27.11.2017 18:13


Největší zájem o jezdectví mají holky okolo deseti let. U koní jich ale pak vydrží ani ne čtvrtina, říká trenér Jaromír Hrudka

Autor: Jitka Kubátová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Jezdecký sport zažil po sametové revoluci reinkarnaci. Po celé repulice se obnovují a vznikají nové jezdecké oddíly. Jeden z nich vede ve své stáji Jaromír Hrudka, a je určen dětem i dospělým. Děti učí převážně jezdit a starat se o koně. Nejčastěji mají o jezdectví zájem holky ve věku mezi desátým a dvanáctým rokem. Po nástupu na střední školu však většina přestane chodit a vydrží jen zhruba čtvrtina z původního počtu.

Brno - Jaromír Hrudka spolu se synem už víc jak patnáct let vlastní menší úspěšnou dostihovou stáj ve Velké Jesenici na Královehradecku, kde trénují anglické plnokrevníky pro steeplechase dostihy. Mimo to však vedou v obci i jezdecký oddíl a ve svém volném čase učí jezdectví děti z blízkého i vzdáleného okolí.

Kolik dětí u Vás v současné době jezdí?

Kolem deseti, samé holky, většinou jsou na druhém stupni základních škol. Přes zimu děti ale jezdí méně, v létě jich k nám chodí až dvojnásobek.

Jak dlouho u Vás děti vydrží?

Cirkulace dětí u koní je veliká, vydrží tak dvacet procent z nich. Nejčastěji přichází holky ve věku kolem desíti let a vydrží tak do nástupu na střední. Pak už začínají mít jiné zájmy, méně času a více starostí s dojížděním.

Jaká je spolupráce s rodiči?

Před pár lety k nám děti chodily samy, o rodičích jsme téměř ani nevěděli. Dnes se rodiče aktivně zajímají o to, jak jejich děti tráví volný čas, chodí se dívat na hodiny a více své potomky podporují. Na druhou stranu se také nově setkáváme s tím, že rodiče své ratolesti do sportu občas nutí, aniž by o to děti měly zájem. Stejně tak se občas objevují přehnané obavy, kdy rodiče přenáší svůj strach na své děti, a ty se pak bojí. Na koni potom úplně ztuhnou.

Mění se v průběhu let zájem dětí o jezdectví?

Po dobu posledních dvaceti let je zhruba stále stejný zájem. Za komunismu jezdecký sport upadal. V devadesátých letech ale širší veřejnost znovu objevila krásu ježdění. Od té doby pozorujeme zhruba konstantní zájem ze strany dětí. Největší touhu dostat se do sedla mají hlavně holky kolem deseti až dvanácti let. Každoročně k nám několik takovýchto slečen začne docházet.

Změnili se nějak malí sportovci za tu dobu, co vyučujete jezdectví?

V zásadě ne, ale narůstá procento dětí, které jou cílevědomější. Nechtějí jezdit jen tak rekreačně, ale chtějí se dostat i na závody nebo si udělat jezdecké zkoušky.

Jaké jsou Vaše tréninkové metody?

Malí jezdci u nás mají ztížené podmínky, protože nemáme žádné vyloženě výukové koně. Děti učíme spíš pro zábavu, a aby měly i koně více pohybu. Hlavním těžištěm naší práce je trénink dostihových koní, na kterých jezdí i začátečníci. Proto základy učíme na lonži (na dlouhém vodítku: poznáma redakce), aby se dítě naučilo správně sedět a jít s pohybem koně. Musí získat základní jistotu a nebát se. Potom teprve individuálně učíme základy práce s koněm. Dítě se musí naučit myslet za dva, za sebe i za koně. U pokročilých jezdců se nám pak nejvíce osvědčily skupinové lekce, kde se děti více snaží. Nechtějí se před sebou navzájem shodit, chtějí dosáhnout na úroveň o trochu lepšího vrstevníka.

Jaké jsou výhody a rizika jezdeckého sportu pro děti?

Výhod je mnoho. Jezdectví pomáhá fyzickému i psychickému rozvoji, posiluje celé tělo, především zádové svalstvo, a to velmi rovnoměrně. Děti přijdou do kontaktu se zvířaty, musí se naučit samostatně pracovat, starat se o to zvíře, a ne jen na něm jezdit. Pokud chtějí dobře jezdit, musí být trpělivé a hlavně o tom přemýšlet. Musí uvažovat, proč se který kůň chová tak a tak, jak je odnaučit zlozvyky, jak se s koněm sehrát. Rizikem potom mohou být úrazy, kterým se dá ale dobře předejít pomocí helmy a bezpečností vesty, a také tím, že děti poslouchají.

Co musí malí jezdci udělat pro to, aby v jezdectví něčeho dosáhli?

Chce to hlavně trpělivost a sebekázeň, což většině dětí chybí. Jen zhruba dvacet procent z nich u ježdění zůstane. Není důležitý ani tak pohybový talent, jako spíše zapálení a hlavně zapojení hlavy. Jezdectví se musí vysedět a vymyslet, jsou to tisíce hodin v sedle. Důležitá je také pravidelnost, což bývá často problém. Děti mají čím dál méně času a spoustu dalších povinností. Za špatného počasí se jim také často nechce. Ovšem není nutné, aby všichni chtěli jezdit po závodech a vyhrávat stužky. Důležité je naučit se dobře základy, umět pracovat s koněm, a pak jezdit klidně jen rekreačně pro zábavu.

Co chcete, aby si od Vás děti odnesly?

Zdravý a hezký vztah ke koním i ke zvířatům obecně. Znalost, jak se ke koním chovat. Dále alespoň základy jezdectví, a také lepší držení těla.

Klíčová slova: jezdectví, koně, děti, sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.