10.03.2016 10:52


Nejlepší víno vyrobili středoškoláci z Valtic, porazili zkušené vinaře

Autor: Jiří Jindra | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Soutěž vín Vinum Juvenale 2015 vyhráli zástupci Střední vinařské školy ve Valticích, jejich Chardonnay výběr z hroznů získal titul Šampion. Středoškoláci porazili zkušené vinaře z celé Moravy, Čech a Slovenska. Jedná se o jejich vůbec první titul v soutěži. Úspěšní byli také naši sousedé ze Slovenské republiky. Vyhlášení výsledků soutěže vín se konalo ve středu v jihomoravské metropoli.

Brno – Osmnáctý ročník soutěže Vinum Juvenale vyhráli žáci z Valtic. Pro střední vinařskou školu je to vůbec první titul Šampion v historii. Podle vinařů se ročník 2015 povedl, což se ukázalo i na počtu přihlášených vín. Letos se o titul a další medaile ucházelo 811 exemplářů z Čech, Moravy a Slovenska, a hodnotilo je 135 odborníků.  

Předání zlaté mediaile a koštýře za kvalitní víno. Foto: Jiří JindraKategorií nejlépe hodnocených vín bylo celkem šest. Tři tituly si odneslo slovenské Vinařství Dubovský a Grajčič za odrůdu Rosé Cabernet Sauvignon. Nejlepší červené víno, André pozdní sběr, bylo z Čejkovic – ocenění si odnesl zástupce Vinařství Konečný. Kolekce vín, která si získala sympatie degustátorů, patřila společnosti Vinice Hnanice.

Absolutní vítězství ovšem patřilo Valtické střední vinařské škole. „Tuto soutěž jsme vyhráli poprvé. Na naši školu bude zřejmě pohlíženo jako na školu vysoké úrovně. Účastníme se i zahraničních soutěží a je možné, že máme letos šanci uspět i tam,“ řekl technolog výroby Lubomír Tichý z Valtické střední školy.

Ročník 2015, který se ve středeční večer v Brně vyhlašoval, byl podle tajemníka soutěže Tomáše Čížka obzvlášť vydařený. „Do soutěže byly nejvíce přihlašovány odrůdy Ryzlink rýnský, Pálava, Sauvignon a Tramín červený. Vinaři z celé republiky se shodují, že byl pro víno vynikající ročník,“ sdělil Čížek.

Jižní Morava a víno k sobě neodmyslitelně patří. To potvrzuje také náměstek primátora Jihomoravského kraje Stanislav Juránek, který vinařský večer zahájil přípitkem. „Dokážeme zde každého přivítat, a svou práci, která se speciálně v hroznech vína rýsuje, dokážeme předat druhým lidem. Bez vína jižní Morava nemůže existovat,“ myslí si Juránek.

V průběhu středečního večera rozdávali hodnotitelé kromě nejvyšších ocenění také zlaté a stříbrné medaile, a navíc každá odrůda zapsaná do soutěže měla svého vítěze. Pro zpestření se vyhlásil také titul Královna vína pro nejkrásnější vinařku. Své umění hry na klarinet předvedl hudebník a dirigent Felix Slováček. Večerem provázel moderátor Aleš Zbořil.

Klíčová slova: víno, jižní, morava, brno, vinum, juvenale, 2015, soutěž, vinařství, vinaři, degustace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.