a vstřelil 15 gólů. Nastoupil také ve třech zápasech v Evropském poháru. Hrál například za týmy Hradce Králové, Bohemians Praha nebo Dynama Minsk. V současnosti se fotbalu věnuje volnočasově, jako hrající trenér týmu TJ Sokol Hrusice.

Klíčová slova: David Zoubek, První česká fotbalová liga, Sparta, Slávie, Plzeň, Zlín

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.