18.05.2020 17:15


Nejvíce intenzivní bylo potkat pacienty s velmi vážnou diagnózou a vidět přitom, jak jsou silní, říká medička

Autor: Olga Brýžová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Náročnost studia medicíny je proslulá a leckterého studenta může od povolání lékaře odradit. To však neznamená, že ten, kdo si cestu zachránce lidských životů vybere, jí bude muset obětovat veškerý svůj čas. „Je to hlavně o tom, umět si čas správně uspořádat, a to i ten volný,” říká studentka medicíny Karolína Motílová.

Karolína Motílová, foto: archiv Karolíny Motílové

Brno – Třiadvacetiletá medička Karolína Motílová mění představy o studentech medicíny, zavalených šest let v knihách bez sociálního života a jiných zážitků. Studentka čtvrtého ročníku Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity v rozhovoru potvrzuje, že vedle školy lze zvládat i další aktivity. 

Byla pro vás medicína jasná volba? 

Poprvé jsem s nápadem, že bych jednou chtěla být doktorka, přišla asi ve druhé třídě na základní škole, kdy jsme měli nakreslit naše vysněné povolání. Potom až na gymnáziu přišlo období, kdy jsem přemýšlela o studiu něčeho jiného i o tom, že po maturitě nepůjdu studovat vůbec. Líbila se mi představa cestování a práce v zahraničí, zároveň jsem hodně kreativní, takže jsem zvažovala i nějaký umělecký obor. Nakonec však medicína vyhrála a myslím si, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké jsem kdy udělala. 

Jak jste se připravovala na přijímací zkoušky? 

Na přijímačky jsem se připravovala souběžně s přípravou na maturitní zkoušku, jelikož jsem maturovala z chemie a biologie. Základním přístupem každého úspěšného uchazeče o medicínu jsou dle mého názoru vzorové testové otázky k přijímacím zkouškám od Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Otázky jsem pečlivě procházela a případné nejasnosti konzultovala na doučování, které vedla moc šikovná studentka medicíny, která tehdy byla ve třetím ročníku. 

Proč jste si zvolila právě Masarykovu univerzitu? 

Masarykova univerzita poskytuje studentům kvalitní vzdělání, skvělý přístup a zázemí. Kromě toho pocházím z Brna, takže i toto ve výběru lékařských fakult hrálo roli.  

Jakým aktivitám se na vysoké škole věnujete? 

Pro IFMSA (Mezinárodní federace asociací studentů medicíny, pozn. red.) jsem občas jako dobrovolník pomáhala na akcích Světového dne diabetu a Světového dne zdraví, které probíhaly v brněnské Olympii. Dále jsem pod záštitou této organizace organizovala dobročinnou sbírku pro nevidomé a pomáhala se sbírkou v rámci Světového týdne AIDS. 

Neplníte tedy představu o typickém studentovi medicíny, který leží celý den v knížkách? 

Studium medicíny je velice náročné, nejen z časového hlediska, a je určitě pravda, že medici stráví většinu svých studentských let v knihách. Myslím si ale, že i na medicíně lze mít sociální život a dostatek času věnovat se svým koníčkům. Je to hlavně o tom, umět si správně uspořádat čas, a to i ten volný, aby se student zvládal vše naučit a zároveň měl i prostor pro své zájmy a odpočinek. 

Jak zvládáte učení a který ročník medicíny je nejnáročnější? 

Nejnáročnější pro mě byl určitě první ročník. Byl to šok, jednak z hlediska kvantity učení a také náročnosti. Dost často jsem se podceňovala. Druhý ročník byl v tomto směru už lepší. Našla jsem si způsob, jak se učit, více jsem si věřila, dokázala jsem si i lépe uspořádat svůj volný čas.  

Byly chvíle, kdy jste uvažovala o ukončení studia? 

Ne, medicína mě opravdu baví a nedokážu si představit, že bych měla v budoucnu dělat jinou práci.

Zažila jste už na stáži nějakou intenzivní situaci?  

 Nejvíce intenzivní pro mě bylo, když jsem potkala pacienty s velmi vážnou diagnózou a viděla přitom, jak jsou silní, dokáží se s tím vyrovnat a těšit se z maličkostí. Při těchto setkáních si člověk uvědomí, že to nejcennější, co máme, je zdraví a je potřeba si ho vážit, nestresovat se kvůli malichernostem a žít život naplno. 

Mluvíte se spolužáky o pracovních podmínkách lékařů? 

Ano, tohle téma je docela často diskutované i mezi studenty medicíny. Více jsem tuto problematiku začala vnímat až teď, ve čtvrtém ročníku, kdy už máme každý den stáže na klinikách a přicházíme tak do většího styku s každodenní realitou českého zdravotnictví. 

Poslední dobou jsou velkým tématem vznikající problémy mezi sestrami a lékaři, kteří se nad ně mnohdy povyšují. Jaký je na to váš názor? 

Každý má dělat svou práci, jak nejlépe umí, a to v rámci svých kompetencí. Zároveň je samozřejmě důležitý vzájemný respekt na pracovišti, ale to neplatí jen v medicíně.  

Už máte vybranou specializaci? 

Nejvíce mě baví všeobecná interna, protože se zde propojují nejrůznější odvětví medicíny. Co se týče konkrétní specializace, uvažuji o kardiologii, což se ale může ještě změnit, protože, jak říkám, baví mě medicína jako celek.  

Čemu se dál věnujete mimo školu? 

Jsem poměrně aktivní člověk, takže ráda sportuji, kreslím, čtu, baví mě jóga a pletení. Mimo školu chodím i na kurzy němčiny. Kromě toho ráda cestuji a trávím čas s přáteli. Ze všeho nejraději mám ale horské túry a lyžování.

Kde se vám ze všech destinací líbilo nejvíce?

Nejvíce se mi líbilo v Los Angeles, kam se snad opět brzy podívám. Zbožňuji tamní atmosféru. Mezi moje další oblíbené destinace patří Japonsko. Před šesti lety jsem procestovala celý ostrov Honšú, v budoucnu bych ráda navštívila i další tři hlavní japonské ostrovy.  

Přemýšlíte tedy i o práci v zahraničí? 

Primárně bych chtěla působit u nás, uvažuji však o absolvování postgraduální stáže v zahraničí. 

Je vaše fakulta vstřícná ke studentům, kteří odjedou na Erasmus? 

Lékařská fakulta to má v tomto směru určitě komplikovanější než ostatní fakulty, ale jsem si jistá, že všem studentům, kteří se pro Erasmus rozhodnou, se snaží vyjít maximálně vstříc. Osobně nicméně během studia do zahraničí odjet neplánuji.   

Je pravda, že když už jdete pařit”, tak především s mediky a naplno? 

Medické akce mám ráda, jelikož máme skvělý kruh, takže společné mejdany jsou super. Medici si umí zábavu opravdu užít, jen ta další rána na klinikách jsou občas náročná (směje se). 

Je tedy nějaká společenská akce, kterou byste nováčkům medicíny doporučila? 

Hned na začátku podzimního semestru se pořádá akce Appendix, takže ji prváci mají šanci stihnout ještě předtím, než je ke stolu připoutá anatomie (směje se).

Klíčová slova: medicína, Brno, MUNI, LF, studentka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.