28.03.2017 09:55


Návštěvníci se seznámili s předsudky spojenými s jídlem a pitím na filozofické fakultě

Autor: Michael Malík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Příspěvky o předsudcích spojených s jídlem a pitím si mohli vyslechnout zájemci na konferenci Jídlo, pití a evropská vzdělanost v pondělí na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Tématem akce byly právě předsudky. Událost pořádají každoročně členové Ligy destilatérů Katedry filozofie a letošní ročník byl již patnáctý v pořadí.

Jan Zouhar se svým příspěvkem Já rád játra - já nerad játra. Foto: Michael Malík
Brno
– Konferenci Jídlo, pití a evropská vzdělanost uspořádali v pondělí 27. března členové Ligy destilatérů Katedry filozofie v budově A Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Hosté si poslechli čtyři příspěvky vysvětlující některé předsudky o nápojích či jídlech. Kromě teoretických příspěvků mohli zájemci také dodat vzorky destilátů do soutěže, jejíž vyhlášení bylo součástí konference.

Tématem letošní konference byly předsudky. „Základním tématem konference je Jídlo pití a evropská vzdělanost a k tomu vždy přidáváme nějaké doplňující téma, v letošním roce to jsou předsudky. Toto téma vybíráme my, pedagogové z Katedry filozofie. Vždy se nám sejdou nějaké návrhy a z nich jednoduše něco vybereme,“ přiblížil koordinátor akce a předseda Ligy destilatérů Jan Zouhar.

Jedním z vystupujících na konferenci byl Karel Altman, který svůj příspěvek pojmenoval Od žida nebo ze spolku? podle fráze ze hry bratrů Mrštíků Maryša. „Příspěvek se zabývá působením židovských obchodníků v českých zemích a jejich podílu na šíření alkoholu. Původně nábožensky motivovaná zášť vůči židům utvářela představy, které v devatenáctém a na počátku dvacátého století utvářely živnou půdu pro světskou závist. Zjednodušující postoj tehdejších českých národovců dal vzniknout stereotypu židovského obchodníka s alkoholem, který je nevyzpytatelný a zákeřný,“ vysvětlil Altman.

Další příspěvky se jmenovaly Káva a francouzské osvícenství, Pět moderních mýtů o vodce a Já rád játra – já nerad játra. „Bylo velice zajímavé dozvědět se, co stojí za některými předsudky a zároveň se seznámit i s některými, o nichž jsem ani nevěděl,“ sdělil návštěvník Vojtěch Holoubek.

Konferenci pořádá Liga destilatérů na filozofické fakultě každoročně. Letošní ročník události byl již patnáctý a v uplynulých letech již akce měla témata jako politika, životní styl, dvojité vidění či proměny.

Klíčová slova: Konference, jídlo, pití, předsudky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.