30.03.2012 18:28


Návštěvníci vernisáže Be unique, be vintage, be eco zjistili, jak být trendy za pár korun

Autor: Věra Jandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Jak být unique, vintage a eco v modelech, které vás stojí minimum financí? „I móda může být ekologická,“ tvrdí Zuzana Šulíková, která včera prezentovala své fotografie v Dobrovolnickém centru 67 v Brně. Součástí večera bylo i představení samotného centra a festivalu EkoBiograf.

Přehrát audio

Audio

Autor: Věra Jandová

Brno Návštěvníci Dobrovolnického centra 67 v Lužánkách měli včera možnost zhlédnout vernisáž Be unique, be vintange, be eco. Fotografie módních eko oděvů mohli diváci spatřit již na environmentálním festivalu EkoBiograf, který se konal v listopadu minulého roku.

Dle slov jedné z pořadatelek festivalu a zástupkyně Hnutí Duha Petry Švambergové má výstava s environmentální tematikou a šetrným životním stylem hodně společného. „Myslím si, že člověk může vypadat trendy a být originální a přitom šetřit jak planetu, tak svoji peněženku,“ potvrdila její slova autorka fotek Zuzana Šulíková. „Všechny věci, co vidíte na fotkách, jsem koupila buď v secondhandu, nebo na bleším trhu. Dohromady mě nestály více než 500 korun,“ vysvětlila Šulíková. Věci nepřišly na zmar ani po focení. „Použité oblečení teď nosím já, moje sestra nebo kamarádka, kterou vidíte na fotkách,“ upozornila. Výstava sklidila úspěch u všech generací. „Z vernisáže jsem nadšená. Nezdá se mi nějak vyzývavá a hodnotím kladně i nápad využít již nošené oblečení,“ okomentovala šestasedmdesátiletá Ilona Staňková.Foto z vernisáže

Výstava se konala v Dobrovolnickém centru 67 v Lužánkách, které nabízí aktivity týkající se dobrovolnictví nejen v Brně, ale i v celé České republice a ve světě. „Dobrovolníky jsou většinou studenti středních a vysokých škol. Schází se tu týmy, které připravují dobrovolnické projekty a pomáhají si s financováním a realizací svých aktivit,“ vysvětlila pracovnice centra Tereza Nádvorníková. Jedním z dobrovolníků a organizátorů samotného EkoBiografu je i Jiří Trávníček. „Mám rád přírodu, která mi dává hodně do života. EkoBiograf pro mě byl přínosem hlavně kvůli zkušenostem s organizací. Nejdůležitější ale je, že to dělám s láskou,“ vysvětlil Trávníček.

Na vernisáži nechyběla ani ochutnávka jídel, která nezatěžují životní prostředí. Podávalo se především čerstvé i sušené ovoce, mletá káva a ovocné šťávy. Ve stejném duchu se nesl i loňský EkoBiograf 2011, který byl typický svou enviromentální šetrností. „Trendem poslední doby je, že se vyhazuje velká spousta ještě upotřebitelných potravin. Typickým příkladem jsou velké supermarkety. Raut pro poslední EkoBiograf nám zajistili lidé z organizace Food not Bombs, kteří shání ještě upotřebitelné jídlo a poskytují ho dál. Nabídli jsme také bio vína z Pálavy, domácí mošt a kohoutkovou vodu,“ shrnula Švambergová.

Festival EkoBiograf se letos uskuteční opět na podzim, datum ale ještě není známé. „V současné době začínáme pracovat na novém ročníku. I když festival pořádáme jako dobrovolnický, peníze jsou potřeba, a proto se momentálně snažíme získat nějaké sponzory,“ zakončila Petra Švambergová. Festival budou opět pořádat lidé z ekologické organizace Hnutí Duha, nadace Veronica a z Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity. Hlavním cílem festivalu je podnítit veřejnou diskuzi o řadě environmentálních témat a přispět tak k šíření povědomí o společensko-environmentálních problémech dnešní společnosti.

Klíčová slova: Ekologie, vernisáž, festival, EkoBiograf, móda, dobrovolnictví

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.