27.10.2017 22:31


Nečekala jsem, že moje práce vzbudí takové ohlasy, říká česká novinářka, která si na vlastní kůži vyzkoušela několik nízkopříjmových zaměstnání

Autor: Viktorie Melicharová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Saša Uhlová je česká novinářka, která se poslední měsíce nechala zaměstnat v různých nízkopříjmových zaměstnáních, například v prádelně pražské nemocnice nebo ve vodňanské drůbežárně. Uhlová tak sbírala materiál pro sérii reportáží, které nedávno vyšly na internetovém portálu a2larm.cz. Reportáže přibližují pracovní podmínky v takových zaměstnáních, kde lidé nepotřebují odbornou kvalifikaci. O půlroční práci investigativní novinářky natočila dokumentaristka a reportérka Apolena Rychlíková dokument Hranice práce.

Věděla rodina co děláte?
Ano, byl to nápad mé švagrové. Všichni mě hodně podporovali, můj muž kvůli tomu musel skončit v práci.

Máte děti, jak na to reagovaly ony?
To bylo trochu složitější. Jim se samozřejmě nelíbilo, že nejsem měsíc doma. Obzvlášť nejmladší syn tím hodně trpěl. Když jsem pak pracovala v Ostravě, vzala jsem si ho s sebou.

Píšete, že lidé v nízkopříjmových zaměstnáních mají strach si stěžovat, čeho se bojí?
No, to je různé. Jednak se bojí, že by o práci mohli přijít, s tím souvisí velká materiální nejistota. Ale tak si to představte, je těžké dělat dusno v kolektivu, kde trávíte spoustu času. Říct si o víc peněz nebo o delší pauzu, to vážně není jednoduché.

Také jste psala, že tito lidé nechodí k volbám, čím to je?
Nevěří, že by mohli něco změnit. Na druhou stranu mi kolikrát sami přiznali, že nemají dostatečně prostudované volební programy, aby tam mohli jít. Což mi přijde poměrně zodpovědné.

Není to i tím, že spousta zaměstnanců nejsou Češi?
Tak to je vážně různé. Někde jich je většina a někde samozřejmě pracuje mnoho cizinců. Ale pracují tam pak třeba i Romové s českým občanstvím, kteří samozřejmě k volbám jít mohou.

Chcete o své zkušenosti napsat knihu, proč? V čem bude jiná než reportáže?
Protože i když reportáže vycházejí na internetu, pořád máte omezenou délku textu. Jinak by to čtenář nepřečetl. Kvůli tomu jsem musela vynechat hodně věcí. Je spousta lidí i dnů, o kterých bych chtěla napsat, ale v reportáži na ně prostě nebylo místo.

Hranice práce je dokumentární film přinášející svědectví ze zaměstnání, kterými jste během půl roku prošla. Přináší ještě něco nového, nebo je to jen další způsob, jak na problém upozornit?
Je to hlavně další způsob, jak na to upozornit. Film bude mít teď premiéru v Jihlavě. (Film Hranice práce měl v Jihlavě premiéru ve čtvrtek 26.10., pozn. red.)

Bude i v televizi?

Ano, měl by se vysílat na České televizi.

Změnilo se po této zkušenosti pro vás něco ve vašem „běžném životě“?
Změnilo se toho hodně. Například když vidím tramvaj, uvědomuji si, že ji řídí někdo, kdo pracuje hodně a za malé peníze, a k tomu všemu má ještě svůj život. Stejně tak ji někdo sestrojil a někdo ji za několik let bude zase demolovat. Uvědomuji si, že všechno, co kolem nás je, všechno, co bezmyšlenkovitě konzumujeme, někdo vytvořil.

Tématu jste věnovala hodně času, co chystáte dál?

Ráda bych se zaměřila na trochu kvalifikovanější práce, které jsou ale stejně špatně placené a také na pracovní podmínky lidí se zdravotním postižením.

Série reportáží Saši Uhlové vyšla na a2larm.cz

Klíčová slova: Saša Uhlová, novinářka, sociální tématika, reportáže

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.